‌چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک متن اورژانسی برای داوطلبین تافل قرار داده است. اگر شما هم می خواهید بدانید ‌چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟ پس این متن را تا انتها بخوانید.

‌چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟
‌چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟

اما ‌چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟

«چگونه می‌توانم در تافل بهتر شوم؟» این سؤالی متداول است که مؤسسه‌ی ما از دانش‌آموزانش می‌شنود. وقتی سؤالتان تا این عمومی است، سؤال اصلی اینست که «از کجا باید شروع کنم؟» وقتی باید در هر چهار بخش آزمون تافل خود پیشرفت کنید ممکن است سخت باشد که بدانید از کجا باید شروع کنید. فهمیدن اینکه دقیقاً در مرحله‌ی بعد باید چه کار کنید، مسئله‌‌ی پرسیدن سؤال درست از خودتان است. باید به دقت قدرت و نقاط ضعف خود را در تافل ارزیابی کنید. وقتی به توانایی‌های خود نگاه می‌کنید، می‌توانید نواحی ضعف خود را تشخیص داده و اولویت‌بندی کنید. می‌توانید مطالعات خود را بر روی بخش‌هایی از آزمون متمرکز کنید که برای شما سخت‌تر از همه هستند. و می‌توانید برای مهارت‌های انگلیسی که در آن‌ها به تمرین بیشتر نیاز دارید، وقت اختصاص دهید.

همچنین باید از توانایی خود در تافل آگاه باشید. اگر در جنبه‌ای خاص از تافل خیلی خوب هستید، می‌خواهید که آن توانایی‌ها را مرتباً تمرین کنید تا هیچ توانایی را از دست ندهید. همچنین می‌خواهید راه‌هایی بیابید تا توانایی‌هایتان را به نقاط ضعف خود متصل سازید. مثلاً فرض کنید که در لیسنینگ و ریدینگ تافل خیلی خوب هستید، اما اعتماد به نفستان در اسپیکینگ تافل کمتر است. شما می‌توانید از مهارت‌های لیسنینگ و ریدینگ خود برای بالا بردن نمره‌ی‌تان در اسپیکینگ یکپارچه‌ی تافل استفاده کنید.

«چگونه می‌توانم در تافل پیشرفت کنم؟» سؤالاتی که باید از خود درباره‌ی مهارت‌های تافل‌تان بپرسید.

بخشی از بهتر شدن در تافل به مهارت‌های مخصوص به امتحان دادن بستگی دارد. برای این دلیل، بهترین کار اینست که یک آزمون آزمایشی تافل بدهید تا سطح فعلی خود ر ارزیابی کنید. این‌ها مهارت‌هایی هستند که برای امتحان خاص می‌باشند، مهارت‌های زبانی وسیع‌تری نیستند. در اینجا یکسری سؤالاتی هست که درباره‌ی مهارت‌های آزمون‌دهی در تافل از خود بپرسید:

  • سخت‌ترین و آسان‌ترین بخش‌های تافل برای من کدام هستند؟
  • کدام نوع از سؤالات ریدینگ تافل برای من از بقیه چالش‌برانگیزتر هستند و در کدامیک قوی‌ترین هستم؟
  • کدام نوع از سؤالات لیسنینگ تافل برای من از بقیه سخت‌تر است و کدام‌ها آسان‌تر هستند؟
  • کدام نوع از صداهای ضبط شده‌ی آزمون تافل برای من آسان‌ترین یا سخت‌ترین هستند؟ (مکالمات لیسنینگ تافل یا کنفرانس‌های لیسنینگ تافل یا مباحث کلاسی لیسنینگ تافل.)
  • کدام برای من ساده‌تر است؛ اسپیکینگ مستقل تافل یا اسپیکینگ یکپارچه‌ی تافل؟
  • کدام تمرین‌های فردی اسپیکینگ تافل برای من سخت‌تر یا آسان‌تر است؟
  • کدام یک از دو سؤال بخش رایتینگ تافل برای من آسان‌تر یا سخت‌تر است؟

«چگونه می‌توانم در تافل پیشرفت کنم؟» اتصال توانایی‌های عمومی‌تان در انگلیسی با کارایی شما در تافل

وقتی هر دوی نقاط مشکل‌ساز و نقاط قدرت خود را در تافل شناسایی کردید، باید از خودتان بپرسید که چرا جنبه‌هایی به خصوص از تافل برای شما آسان‌تر یا سخت‌تر هستند.

وقتی با دقت به توانایی‌های خود در تافل نگاه می‌کنید، قادر خواهید بود الگوی پشت عملکرد خود در تافل را ببینید. برای مثال ممکن است توجه کنید که با سؤالات مربوط به واژگان در بخش ریدینگ تافل بهتر هستید. اما در همان زمان ممکن است متوجه شوید که در بخش‌ سؤالات استنباطی بخش ریدینگ تافل ضعیف عمل می‌کنید. این نشان می‌دهد که در دانستن لغات انگلیسی توانایی اما در درک مفاهیم گسترده‌تر در متن ضعف دارید. می‌توانید از توانایی واژگانی خود برای بیشتر توجه کردن به استنباط‌های بر محور متن در ریدینگ‌ها استفاده کنید.

یا شما احتمالاً متوجه می‌شوید که در رایتینگ جامع تافل خلاصه کردن حرف‌های سخنران را خوب انجام می‌دهید، اما در بازنویسی متن رایتینگ جامع خیلی خوب نیستید. این نشان دهنده‌ی مهارت‌های قوی لیسنینگ است، و مشکلات احتمالی با ریدینگ و رایتینگ انگلیسی. پس دوباره، برنامه‌ریزی کنید که روی نقاط ضعف خود کار کنید در حالی که از نقاط قوت خود برای پیشرفت استفاده می‌کنید.

من می‌توانم مثال‌های زیاد دیگری از نقاط قوت و ضعف احتمالی در اختیار شما قرار دهم. اما سوال اصلی این است: شما به عنوان یک داوطلب آزمون تافل و زبان‌آموز چه چیزی را در مورد خود متوجه می‌شوید، و با این دانش چه می‌کنید؟