چگونه در لیسنینگ تافل موفق شویم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای داوطلبین تافل به این نکته می پردازد که چگونه در لیسنینگ تافل موفق شویم؟ پس برای اینکه نکات مهمی از Listening تافل به این موارد توجه کنید.

چگونه در لیسنینگ تافل موفق شویم؟
چگونه در لیسنینگ تافل موفق شویم؟

اما چگونه در لیسنینگ تافل موفق شویم؟

به طور طبیعی برای اینکه بهترین نتیجه‌ای را که می‌توانید از تافل بگیرید، مهم است که از بهترین استراتژی‌ها پیروی کنید. این مسئله همچون بخش لیسنینگ در مورد بخش‌های دیگر نیز درست است. لیسنینگ می‌تواند مخصوصاً سخت باشد چون تنها امتحان مهارت‌های انگلیسی‌تان نیست- همچنین آزمون مهارت‌های تافل شما و راحتی‌تان با کنفرانس‌ها است. به ذهن بسپارید که حتی گویشوران بومی گاهی اوقات در جواب دادن به سؤالات بخش لیسنینگ تافل مشکل دارند. نکات زیر به شما کمک می‌کنند که نه تنها با لیسنینگ عمومی انگلیسی بلکه مخصوصاً با تافل راحت‌تر باشید.
۱- یادداشت بردارید
برخی نوارهای ضبط شده‌ی تافل بیش از پنج دقیقه هستند، بدون هیچ مکثی و با جریانی مداوم برای اطلاعات جدید. افکار و حقایق زیادی را در خلال آن چند دقیقه خواهید شنید و حفظ کردن هرآنچه که شنیده‌اید، می‌تواند شدیداً سخت باشد.
شما یادداشت بر نمی‌دارید تا همه‌ی چیزهایی را که شنیده‌اید روی کاغذ بنویسید. این غیر ممکن است، چون گوینده‌ها خیلی سریع صحبت می‌کنند. در عوض یادداشت بر می‌دارید تا متمرکز بمانید.
۲- گوش دهید و سپس بنویسید
همانطور که در نکته‌ی بالا ذکر کردم، نمی‌توانید همه چیز را یادداشت کنید. باید آنچه را که می‌نویسید انتخاب کنید. اگر تلاش به نوشتن هر آن چیزی که می‌شنوید بکنید، آنچه را که گفته شده، نخواهید فهمید.
یادداشت‌برداری، در عوض باید پروسه‌ای دو مرحله‌ای باشد. اول به کسی که حرف می‌زند گوش کنید. سپس ایده‌ی اصلی را با کلمات خود و تا آنجا که می‌توانید سریع، روی کاغذ بنویسید. مکث بین لیسنینگ و رایتینگ خیلی کوتاه است- کمتر از یک ثانیه- اما مهم است پیش از آنکه چیزی را بنویسید، معنای آنچه را شنیده‌اید در نظر بگیرید.
۳- چشمانتان را ببندید
منظورم این نیست که همیشه چشمانتان را بسته نگاه دارید؛ از همه چیز گذشته اصلاً چطور می‌توانید با چشمان بسته یادداشت بردارید؟ به علاوه، تصاویری روی صفحه وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. بعض وقت‌ها شما دیاگرام یا عکسی می‌بینید که می‌توانید اطلاعات سخت را روشن سازد. اما اگر حواستان پرت می‌شود یا اگر در تمرکز کردن بر آنچه مردم می‌گویند مشکل دارید، بسیار مفید خواهد بود که صرفاً چشمانتان را ببندید و برای یک یا دو لحظه گوش کنید. سپس بعد از اینکه گوش کردید و کمی متوجه شدید، خواهید خواست که چشمانتان را باز کرده، آنچه را شنیده‌اید بنویسید و سپس دوباره چشمانتان را بسته و دوباره تمرکز کنید.
۴- از نظرات و حالات احساسی یادداشت بردارید
تنها لغات نیستند که ما می‌گوییم به شنونده اطلاعات می‌دهد؛ همچنین نحوه‌ی گفتن کلمات است. این همان‌قدر که در دنیای واقعی درست است در آزمون تافل هم صحیح می‌باشد. اگر می‌توانید بر اساس نحوه‌ی صحبت کردن گوینده درباره‌ی چیزی، حالت او را تشخیص دهید (و بفهمید که چه می‌گویند)، پس تواناتر خواهید بود تا به سؤالات درباره‌‌ی هدف عمومی کنفرانس یا مکالمات مانند هر سؤالی درباره‌ی رفتار گوینده، پاسخ دهید.
۵- به لغات ساختاری توجه کنید
دانستن تعداد زیادی از لغات می‌تواند در مورد هر بخشی از تافل کمک کند، پس شدیداً پیشنهاد می‌کنم که آن‌ها را مطالعه کنید (همچنان که سایر واژگان آکادمیک را می‌خوانید). وقتی لغتی ساختاری مانندhowever, را می‌شنوید، می‌دانید اطلاعاتی که پس از آن می‌آید بسیار نزدیک است به آنچه قبلاً گفته شده است. و همچنین می‌دانید موضوع هر دو جمله (آنچه در اشتراک دارند) باید به نحوی مهم باشند، چون گوینده در حال ارائه‌ی جزئیات مختلفی درباره‌ی موضوع است.
خیلی احتمال دارد که شما در بخش لیسنینگ جملات کاملی بشنوید که آن‌ها نیز ساختار را نشان می‌دهند. برای مثال به هر سؤالی که می‌شنوید توجه کنید. غالباً خیلی زود جوابی برای سؤال در کار خواهد بود و آن پاسخ اغلب بخشی کلیدی از نوار صوتی است- چیزی که باید در یادداشت‌هایتان بیاورید.