چطور با چینی زبان ها ارتباط برقرار کنیم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوvه های زبان چینی در ایران می باشد.  امروز می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چطور با چینی زبان ها ارتباط برقرار کنیم؟ پس با ما همراه باشید.

چطور با چینی زبان ها ارتباط برقرار کنیم؟
چطور با چینی زبان ها ارتباط برقرار کنیم؟

اما چطور با چینی زبان ها ارتباط برقرار کنیم؟

چه زمانی ‘سلام’ یک مشکل به حساب می آید؟

بیش تر چینی های تحصیل کرده انگلیسی را بلد هستند و شما در صحبت کردن با آن ها هیچ مشکلی نخواهید داشت. با این حال، این برای بیش تر مردم در خیابان صدق نمی کند. معمولاً، کلمات انگلیسیِ آن ها با لغت ‘سلام’ شروع شده و به آن منتهی می شود.

مانند دنیای غربی، در خیابان های چین هم لغت ‘سلام’ برای شروع یک مکالمه استفاده می شود. با این حال، بیش تر اوقات، متوجه می شوید که فروشندگان پشت سر شما فریاد می زنند ‘سلام’ تا توجه تان را جلب کنند.

دریافت نکردن نظرها احتمالاً نشان می دهد که چینی شما خوب است

دو مساله ی خیلی مهم وجود دارد که شما باید به یاد داشته باشید. اول این که از گفتن ‘ni hao’ خودداری کنید مگر این که بخواهید مکالمه ای را به زبان چینی شروع کنید. دوم این که اگر شما در حال صحبت به زبان چینی باشید و هیچ نظری از طرف شنونده تان دریافت نکنید، چیز خوبی است. یعنی، شما دارید چینی را به طور صحیح و سلیس صحبت می کنید.

برعکس آن هم صدق می کند‌. یعنی، اگر شما تکان سر به علامت توافق یا نظرات تشویق کننده ای دریافت می کنید که چه قدر زبان چینی تان خوب است، آن ها را درست برداشت نکنید.

زیاد بگویید نه، اما صدای خود را بلند نکنید

گویشوران بومی که مشتاق هستند تا انگلیسی خود را تقویت کنند احتمالاً از شما درخواست می کنند با آن ها به انگلیسی صحبت کنید تا تعدادی نکات در اختیارشان قرار دهید. هیچ چیز بدی در این مورد وجود ندارد، اما احتمال دارد که بعضی مردم در آن زیاده روی کنند. اگر شما می خواهید از آن ها دوری کنید، بگویید نه، اما به یاد داشته باشید که باید چند دفعه بگویید نه چون در چین رد کردن ها را جدی نمی گیرند مگر این که دفعات زیادی تکرار شود. اگر شما می خواهید از فروشنده امتناع کنید، آن وقت باید چند دفعه بگویید نه.

از مکالمات اجتماعی چه انتظاری داشته باشید

بعضی از موضوعاتی که در دنیای غرب به ندرت در مکالمات اجتماعی به میان آورده می شوند بدون هیچ منعی در چین گفته می شوند، مانند سوالات مرتبط با حقوق شما، وزن، وضعیت ازدواج، بچه ها یا خانواده تان. اگر شما در جواب دادن به سوالی احساس راحتی نمی کنید، مودبانه از گفتنش اجتناب کنید. با این حال، توهین نکنید، چون این جا مردم در مورد صحبت درباره ی این مسائل با غریبه ها هیچ تردیدی به خود راه نمی دهند.