چگونه از آموزش زبان لذت ببرید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد همیشه شعاری را داشته است که شما باید برای یادگیری زبان از ان لذت ببرید. اما چگونه از آموزش زبان لذت ببرید؟ در ادامه خواهید فهمید.

چگونه از آموزش زبان لذت ببرید؟
چگونه از آموزش زبان لذت ببرید؟

اما چگونه از آموزش زبان لذت ببرید؟

با اینکه یادگیری یک زبان هرگز ۱۰۰ درصد آسان نیست- که خوب هیچ چیز ارزنده‌ای اینطور نیست- قطعاً می‌تواند لذتبخش و موفقیت‌آمیز باشد. پس چکار می‌توانید بکنید؟ خوشبختانه کارهایی خیلی زیاد.

خودتان و اهدافتان را بشناسید

چرا این زبان را یاد می‌گیرید؟ به دلایل حرفه‌ای؟ لذت؟ برای برقراری ارتباط با خانواده؟ با داشتن هدف در ذهنتان به صورتی فعال دنبال فرصت‌هایی برای یادگیری آنچه می‌خواهید، بگردید و آنچه را نمی‌خواهید فیلتر کنید (برای مثال واژگان به منظور صحبت درباره‌ی شغلتان خیلی متفاوت از واژگان لازم برای مسیریابی در سفری جاده‌ای است). تمرکز بر روی هدف یادگیری نهایی‌تان به شما در مقابله با اصطلاک کمک می‌کند.

لذت بچگانه بیابید

با وجود اینکه مغزهایمان به اندازه‌ی کودکان انعطاف‌پذیر نیست، می‌توانیم به اندازه‌ی آن‌ها کنجکاو باشیم! غوطه‌ورسازی و بازی، کلید کار هستند و رویکردهای عالی برای بزرگسالان، شرکت در کلاس زبان شماست (آشپزی فرانسوی به زبان فرانسوی یا سالسا به زبان اسپانیایی) یا شرکت در یک برنامه‌ی مطالعه در خارج که ترکیبی است از یادگیری در هنگام سفر و غوطه‌ورسازیِ فرهنگی.

دوتا برای یکی

از قبل یک زبان خارجی را بلد هستید؟ با انتخاب زبانی نسبتاً شبیه یا خیلی شبیه به آن، خود را یک قدم جلوتر بندازید (برای مثال پرتغالی/ اسپانیایی یا هلندی/ آلمانی یا نروژی/ سوئدی/ دانمارکی). تجربه‌ی یادگیری قبلی‌تان به شما کمک می‌کند زبان جدید را به صورتی مؤثرتر فیلتر کنید.

به خودتان انگیزه دهید

آنجلا گرانت از دانشگاه دولتی پنسیلوانیا می‌گوید: «شما برای اینکه دائماً دنبال تجارب جدید یادگیری زبان باشید به انگیزه نیاز دارید و انگیزه نیز دائماً با موفقیت در یادگیری زبان گره خورده است.» انگیزه‌ی خود را با خریدن فوری بلیط هواپیما پیدا کنید، یا داشتن دفتری قشنگ برای کلاس درس، جستجوی شهرتان با شریک مبادله‌ی زبانی خود یا ساختن سنت انجام تکالیفتان در کافی‌شاپ مورد علاقه‌ی‌تان.

به یاد داشته باشید که دارید مهارتی را یاد می‌گیرید نه یک موضوع. از لحظه‌های مسخره لذت ببرید. مخصوصاً در طول ماه‌های اول و از شکست یا خجالت کشیدن نترسید.