چطور از لهجه خود در آموزش زبان خلاص شوید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به راهکارهایی اشاره می کند که به وسیله آن می تواند از تداخل لهجه خود با زبان دوم جلوگیری کنید و بدانید چطور از لهجه خود در آموزش زبان خلاص شوید؟ پس با ما همراه باشید.

چطور از لهجه خود در آموزش زبان خلاص شوید؟
چطور از لهجه خود در آموزش زبان خلاص شوید؟

اما چطور از لهجه خود در آموزش زبان خلاص شوید؟

بلند بخوانید

هر روز زمانی را به بلند خواندن در زبان مورد نظرتان اختصاص دهید. همزمان که می‌خوانید، هر لغت را به آهستگی و با دقت تلفظ کنید. می‌توانید روزنامه، کتاب یا مجله بخوانید. هرچه را که دوست دارید بخوانید تا تجربه‌ی‌تان لذتبخش و پربار باشد. بلند بیان کردن کلمات به شما کمک می‌کند تا ریتم واژه ها را یاد بگیرید و روی تلفظ خود کار کنید.

صدای خود را ضبط کنید

متنی کوتاه را از یک کتاب انتخاب کنید. در صورت امکان ابتدا چیزی را انتخاب کنید که بتوانید به آن در لهجه‌ی مورد نظرتان گوش کنید. وسیله‌ی ضبط صدا را روشن کنید- برای مثال گوشی هوشمند خود را- و متن را با صدای بلند بخوانید. سپس، آن را دوباره برای خود پخش کنید. توجه داشته باشید که باید روی کم کردن لهجه ی خود کار کنید.

هجاهای صحیح را تلفظ کنید

زبان‌های مختلف بر بخشهای مختف کلمه تأکید دارند. تأکید تلفظ در زبان انگلیسی معمولاً روی لغات مهم در جمله است. وقتی روی از بین بردن لهجه‌ی خود کار می‌کنید، متوجه شوید که تأکید زبان مورد نظرتان روی کدام بخش از کلمه است.

تلویزیون تماشا کنید و به رادیو گوش کنید‌

موقع یادگیری هر لهجه ای، گوش کردن و تقلید یک گویشور بومی مهم ترین مرحله و سریع ترین روش برای یاد گرفتن است. هر روز مقداری زمان را به تماشای برنامه ی تلویزیونی، گوش کردن به رادیو، موسیقی، یا به یک کتاب صوتی در زبان و لهجه ای که می خواهید تقلید کنید، اختصاص دهید.

با یک معلم خصوصی کار کنید

این مطمئن ترین روش از دست دادن لهجه ی خود است. یک معلم خصوصی می تواند روی لهجه ی شما تمرکز کند و برنامه ای به فکرش برسد که به شما کمک کند تا آن را از دست بدهید و لهجه ی مورد علاقه ی خود را به دست آورید. معلم خصوصی احتمالاً حداقل هفته ای یک دفعه با شما ملاقات خواهد کرد و تمرین هایی را به شما می دهد تا روی آن ها کار کنید‌. شما می توانید از طریق جستجوی آنلاین، در کالج محله ی خود، سازمان غیر دولتی، یا حتی از یک کتاب خانه، معلم خصوصی پیدا کنید.

به صورت حضوری به صحبت کردن فردی بومی گوش کنید

با دوستی صحبت کنید که در زبان مورد نظر شما بومی است، به یک سخنرانی گوش کنید یا به درس دادن معلم گوش دهید. به این ترتسب، صحبت کردن گوینده را به طور زنده تماشا می کنید و می بینید چگونه بدون تمرین قبلی اصوات را ادا می‌کنند. با دقت گوش دهید که چگونه سرعت صحبت خود را تنظیم می کنند.

بر روی لهجه ای که می‌خواهید تقلید کنید، تمرکز نمایید

به طور کلّی خیلی خوب است که به زبان گوش کنید، اما تلاشتان بر تمرکز کردن روی همان لهجه ای باشد که می‌خواهید باید بگیرید. برای مثال، اگر میخواهید لهجه ی خود را بپوشانید و با لهجه‌ای جنوبی صحبت کنید، برنامه های تلویزیونی مستند که در جنوب ایالات متحده ساخته شده اند را ببینید. یا اگر می خواهید روی لهجه ی فرانسوی مخصوص پاریس کار کنید، برنامه های تلویزیونی پاریسی تماشا کنید.

به گروهی متشکل از سایر گویشوران غیر بومی ملحق شوید

شما باید بخش اعظم زمان خود را صرف تمرین با گویشوران بومی کنید اما تمرین کردن با آدم‌هایی هم که کنارشان احساس راحتی می‌کند، مفید خواهد بود. مخصوصاً اگر به هنگام صحبت با گویشوران بومی خجالت می‌کشید، این کار برایتان مفیدتر نیز هست چون حرف زدن با گویشوران غیر بومی به شما در بالا بردن اعتماد به نفستان کمک می کند. می توانید در اینترنت دنبال گروهی بگیردید یا در پردیس دانشگاه دنبالشان باشید.

وقتی چیزی را اشتباه تلفظ می کنید، درخواست کنید تا اشتباهتان را تصحیح کنند

موقع صحبت با یک گویشور بومی یا شخصی که به طور موفقیت آمیز لهجه ی خود را از دست داده است، بپرسید که آیا اشکالی ندارد وقتی مرتکب اشتباهی می شوید آن را برایتان تصحیح کند. این که اجازه داده نشود تا اشتباه مشابه را مرتکب شوید به شما کمک خواهد کرد تا سریع تر خود را تصحیح کنید. شخص به جای این که موقع تصحیحِ شما گستاخ باشد، باید به روشی مودبانه و سازنده شما را تصحیح کند.

ویدئوهای یوتیوب مرتبط با تلفظ را تماشا کنید

زبان هایی در یوتیوب وجود دارند که برای کمک به شما در یادگیری تقریباً هر زبانی که تصور کنید، اختصاص داده شده اند. به دنبال دروسِ هر زبانی که رویش کار می کنید، باشید. به خصوص، به دنبال ویدئوهایی باشید که روی تلفظ تمرکز می کنند.