چگونه دایره واژگان زبان عربی را افزایش دهیم

 

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آموزش زبان عربی در ایران به زبان آموزان نشان می دهد که چگونه دایره واژگان زبان عربی را افزایش دهیم . پس با ما همراه باشید

چگونه دایره واژگان زبان عربی را افزایش دهیم
چگونه دایره واژگان زبان عربی را افزایش دهیم

۱- اول از همه بگذارید این را مشخص کنم که هیچ راه میانبری برای یادگیری واژگان نیست، شاید به استثنای به اصطلاح «واژه‌های هم ریشه»- یعنی لغاتی با ریشه‌ی انگلیسی که به بخشی از زبان عربی تبدیل شده‌اند. اگر تا الان آن‌ها را ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنم که یکسری گزارش رایگان درباره‌ی بیش از ۲۰۰ لغت را در اینترنت دانلود کنید.

۲. شما باید توجه داشته باشید که عربی بر مبنای سیستم ریشه‌ها است. برای مثال، سه حرف K-T-B (کتب) استفاده می‌شوند تا تعداد وسیعی از لغات را بسازند، مانند kaatib- نویسنده، kitaab- کتاب، istiktaab- دیکته، maktoob- نوشته شده، kitaaba- نوشتن و غیره. بیشتر این مشتقات بر مبنای قوانینی که به راحتی یاد گرفته می‌شوند، ساخته می‌شوند. به محض اینکه شما در این قوانین گرامری حرفه‌ای شدید، نه تنها معنی خیلی از لغات ناشناخته را حدس می‌زنید، بلکه لغات جدید را هم خودتان ‘اختراع کنید’ یا ‘حدس بزنید’. پس مکانی خوب برای شروع کمپین خود به هدف افزایش لغات عربی این است که به حالات گرامری که از ریشه مشتق می‌شوند نگاهی بیندازید.

۳- به طوری وسیع مطالعه کنید. منظورم از این حرف اینست که باید تا آنجا که ممکن است زیاد و گسترده مطالعه کنید. فقط با دیدن یک لغت عربی در متون مختلف و به صورت مداوم است که قادر خواهید بود ارتباطات لازم را در مغز خود به وجود آورید تا آن را شناخته و معنایش را در دفعات بعدی به درستی به خاطر آورید. یادگیری واژگان ار فهرست‌ها خیلی ناکارآمد است؛ چرا که لغت را از متن معنادارش جدا می‌کند.

۴. به شدت بخوانید. این همتای گام ۳ است: اغلب، شما باید سعی کنید که قسمتی از یک نوشته را چند دفعه بخوانید. اول آن را به آرامی بخوانید و سپس سعی کنید بلند بخوانید. یک دوره‌ی سوم از متن می‌تواند باعث شود تلاش به تأکید بر لغت برای معنای آن کنید؛ همچون نمایشنامه‌ی تئاتر.