چطور تلفظ خود را در زبان های خارجی تقویت کنیم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش بررسی می کند که چطور تلفظ خود را در زبان های خارجی تقویت کنیم؟ راه های زیر هم ساده هستند و هم بسیار موثر ، پس حتما این راه ها را بخوانید و به کار ببرید.

چطور تلفظ خود را در زبان های خارجی تقویت کنیم؟
چطور تلفظ خود را در زبان های خارجی تقویت کنیم؟

چطور تلفظ خود را در زبان های خارجی تقویت کنیم؟

تلفظ درست نقش بزرگی در تقویت مهارت های زبانی شما ایفا می کند‌. استفاده از گرامرِ عالی و لغات پیچیده فوق العاده است، اما این که مشابه یک گویشور بومی صحبت کنید هدفی نهایی هر کسی است که به زبان ها علاقه دارد.

۱– بلند صحبت کنید

بلند صحبت کردن می تواند در ابتدا کمی عجیب و زشت به نظر برسد، اما یکی از بهترین روش های داشتن تلفظی عالی است. شما به گفتن لغات ناآشنا عادت می کنید و در صحبت به زبان در مقابل مردمِ دیگر اعتماد به نفس کسب می کنید. صحبت کردن با خود باعث می شود که شما کم تر خجالتی باشید چون نگران اشتباه کردن نیستید، و این در عوض باعث زیاد شدن اعتماد به نفستان می شود. پس دفعه ی بعد که برای تکالیفِ خود تعدادی عبارت نوشتید یا یک مقاله ی زبان خارجی را آنلاین خواندید، تلاش کنید تا آن را بلند بخوانید!

۲- اصلاحات را به خاطر بسپارید

اگرچه هیچ کس دوست ندارد به او بگویند که اشتباه کرده است، وقتی مساله ی تلفظ به میان می آید صحبت از تصحیحات خیلی باارزش است! شگفت انگیز است که به یاد آوردن یک اشتباه وقتی آن را موقع صحبت مرتکب شده اید، چه قدر راحت تر است. به جای این که فقط یک اشتباه را روی کاغذ خط بزنید، مجبور هستید تا به طور شفاهی خود را تصحیح کنید. این تصحیح را تقویت می کند و به یاد آوردن آن را راحت تر می سازد. اگر معلم یا شریک زبانی تان لهجه ی شما را تصحیح می کند، آن را یادداشت کرده یا لغت را چند دفعه تکرار کنید.

۳- روی حالت دهان خود تمرکز کنید

تلفظِ درست تماماً درباره ی حالتِ فیزیکیِ واقعی دهان شما است. حرکت زبان و لب های شما در تقویت لهجه تان ضروری است، و شما از این که توجه به دهانِ خود چه تفاوت بزرگی ایجاد می کند، شگفت زده خواهید شد. آگاه بودن از حرکات زبان و لب واقعاً به تلفظ کمک می کند، و شما برای بهتر فهمیدنِ چگونگی حرکات دهانِ خود می توانید حتی مقابل یک آینه بنشینید. گویشوران بومی را تماشا کنید که چه طور صحبت می کنند و تلاش کنید تا از آن ها تقلید کنید. اگر شما برای تلفظ یک لغت در تقلا هستید، از آن ها بپرسید که چه طور به طور فیزیکی آن را می گویند و آن وقت به زودی یاد می گیرید!

۴- تاکید را به یاد داشته باشید

اگر چه به یاد داشتن الگوهای تاکید می تواند سخت باشد، فهمیدن تکیه ی صدای درست در تصحیح تلفظ خود مهم است. اگر شخص تاکید را در جای اشتباه بگذارد، فهمیدن صحبت او می تواند تقریباً غیر ممکن باشد – بعضی از لغات صدای کاملاً متفاوتی دارند. زبان های زیادی الگوهای تاکیدِ بدون ترتیب دارند، و این یعنی شما باید هر یک را وقتی پیش می آید، بیاموزید. متاسفانه، هیچ راه میانبری برای یادگیری تکیه ی صدا وجود ندارد پس شما فقط باید تلاش کنید تا لغت را با تاکید خود به یاد بسپارید.

۵- تماشا کرده و گوش کنید!

تماشای فیلم و گوش کردن به آهنگ در زبان مقصدِ خود روشی ایده آل برای داشتن تلفظی عالی است. شما فرصت پیدا می کنید تا بشنوید که گویشوران بومی چه قدر واقعی صحبت می کنند و به گفتار نسبتاً پر سرعتی عادت می کنید. گوش کردن به آهنگ تاکیدِ لغات را به شما یادآوری می کند، و اگر گیرا باشد، به یاد داشتن آن راحت تر می شود. اگر شما یک فیلم یا مجموعه ی تلویزیونی را تماشا می کنید، به چگونگی حرکت دهان بازیگران توجه کنید – کپی کردن طرز صحبت آن ها واقعاً لهجه ی شما را تقویت می کند.

۶- زبان پیچان

جدای از این که زبان پیچان بدترین کابوس یک زبان شناس هستند، می توانند واقعاً به تقویت تلفظ کمک کنند! عبارت های گول زننده صداهای جدید را به شما معرفی می کنند، و زبان و دهانتان باید به روش متفاوتی از آن چه که عادت داشته اید، حرکت کند. اگر چه آن ها می توانند در ابتدا غیر ممکن به نظر برسند، جریانِ زبان پیچان یعنی شما مدام در حال این هستید که الگوهای تاکید را به درجه ی عالی برسانید و ریتم گفتار گویشوران بومی را تقلید کنید.

۷- لغات را به هجاها تقسیم کنید

این که به یک لغت پیچیده ی طولانی نگاهی بیندازید و تلاش کنید تا آن را از همان اول بگویید، هیچ فایده ای ندارد. راحت است که زبانتان با لغاتی درآمیزد که شامل حروف بی صدای زیاد یا گروهی از حروف پیچیده ای هستند. به جای آن، لغت را به تکه های کنترل پذیر تقسیم کرده و از آن جا شروع کنید. به محض این که شما هر هجا را یاد گرفتید، می توانید تمام آن ها را به هم وصل کنید و لغت خیلی سخت نخواهد بود.