چگونه در مهارت Listening آزمون آیلتس پیشرفت کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بررسی می کند  که چگونه در مهارت شنیداری آزمون آیلتس پیشرفت کنیم ؟ این چند مرحله ساده در موفقیت شما در آزمون آیلتس تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

چگونه در مهارت Listening آزمون آیلتس پیشرفت کنیم
چگونه در مهارت Listening آزمون آیلتس پیشرفت کنیم

اما چگونه در مهارت Listening آزمون آیلتس پیشرفت کنیم  :

سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (آیلتس) آزمونی است که برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی شما اگر قصد داشته باشید در یک کشور انگلیسی زبان کار یا تحصیل کنید بکار می رود.این آزمون چهار بخش دارد:گوش دادن ، خواندن ، نوشتن و صحبت کردن .جهت بالا بردن نمره آزمون شنیداری،آشنایی با نحوه برگذاری آزمون بسیار مهم است.همچنین باید خود را برای دوره ها و آزمونهای تمرینی آماده کنید.در نهایت به پادکست ها و کتابهای صوتی در مورد موضوعات مورد علاقه تان که سطحتان را بالا می برد گوش کنید.

  1. انتظار چهار بخش در هر بخش ده سوال را داشته باشید. چهار متن را می شنوید و باید همزمان به سوالات بروشور پاسخ دهید. دو بخش اول بر موقعیت های روزمره تمرکز دارد.بخش اول مکالمه بین دونفر درباره چیزی مثل قرار یک سفر است، و بخش دوم در مورد یک موضوع روزمره خواهد بود. بخش سوم(یک گفتگوی دیگر)و بخش چهارم (تک گویی) موضوعات مرتبط با آکادمیک یا آموزش ، مانند سیاست های محل کار یا سخنرانی در مورد یک رمان را در بر می گیرد.
  • گوش دادن به تمام این ۴ بخش  ۳۰ دقیقه زمان می برد.
  • شما فقط یکبار مجاز به گوش دادن به ضبط هستید.
  1. برای لهجه های مختلف آماده شوید. موارد ضبط شده حاوی چندین لهجه انگلیسی متفاوت خواهد بود.شما صدای سخنگویان بریتانیایی، آمریکایی، استرالیایی،نیوزلندی وکانادایی را خواهید شنید.لهجه ها خنثی خواهند بود،به طور کلی به معنای نوعی لهجه است که در پایتختهایی مانند لندن یا نیویورک انتظار آن را دارید.
  • نباید نگران لهجه های اسکاتلندی ، ایرلندی ،یا روستایی استرالیایی یا نیوزلندی باشید.همچنین نباید خود را برای لهجه غلیظ آمریکایی از جاهایی مانند تگزاس وبوستن آماده نمائید.
  1. برای چندین نوع پرسشنامه آمادگی کسب کنید. این آزمون ۴۰ سوال دارد وهر سوال ۱ نمره دارد.۵ نوع سوال وجود دارد که در سرتاسر آزمون مورد امتحان قرار می گیرند .این نوع سوالات عبارتند از:

چند گزینه ای: برای این سوالات شما باید پاسخ را از میان سه گزینه انتخاب کنید، یا از سه گزینه برای کامل کردن یک جمله استفاده کنید. گاهی اوقات یک سوال از شما میخواهد که بیش از یک جواب را انتخاب کنید.

تطابق: در این سوالات در دو ردیفی که در کنار یکدیگر لیست شده اند آنهایی را که با یکدیگر مطابقت دارند به هم وصل می کنید.

برچسب گذاری برنامه ، نقشه یا نمودار: شما باید برچسب ها را بر روی نقشه پیدا کنید( برای مثال، از یک ساختمان) یک نقشه (از یک شهر یا روستا)یا یک نمودار (از یک تکه ابزار). بطور کلی یک لیست ازبرچسب های ممکن رااتنخاب کنید.

از یادداشت، جدول یا نمودار فعلی : برای این سوالات لازم است جاهای خالی را در این نمونه از اسناد یا نمودار ها پر کنید. شاید پاسخ احتمالی را از میان موارد ضبط شده بیابید.

تکمیل جمله: اطلاعات خلاصه شده یک جمله را  هم از تمام آزمونهای شنیداری هم از بخش اول آزمون می خوانید .لازم است جاهای خالی را با استفاده از آنچه از ضبط می شنوید پر کنید.

  1. توجه دقیقی به دستور العمل های هر سوال نمائید

تمام کلمات بکار برده شده در هر سوال را بخوانید. بدین ترتیب سوال چند گزینه ای که در آن بیش از یک جواب درست وجود دارد را از دست نمی دهید. بعلاوه در پر کردن جای خالی اغلب با محدودیت کلمه مواجه می شوید. اگر از کلماتی بیش از آن محدوده ای که مشخص شده استفاده کنید ، پاسختان نادرست محسوب خواهد شد.

  • برای مثال در یک سوالی که باید جاهای خالی را پر کنید ممکن است از شما خواسته باشد با بیش از یک کلمه یا حرف اینکار را انجام دهید.
  • کلمات خط تیره دار ( مثلا مادر شوهر ) یک کلمه محسوب می شوند.
  1. سعی کنید به همه سوالات پاسخ دهید.

باید به همه سوالات پاسخ دهید واو اینکه پاسختان نادرست باشد اما قسمتی را خالی رها نکنید.بهتر است سعیتان را بنمائید که پاسخ درست را حدس بزنید تا اینکه اصلا هیچ تلاشی نکنید.