پس چگونه دایره‌ی لغت خود را افزایش دهید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز به این مسئله می پردازد که چگونه دایره‌ی لغت خود را افزایش دهید ؟ اگر شما هم این دغدغه را دارید پس با ما همراه باشید.

پس چگونه دایره‌ی لغت خود را افزایش دهید
پس چگونه دایره‌ی لغت خود را افزایش دهید

پس چگونه دایره‌ی لغت خود را افزایش دهید

یک قسمت مهم یادگیری زبان افزایش لغات جدید است. تکنیک‌ها و ابزارهای زیادی برای کمک به ما وجود دارند. اما در حین یادگیری لغتی جدید در واقع چه اتفاقی می‌افتد؟ این لغت چگونه قسمتی از لغت فعال ما می‌شود؟

۱. پیدا کردن لغات جدید و فهمیدن آن‌ها

گام اول پیدا کردن یک لغت است. منابع محتمل بسیار زیادی وجود دارند:

  • کلاس- معلم لغات جدید را به شما توضیح می دهد.
  • یک کتاب خودآموز همراه با ترجمه یا توضیحات لغات جدید.
  • منابع معتبر مانند روزنامه ها، برنامه های تلویزیونی و مکالمات با دوستان.

توجه کنید که قسمت مهم این گام این است که لغت را در بافتی که آن را یافتید، بفهمید. گاهی شما از بقیه‌ی جمله در یابید که معنی لغت چه باید باشد. در مواقعی دیگر، احتمال دارد شما آن را در دیکشنری پیدا کنید یا از دوست یا معلم خود بخواهید که آن را توضیح دهد.

بعد از این فرایند، احتمال دارد شما دفعه‌ی بعد که به این لغت بر می‌خورید آن را شناسایی کنید، یا اینکه قبل از به یاد داشتنش باید چند دفعه آن لغت را ببینید و بشنوید. این گام ۲ است.

۲. دانستن لغت جدید و درونی کردن و به یاد سپردن آن

به تدریج بعد از گذشت زمان و رویارویی کافی با زبان، آن لغات جدید دفعات زیادی و در جملات مختلفی آورده می‌شوند. هر دفعه شما با لغاتی رو به رو می شوید که فهم بهتری از معنی و طرز استفاده ی آن‌ها کسب کردید. موقعی که ما بچه هستیم و زبان خود را یاد می‌گیریم همین اتفاق می‌افتد. در یادگیری زبان هم جواب می‌دهد، اما مشکل این جاست که فرایند کاملاً کندی است.

برای اینکه لغت واقعاً به یاد سپرده شود تجربه‌ی تکراری زیادی را می‌طلبد. بیشتر زبان‌آموزان سعی می‌کنند تا‌ به این گام سرعت بخشند بنابراین لغت، خیلی سریع‌تر به حافظه ی بلند مدت می رود. بیشتر ابزارهایی که کمک کننده هستند مانند Anki از سیستمی به نام تکرار فاصله دار استفاده می کنند و به این هدف طراحی شده اند که دقیقاً آن لحظه که ما احتمالاً لغت را فراموش می کنیم، آن را دوباره در برابرمان قرار دهد.

همان طور که گفتم، مطالب بسیار بیش تری درباره ی دانستن لغت نسبت به توانایی تلفظ آن، هجی کردنش، ترجمه اش یا حتی به خواست خود به یاد آوردنش وجود دارد‌. برای این که به درستی لغتی را بدانید باید بدانید که چگونه در جمله می آید. هر موقع که لغت را می بینید و می شنوید، به سرنخ هایی در این رابطه می رسید.

آیا رسمی یا غیر رسمی است؟ اگر اسم است، آیا افعال مخصوصی وجود دارند که همیشه با آن استفاده می شوند؟ این یک دلیل است برای این که چرا افراد زیادی از جمله من موقع یادگیری لغت از جمله ی کامل استفاده می کنند.

در این مرحله روش های مختلفی وجود دارند که در درونی کردن و به یاد سپردن لغت به شما کمک می کنند. بعضی از ایده ها شامل موارد پایین می شوند:

  • استفاده از فلش کارت های
  • درست کردن یادیارها یا mems که به شما کمک کند تا به یاد خود بسپارید. این هم می تواند توسط خودتان انجام شود و هم از طریق سایتی مانند Memrise.
  • بازی با لغات به شکل آنلاین.
  • امتحان کردن خود با استفاده از مطالعه ی روش هایی که در مدرسه یا دانشگاه برای هر موضوعی استفاده می کردید. لیست ها، نقشه های فکری، درخواست از کسی برای امتحان کردن شما… تمام این ها می توانند در زبان ها کاربرد داشته باشند.

۳. استفاده از لغت

پس شما به لغتی جدید برخورده اید، آن را می فهمید و با چگونگی شکل و صدایش و این که چه طور مناسب جملات است آشنا هستید.

اما گام آخر، که دو گام دیگر فقط راهنمای رسیدن به این مرحله بوده اند، این است که شما در حین استفاده از زبان خودتان از لغات استفاده کنید. به زبانی ساده، موقع صحبت یا نوشتن به طور طبیعی و ذاتی از آن استفاده کنید.

اشتباه متوجه شدن در این مرحله اشکالی ندارد. این هم قسمتی از آشنایی با لغت است و این که چه طور استفاده می شود (و نمی شود). شاید لازم باشد که شما مرحله ی ۲ را بازبینی کنید تا دفعه ی بعد به درستی از آن استفاده کنید.