چگونه کلمات بیشتری یاد بگیریم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تکنیک های بسیار زیادی را در حوزه آموزش زبان بیان کرده است. در این بخش آموزش زبان انگلیسی بیان می کنیم که چگونه کلمات بیشتری یاد بگیریم ؟ بیایید نگاهی به این تکنیک ها بیاندازیم.

چگونه کلمات بیشتری یاد بگیریم
چگونه کلمات بیشتری یاد بگیریم

اما چگونه کلمات بیشتری یاد بگیریم :

راه‌های زیادی برای بهتر کردن دایره واژگان‌تان وجود دارد. وقتی در حال اقدام برای این منظور هستید، مهم است که همه‌ی هدف‌های‌تان را بشناسید تا بتوانید بهترین روش‌ را برای یادگیری‌تان انتخاب کنید. برای مثال، ریدینگ می‌تواند راهی عالی برای بهبود دایره واژگان‌تان باشید اما برای آزمون واژگان هفته‌ی بعد تأثیر زیادی ندارد. در این‌جا به چند شیوه برای کمک به شما در تقویت و توسعه‌ی دایره واژگان‌تان اشاره می‌کنیم.

مترادف‌ها و متضادها

مترادف کلمه‌ای است که معنای مشابهی دارد.

یک متضاد کلمه‌ای است که معنای مخالف را دارد. وقتی واژگان جدید را می‌آموزید تلاش کنید حداقل دو مترادف و دو متضاد برای هر کلمه پیدا کنید. این مخصوصاً برای به هنگام یادگیری صفات و قیدها مهم است.

از یک فرهنگ جامع استفاده کنید

فرهنگ جامع کتابی مرجع است که مترادف‌ها و متضادها را تأمین می‌کند. فرهنگ جامع که توسط نویسندگان به کار می‌رود به آن‌ها کمک می‌کند که کلمه‌ی مناسب را پیدا کنند و همچنین به زبان‌آموزان انگلیسی کمک می‌کند که دایره واژگان‌شان را توسعه دهند. شما می‌توانید از فرهنگ جامع آنلاین استفاده کنید که پیدا کردن مترادف را از همیشه راحت‌تر کرده است.

موضوعات واژگانی درست کنید

فهرستی از موضوعات واژگانی درست کرده و برای هر مورد جدید یک تعریف و یک جمله‌ی مثالی شامل کنید. یادگیری با موضوع بر لغات مرتبط تأکید دارد.

این روش به خاطر ارتباطات بین لغات و موضوع انتخابی‌تان به شما در حفظ کردن واژگان جدید کمک می‌کند.

از تکنولوژی کمک بگیرید

تماشای فیلم‌ها یا کمدی‌های موقعیت راهی عالی برای کمک به شما در درک صحبت‌های گویشوران بومی انگلیسی است. از گزینه‌ی تماشای صحنه‌های تکی استفاده کنید تا یک دی‌وی‌دی را به تمرین یادگیری واژگان تبدیل کنید.

برای مثال، یک صحنه از فیلم را فقط به انگلیسی ببینید. سپس همان صحنه را در زبان مادری خود تماشا کنید. پس از آن، همان صحنه را با زیرنویس مشاهده کنید. در آخر، صحنه‌ را بدون زیرنویس ببینید. با تماشای صحنه برای چهار دفعه و استفاده از زبان خودتان برای کمک، بخش‌های استعاره‌ای زیادی را فرا خواهید گرفت.

فهرست‌های واژگانی معیّن

بجای اینکه فهرستی طولانی از واژگان بی‌ربط را مطالعه کنید، از فهرست‌های مشخص واژگانی استفاده کنید که به شما در آمادگی برای لغاتی که در سر کار، مدرسه با سرگرمی‌های‌تان نیاز دارید، کمک می‌کنند. این واژه‌نامه‌های کاری برای اقلام مخصوص صنعت عالی هستند.

در جاهای مشخص تحقیق کنید

نقطه‌ای عالی به منظور شروع به یادگیری واژگان برای شغلی مشخص کتاب‌راهنمای مشاغل است. در این سایت توصیف جزئی هر شغلی را پیدا می کنید. از این صفحه‌ها برای یادداشت برداری راجع به واژگان کلیدی مرتبط با حرفه‌ی خود استفاده کنید. سپس از این واژگان استفاده کرده و توصیف خود را از شغل‌تان بنویسید.

دیکشنری‌های مصور

ارزش یک تصویر برابر است با هزاران کلمه. همچنین برای یادگیری واژگان دقیق هم مفید است. تعدادی دیکشنری عالی تصویری برای یادگیرندگان وجود دارد که می‌توان خریداری کرد. می‌توانید دیکشنری مصور مخصوص مشاغل را تهیه کنید.

باهم‌گذاری‌ها را یاد بگیرید

باهم‌گذاری ها به لغاتی اشاره دارند که اغلب اوقات یا همیشه با هم می‌آیند.

یک مثال خوب برای با‌همگذاریها do your homework است. با‌همگذاریها می‌توانند از طریق استفاده از پیکره‌های متنی یاد گرفته شوند. پیکره‌های متنی، مجموعه ی بسیار بزرگی از اسناد مکتوبی هستند که می‌توانند تعداد دفعات استفاده از یک لغت را ثبت کنند. یک گزینه‌ی دیگر استفاده از دیکشنری مخصوص باهم‌گذاری‌ها است. این مخصوصاً به هنگام تمرکز روی انگلیسی تجاری مفید است.

نکاتی برای یادگیری واژگان

۱- از شیوه‌های یادگیری واژگان با تمرکز بر لغاتی که نیاز دارید، استفاده کنید.

۲- فهرست‌های اتفاقی واژگانی درست نکنید. تلاش به دسته‌بندی واژگان بر اساس موضوع کنید. این به شما در حفظ کردن سریع‌تر واژگان جدید کمک خواهد کرد.

۳- همیشه با نوشتن چند جمله‌ی مثالی با استفاده از واژگان جدید به بافت متنی اضافه کنید.

۴- همیشه وقتی چیزی را به انگلیسی می‌خوانید، دفترچه یادداشت واژگان را دم دست داشته باشید.

۵- از اپلیکیشن مخصوص فلش‌کارت روی گوشی همراه هوشمند خود استفاده کنید وقتی کمی وقت اضافی دارید به مرور واژگان بپردازید.

۶- پیش از آنکه روزتان را آغاز کنید، پنج کلمه را انتخاب کرده و هر کدام را در مکالمات آن روز به کار ببرید.