چه طور یک سخنرانی انگلیسی خوب ارائه کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد این نکته را بررسی می کند که چه طور یک سخنرانی انگلیسی خوب ارائه کنیم ؟ اگر شما هم Presentation یا کنفرانسی دارید بهتر است این مطلب را بخوانید.

چه طور یک سخنرانی انگلیسی خوب ارائه کنیم
چه طور یک سخنرانی انگلیسی خوب ارائه کنیم

اما چه طور یک سخنرانی انگلیسی خوب ارائه کنیم:

هر سخنرانی یا کنفرانس دو جنبه ی اصلی دارد:

  • آن چه که می گویید (محتوا)
  • چه طور می گویید (انتقال)

شما به طور واضح کنترل زیادی روی محتوا دارید، چون می توانید آن چه را که می خواهید بگویید دقیقاً برنامه ریزی کنید. اما شما همچنین می توانید تلاش زیادی کنید تا مطمئن شوید که نحوه ی انتقال هم موثر است. توصیه ای که در ادامه آورده شده است به شما کمک خواهد کرد تا یک سخن رانی قوی ارائه کنید:

  • به یاد داشته باشید که یک شنونده معمولاً فقط یک شانس دارد تا متوجه شود شما چه می گویید. پس شما باید هر کاری را که می توانید انجام دهید تا دنبال کردن ایده های خود را برای شنونده راحت کنید.
  • بهترین روش انجام این کار این است که سخن رانی خود را ‘..’ کنید. در ابتدا، بگویید که سخن رانی تان چه طور تقسیم بندی می شود. در طی سخن رانی، تمام شدن یک قسمت و آغاز قسمت بعدی را به طور واضح مشخص کنید. (برای مثال، ‘الان که بعضی از دلایل آلودگی هوا را توضیح دادم، می خواهم به شما بگویم که برای کاهش این مشکل چه کاری می توانیم انجام دهیم.’) در انتهای سخن رانی خود، به طور واضح مشخش کنید که کارتان تمام شده است (برای مثال، به سادگی بگویید ‘متشکرم!’).
  • مهم ترین قسمت های سخن رانی آغاز و پایان هستند. به یک جمله ی آغازین قوی فکر کنید که توجه شنونده را به خود جلب کند. آرام و با اعتماد به نفس باشید؛ این حالت را ایجاد کنید که کاملاً آماده هستید و حرفی جالب برای گفتن دارید. با جمله ای قوی کار خود را به پایان برسانید: مردم را بخندانید یا چیزی تحریک کننده برای فکر کردن ارائه کنید.
  • سخن رانی خود را قبل از روز بزرگ تمرین کنید. به طور مخصوص فکر کردن درباره ی این که چه طور و کجا بایستید/بنشینید، و این که منابع خود را قبل و بعد از استفاده کجا بگذارید، مفید است. استفاده از کارت های سخن رانی خود را تمرین کنید.
  • با صدای بلند و واضح صحبت کنید. به یاد داشته باشید که صدای شما (زیر و بمی صدای شما) باید همان کاری را انجام بدهد که علائم نشانه گذاری در رایتینگ شما انجام می دهند. تلاشتان این باشد که خیلی سریع صحبت نکنید.