چطور در زندگی روزمره زبان فرانسه را تمرین کنید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد کلاس های مختلف آموزش زبان فرانسه را دارد. اما امروز می خواهیم نشان دهیم چطور در زندگی روزمره زبان فرانسه را تمرین کنید؟ و خارج از کلاس هم فکر و ذهنتان را با زبان فرانسه پر کنید. پس با ما همراه باشید.

چطور در زندگی روزمره زبان فرانسه را تمرین کنید؟
چطور در زندگی روزمره زبان فرانسه را تمرین کنید؟

اما چطور در زندگی روزمره زبان فرانسه را تمرین کنید؟

تمرین روزانه ی فرانسه ضروری است چون فقط از طریق تمرین و استفاده از زبان فرانسه خود است که شما قادر خواهید بود تا سلیس بودن را پرورش دهید، که این به آرامی در طول زمان روی می دهد. جدای از صحبت در کلاس فرانسه و خواندنِ کتاب های فرانسه تعدادی روش دیگر وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها زبان فرانسه را در زندگی روزانه ی خود جا دهید.

فرض اصلی این است که شما هر وقت و هر کجایی که می توانید از زبان فرانسه استفاده کنید. بعضی از این ایده ها احتمالاً احمقانه به نظر می رسند، اما نکته این است که شما چه طور می توانید به راحتی زبان فرانسه را در موقعیت های روزانه بگنجانید.

تفکر روزانه درباره ی‌ زبان فرانسه به شما کمک خواهد کرد تا بیاموزید چه طور به فرانسه فکر کنید، که کلید اصلیِ سلیس بودن است. شما می خواهید مغزتان به جای این که از شیء به تفکر انگلیسی و سپس به تفکر فرانسه برود، مستقیم از مشاهده ی شیء به تصویر فرانسه برود. مغز شما در نهایت فرانسه را سریع تر پردازش می کند که این امکان سلیس بودن را فراهم می سازد.

خانه و محل کار خود را با چیزهای فرانسه پر کنید

خود را با چیزهای فرانسه احاطه کنید. برای اسباب خانه، تجهیزات، و دیوار های خود برچسب های فرانسه درست کنید؛ پوسترهای فرانسه بخرید یا درست کنید، و از یک تقویم فرانسه استفاده کنید.

اول فرانسه

وقتی به اینترنت وصل می شوید اولین چیزی که مشاهده می کنید باید زبان فرانسه باشد. یک مدخلِ با کیفیتِ فرانسه را در صفحه ی پیش فرض مرورگر خود داشته باشید، مانند اخبارِ راحتِ فرانسه در رادیوی بین المللی فرانسه.

زبان فرانسه خود را تمرین کنید

اگر شما مردم دیگری را می شناسید که به زبان فرانسه صحبت می کنند، هر وقت که می توانید با آن ها تمرین کنید. اجازه ندهید تا ترس از صحبت کردن جلوی شما را بگیرد. برای مثال، شما و هم اتاقی تان می توانید دوشنبه ها و جمعه ها را “روز فرانسه” نام گذاری کنید و در کل روز فقط به زبان فرانسه ارتباط برقرار کنید.

وقتی شما با همسر خود به رستوران می روید، تظاهر کنید که در پاریس هستید و با هم به زبان فرانسه صحبت کنید.

خرید کردن به زبان فرانسه

وقتی شما به خرید می روید، با خود فرانسه را تمرین کنید.

برای مثال، سیب های خود یا قوطی های کنسرو ماهی تان را به زبان فرانسه بشمارید، قیمت ها را مشاهده کنید و مجسم کنید که چه طور آن ها را به زبان فرانسه بگویید.

فرانسه روزمره

در حالی که مشغول کارهای روزمره هستید به زبان فرانسه فکر کنید. وقتی به طرف یخچال می روید با خود فکر کنید J’ai soif or Qu’est-ce que je vais manger ? وقتی داندان های خود را مسواک می زنید و موهایتان را شانه می کنید صرف se brosser را در نظر بگیرید. همان طور که لباس خود را می پوشید یا درمی آورید اسم فرانسه هر آیتم را بگویید.

ساختن لغات

یک دفتر یادداشت همراه خود داشته باشید تا بتوانید لغات جدید را بنویسید و حواستان به آن کلماتی باشد که باید پیدا کنید. این همچنین می تواند قسمتی از یک دفتر وقایع روزانه ی فرانسه یا مجموعه زبان باشد.

اینترنت فرانسه

اگر شما از Windows استفاده می کنید، می توانید کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنید تا لیست ها و دیالوگ ها را به زبان فرانسه نشان دهد.

چه طور شاگردان خودشان صحبت به زبان فرانسه را تمرین می کنند

بیایید نگاهی بیندازیم به تعدادی از ایده های عالی که خودِ شاگردان برای تمرین زبان فرانسه گفتاری دارند. توضیحات زیر از گروه اینترنتی یادگیری فرانسه گرفته شده اند:

  • من با انتخاب تعدادی از اشیای اطرافم و انجام بازیِ “I spy”با خودم یا بقیه ی افرادی که به زبان فرانسه صحبت می کنند خود را به چالش می کشم. برای مثال، من یک چتر را مشاهده می کنم. من با استفاده از بیان غیر مستقیم، آیتم را بدون استفاده از هر لغتی توصیف می کنم، مانند pluie (“باران”)، تا آن را آشکار سازم.
  • چون من درباره ی صحبت کردن به زبان فرانسه خیلی خودآگاه هستم، به خودم می آیم و متوجه می شوم که در حال صحبت با مادرم هستم که اصلاً به فرانسه صحبت نمی کند. یک آدم واقعی به من اجازه می دهد تا خودم را در موقعیت قرار دهم و می توانم تلفظ خود را بدون احساس ناراحتیِ زیاد تمرین کنم. صحبت کردن با یک آدم واقعی من را مجبور می کند تا ترتیب لغت را همراه با تلفظ در ذهنم شکل دهم. من آن را در حضور او بلند می گویم، سپس به زبان انگلیسی صحبت می کنم تا او بتواند صحبتم را متوجه شود.

من مطمئن می شوم که چیزهایی را در فرانسه پیدا کنم که واقعاً به آن ها علاقه دارم تا احساس مدرسه رفتن را نداشته باشد. اینترنت منبعی عالی است چون راه های خیلی زیادی برای اکتشاف وجود دارد. من بازبینیِ موارد مورد علاقه ام را می خوانم، مانند کتاب ها و فیلم ها.

۳- من کتاب هایی به زبان فرانسه روی نوار دارم و موقع رانندگی به آن ها گوش می کنم. یک خرس عروسکی هم دارم که یکی از دوستان فرانسه ام به من هدیه داده است. وقتی شما فک، پنجه ها یا شکم او را فشار می دهید، چیزهایی مانند Je m’endors…Bonne nuit, or Aïe ! Ça fait mal را می گوید؛ پنجه ی چپش را فشار دهید می گوید Bonjour. من هر روز صبح پنجه اش را لمس می کنم و او می گوید Bonjour و من به زبان فرانسه برنامه های آن روزم را به او می گویم. این برای باقیِ روز من را در حس و حال صحبت به زبان فرانسه قرار می دهد.

۴- من تلاش می کنم تا چند روز در هفته روزنامه ی فرانسه Le Monde را در وبسایت به طور سطحی بخوانم. اگر وقت داشته باشم، یکی از مقالات را بلند می خوانم، که سخت است چون داستان ها با نوشتارِ فرانسه نسبتاً پیچیده و نه در سبک برنامه ی خبری نوشته شده اند. گاهی من داستان های شنیداری آن ها را اجرا می کنم. و طالع بینی های روزانه و هفتگی را از یاهو به زبان فرانسه دریافت می کنم. آن ها معمولاً تعداد زیادی از اصطلاحات اخیر فرانسه را دارند.

من در پس زمینه به مجموعه ای از نوارهای تلفظِ Hachette گوش می کنم، Phonétique. من تلاش می کنم تا تمرین ها را انجام دهم، اما گاهی خیلی سخت هستند حتی وقتی می توانم همه ی حواسم را معطوف آن ها کنم، و ناامید شدن راحت است. اگر International Film Channel یا Sundance Channel فیلمی را نشان دهد که من قبلاً تماشا کرده ام، تلاش می کنم تا آن را در پس زمینه نگه دارم تا ببینم آیا می توانم زبان فرانسه اش را متوجه شوم یا نه. من اغلب تلاش می کنم تا به معادلِ فرانسه چیزی فکر کنم و آن را بگویم، اما اغلب نگران این هستم که به “فرانسه ساختگی” صحبت کنم و مرتکب اشتباه شوم، که اشتباه کردن آسان است چون مدتی می شود که فرانسه را مطالعه نکرده ام.

یک نکته ی دیگر: به تابلوهای اعلانات زبان فرانسه که با موضوعات مورد علاقه ی شما سر و کار دارند، سری بزنید.