آموزش نحوه تلفظ در زبان عربی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تخصصی ترین مرکز آموزش زبان های خارجه ، آموزش نحوه تلفظ در زبان عربی را در این مقاله به زبان آموزان اشاره می کند. پس با ما باشید تا این نکات را بشناسید.

آموزش نحوه تلفظ در زبان عربی
آموزش نحوه تلفظ در زبان عربی

با آموزش نحوه تلفظ در زبان عربی آشنا شوید:

تلفظ خوب داشتن برای برقراری ارتباط ضروری است. خیلی از افراد، که در حال یادگیری زبان عربی هستند، وقتی سعی کردند که جمله‌ای را به خوبی و درست بگویند اما با چهره‌ای بی‌تفاوت، یا حتی بدتر با خنده‌ی طرف مواجه شدند، آن حس از خجالت در زمین فرو رفتن را تجربه کرده‌اند.

چرا این طور می شود؟

زبان ها اساساً با تکیه بر صداها ساخته شده اند. اگر انگلیسی صحبت کنیم و در کشوری انگلیسی زبان زندگی کنیم، انتظار داریم که یک گویشور صداها را در حالتی مخصوص تلفظ کند. در آلمان یا اسپانیا انتظار داریم که صداهای متفاوتی را بشنویم. وقتی صدایی را تلاش می کنیم اما نمی توانیم شناسایی کنیم و روش گوش کردن خود را مشابه تنظیم رادیو تنظیم کنیم، و اگر صدا را حدس نزنیم، متوجه نمی شویم که شخص دیگر سعی دارد چه بگوید.

دو عنصر متفاوت برای تلفظ خوب عربی وجود دارد: تلفظ صداهای انفرادی و کلمات در یک طرف و «آهنگ» یا قواعد بدیعی مرتبط با تلفظ کل جمله‌ها از طرف دیگر. هر دوی این‌ها مهم هستند.

۱- صداهای انفرادی

تلاش کنید همه‌ی حروف عربی را تلفظ نمایید. به حرکت دهان و زبان خود برای ساختن صداها دقت کنید. اگر نتوانید متوجه شوید که یک صدا چگونه از لحاظ ظاهری ساخته می‌شود خواهید دید که گفتنش خیلی سخت است.

صداهایی که مثل هم هستند

عربی صداهای زیادی دارد که در انگلیسی وجود ندارند اما همچنین صداهای زیادی در اشتراک با زبان‌ها دیگر دارد.

صداهی سخت

به این ترتیب شروع کنید که فهرستی از حروف عربی بسازید و در کنار هر کدام که تلفظشان به نظرتان سخت است، علامت بگذارید. به این‌ها توجه اضافی کنید. تلاش کنید و از لحاظ ظاهری صدا را ایجاد کنید و به حرکت دهان و زبان دقت کنید. الفبا را بگویید. نگاه کنید که چگونه کودکان از آهنگ حروف الفبا در انگلیسی استفاده می‌کنند تا الفبا را به خاطر بسپارند، انجام کار مشابه در عربی هم به شما کمک می‌کند تا حروف و صداها را به خاطر بسپارید.

بلند بخوانید

یک قطعه متن عربی از یک کتاب درسی یا وبسایت تهیه کنید و بلند بخوانید. این تکنیک دو مزیت دارد. اول اینکه توانایی خود در تلفظ تمامی صداها را آزمایش می‌کنید. دوم صداهایی را تمرین می‌کنید که انتظار دارید بشنوید و به صداهای عربی عادت می‌کنید.

۲- آهنگ جمله

احتمالاً این جنبه از تلفظ، مهم‌تر است. بسیاری از مردم یاد می‌گیرند که چگونه حروف یک زبان را به صورت انفرادی تلفظ کنند اما همچنان حلقه‌ای بسیار خارجی دور آن‌ها و در هنگام برقراری ارتباط دارند.

این به خاطر اینست که آهنگ جمله‌ی آن‌ها کاملاً درست نیست. برای مثال زبان ایتالیایی ریتمی افزاینده و کاهنده‌ی قوی برای آن دارد، در حالیکه انگلیسی به نوعی «صاف‌تر» هست. بهترین راه برای درست کردن آهنگ زبان عربی‌تان این است که به میزان زیادی با صدای ضبط شده‌ی گویشوران بومی، لیسنینگ انجام دهید.

تلاش کنید مکرراً به صداهای ضبط شده‌ی کوتاه یک دقیقه‌ای یا طولانی‌تر گوش داده و به شیوه‌ی اوج و فرود گرفتن جملات توجه اضافی کنید. پس از مدتی تلاش کنید که همزمان با صدای ضبط شده صحبت کنید، در ابتدا اصلاً صدای نمی‌سازید و هرچه این فرایند را تکرار می‌کنید، صدایتان بلندتر می‌شود. در انتها صدای خودتان باید بلندتر از صدای ضبط شده (که به آن گوش می‌کنید) باشد. این فرایند به هدفون عالی کار خواهد کرد.

چه زمانی تلفظتان به اندازه‌ی کافی خوب خواهد بود؟

به بیانی دیگر چه زمانی دست از تمرکز روی تلفظ بر می‌داریم؟ برای بسیاری از یادگیرندگان زبان عربی به آرامی پیش رفتن با این زبان، رضایتبخش است. اگر بتوانیم چیزی را که می‌خواهیم، ساده، آرام بگویم و فردی که با او صحبت می‌کنیم قادر به درک صحبت ما باشد، پس تلفظمان احتمالاً برای ارتباط پایه به اندازه‌ی کافی خوب است. اینکه می‌خواهید بعد از این چقدر بهتر شوید به خودتان بستگی دارد. برخی از مردم استعدادی ذاتی برای تلفظ دارند و به شبیه یک بومی بودن، خیلی نزدیک می‌شوند. اما حتی آن دسته از ما که آنچنان هم با استعداد نیستند می‌توانند سطح خوبی از تلفظ را کسب کنند تا جاییکه افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنیم پس از چند دقیقه صحبت متوجه لهجه‌ی ما نخواهند شد. ما شیوه‌های توصیف شده در اینجا می‌توانید به این سطح از موفقیت در تلفظ عربی دست یابید.