چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: ۱۰ نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز به ۱۰ نکته خارق العاده اشاره می کند تا به راحتی زبان انگلیسی را بهتر صحبت کنید. چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: ۱۰ نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده متنی است که می تواند برایتان بسیار موثر باشد.

چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: 10 نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده
چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: ۱۰ نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده

آیا می‌خواهید بیاموزید که چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنید؟

آیا همچنین به دنبال میانبری برای روانی در زبان انگلیسی هستید؟

ما فوت و فن‌هایی نداریم که به شما با پنج دقیقه در هر روز، انگلیسی بی‌نقص را هدیه دهد.

اما نکات مهمی داریم که در زمان کوتاه‌تری به شما کمک می‌کند تا بیاموزید انگلیسی را چگونه روان‌تر صحبت کنید.

این‌ها یکسری نکاتی هستند که به شما کمک می‌کنند بهتر از همیشه انگلیسی را صحبت کنید.

پس بیایید چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: ۱۰ نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده را با هم دنبال کنیم.

۱- قبول کنید که انگلیسی زبانی عجیب است

گاهی اوقات می‌توانید الگوهایی را در گرامر زبان انگلیسی بیابید اما در زمان‌های دیگر، انگلیسی اصلاً هیچ معنایی ندارد. به‌طور مثال چرا “read” (reed) و “read” (red) کلماتی مشابه هستند اما بسته به آن‌که در زمان گذشته یا حال صحبت می‌کنید، متنوع تلفظ می‌شوند؟ یا اینکه چرا “mice” جمع “mouse” است اما “houses” صورت جمع “house” می‌باشد؟ متأسفانه‌ به همان میزان که که در زبان انگلیسی قانون وجود دارد، استثنا نیز هست. اگر بخواهید برای هر چیزی دلیلی بیابید، آسان می‌شود بر روی یادگیری درست صحبت کردن انگلیسی گیر کرد. انگلیسی بعضی وقت‌ها عجیب و غیر قابل توصیف است، بنابراین بهترین کار اینست که استثنائات عجیب را به خاطر بسپارید و به راه خود ادامه دهید.

۲- به عمق شیرجه بزنید

معمولاً مطالعه‌ی زبان انگلیسی به اندازه‌ی یکساعت در هفته برای ایجاد پیشرفت کافی نیست. بهترین راه برای بهبود سریع انگلیسی‌تان، صرف کردن حداقل چند دقیقه در هر روز است. هر بار که مطالعه می‌کنید خود را تا جای ممکن غوطه‌ور سازید و خود را برای گوش دادن، خواندن و حتی گفتن چیزهایی که فکر می‌کنید برایتان سخت است به انگلیسی به چالش بکشید. اگر می‌خواهید با سلاست و روانی انگلیسی صحبت کنید، باید آن را به قسمتی اساسی از زندگی روزانه‌ی خود تبدیل نمایید.

۳- دست از دانش‌آموز بودن بردارید

رفتار درست می‌تواند تفاوت بین شکست و موفقیت را رقم بزند. دست از این تصور که یادگیرنده‌ی زبان هستید بردارید و خود را شخصی بپندارید که انگلیسی صحبت می‌کنید. تغییر کوچکی است اما باعث می‌شود احساس اعتماد بنفس بیشتری کنید و به شما کمک می‌کند انگلیسی را که از قبل می‌شناسید، به طرزی مؤثرتر به‌کار بگیرید. این همچنین به این معناست که که به انگلیسی فکر کنید. مثلاً اگر می‌خواهید کلمه‌ی “apple” را به انگلیسی بگویید، همین حالا احتمالاً به لغت در زبان مادری خود فکر می‌کنید و سپس تلاش می‌کنید به لغت صحیح در انگلیسی فکر کنید. در عوض تلاش به تصور عکس سیب کنید و سپس تنها به لغت انگلیسی “apple” فکر کنید. شیوایی واقعی وقتی رخ می‌دهد که از ترجمه‌ی ذهنی مکالمات دست بر دارید.

۴- پاسخ در سؤال است

وقتی کسی سؤالی را به انگلیسی می‌پرسد به دقت گوش کنید و هربار به خوبی جواب خواهید داد. سؤالات انگلیسی مانند آینه هستند:

Does he…..? Yes, he does.

Can she….? Yes, she can.

Is it….? Yes, it is.

اگر کسی سؤالی از شما می‌پرسد ومطمئن نیستید که چگونه جواب دهید، با فکر کردن درباره‌ی لغات به‌کار رفته در متن شروع کنید. شخص از قبل اغلب کلماتی را که برای پاسخ دادن نیاز دارید، بیان کرده است. به جای صرفاً به خاطر سپردن گرامر انگلیسی، شروع به گشتن برای الگوهایی مثل این بکنید. راه‌های ساده‌ی زیادی برای تقلب کردن و راحت‌تر کردن به خاطر سپردن لغات درست وجود دارد.

۵- از گوش دادن چیزهای بیشتری استخراج کنید

وقتی اغلب دانش‌آموزان به یک گویشور بومی گوش می‌دهند، بر روی درک لغات متمرکز می‌گردند. این کار یقیناً مهم است اما چیزهای بیشتری از گوش دادن وجود دارد که می‌توانید بیاموزید. تلاش کنید نه تنها به معنی لغات بلکه شیوه‌ی گفتن آن‌ها توسط شخص هم گوش کنید. توچه کنید که شخص چه کلماتی را در یک جمله بهم متصل می‌کند و یا هنگامی که به‌جای “you” می‌گویند “ya”. دفعه‌ی بعدی که صحبت می‌کنید تلاش نمایید این جزییات را به خاطر بسپارید و انگلیسی شما طبیعی‌تر به‌نظر خواهد رسید.

۶- از آن استفاده کنید یا از دست بدهیدش

عبارتی در انگلیسی وجود دارد که: از آن استفاده کنید یا از دست بدهیدش، که اساساً یعنی اگر یک توانایی را تمرین نکنید ممکن است فراموشش کنید. این ایده می‌تواند به شما در به ذهن سپردن واژگان جدید انگلیسی کمک کند. بهترین راه برای حفظ کردن یک لغت جدید، بلافاصله استفاده کردن از آن است تا در خاطرتان ثبت شود. وقتی لغتی جدید یاد می‌گیرید تلاش کنید آن را چندبار طی هفته‌ی آتی در قالب جمله‌ها بگویید و هیچگاه آن را فراموش نکنید.

۷- عبارات را یاد گرفته و مطالعه کنید.

صحبت کردن روان انگلیسی به این معناست که قادر باشید افکار، احساسات و ایده‌های خود را بیان کنید. هدفتان صحبت کردن به انگلیسی در قالب جمله‌های کامل است پس چرا آن را در جمله‌های کامل نیاموزید؟ اگر عبارات را کامل بخوانید، خواهید دید که انگلیسی به جای دایره واژگان و افعال، در زندگی روزمره مفیدتر خواهد بود. با فکر کردن درباره‌ی عباراتی که معمولاً در زبان مادری خود استفاده ‌می‌کنید شروع کنید و سپس بیاموزید آن‌ها را چگونه در انگلیسی بگویید.

۸- گرامر را خیلی زیاد مطالعه نکنید

کلید آموزش زبان پیدا کردن تعادل میان مطالعه و تمرین است. روان صحبت کردن انگلیسی با دانش کامل از گرامز انگلیسی یکی نیست- حتی گوشوران بومی انگلیسی نیز اشتباهات گرامری می‌کنند! شیوایی درباره‌ی تواناییِ برقراری ارتباط است. به همین خاطر است که برخی اوقات کنار گذاشتن کتاب درسیِ گرامر مهم است تا بتوانید به بیرون رفته و آن رایتیگ‌ها، ریدینگ‌ها، لیسنینگ‌ها و اسپیکینگ‌ها را در دنیای واقعی تمرین کنید.

۹- از اشتباه کردن نترسید

بعضی اوقات ممکن است قرار دادن همه‌ی آن قوانین و کلمات کنار هم برای ساختن یک جمله‌ی ساده سخت باشد. اجازه ندهید که ترس گفتن چیزی اشتباه، شما را از صحبت کردن باز دارد. حتی اگر فکر می‌کنید که اشتباه می‌کنید بهرحال به صحبت کردن ادامه دهید. اغلب اوقات مردم آن‌چه را که تلاش در گفتنش دارید درک خواهند کرد، حتی اگر اشتباه کنید. به‌علاوه هرچه بیشتر صحبت کنید، آسان‌تر می‌شود و لغات درست سریع‌تر به ذهنتان می‌رسد.

۱۰- از همه بیاموزید

لازم نیست که فقط از کتاب‌های درسی یا معملین انگلیسی را بیاموزید- هر کسی که به انگلیسی صحبت می‌کند می‌تواند به تمرین شما کمک کند. تصور کنید چه احساس خواهید داشت اگر یکنفر از شما به زبان مادری‌تان بپرسد که چگونه چیزی را تلفظ می‌کنید؟ آیا عصبانی خواهید شد؟ خیر! احتمالاً از کمک کردن خوشحال خواهید بود، همانطور که اغلب گویشوران انگلیسی از کمک کردن به شما خوشحال خواهند بود. چنانچه هر گویشور انگلیسی زبانی می‌شناسید، چه دوست یا همکار است، از فرصت پیش آمده برای تمرین و یادگیری با آن‌ها استفاده کنید.

امیدواریم با این مطلب چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم: ۱۰ نکته‌ی آسان برای شیوایی خارق‌العاده بتوانید سریع تر به مقصد خود در زابن انگلیسی برسید.