چگونه یادگیری الفبای یک زبان جدید را شروع کنیم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای زبان آموزان همه زبان ها بیان می کند که چگونه یادگیری الفبای یک زبان جدید را شروع کنیم؟ پس اگر شما هم در زبانی خاص مبتدی هستید با ما همراه باشید.

چگونه یادگیری الفبای یک زبان جدید را شروع کنیم؟
چگونه یادگیری الفبای یک زبان جدید را شروع کنیم؟

اما چگونه یادگیری الفبای یک زبان جدید را شروع کنیم؟

یادگیری الفبای جدید، فهرست سیلاب یا هجاهای لغات یا سیستم های نوشتاری دیگر می تواند گول زننده باشد. سختی این کار به پیچیدگی سیستم نوشتاری که شما سعی در یادگیری آن دارید بستگی دارد. تعدادی نکات در زیر آورده شده است که چگونگی انجام این کار را نشان می دهد.

به نوبت تعداد کمی حروف بیاموزید

حروف یا سمبل ها را به جای این که یک دفعه بیاموزید، کم و به نوبت یاد بگیرید. به حروف با ظاهر مشابه و ‘false friends’ توجه مخصوصی کنید: که مشابه حروفی هستند که شما از قبل می دانید اما یکی نیستند. برای مثال، در روسی حروف زیر مشابه حروف انگلیسی هستند اما به طور متفاوتی تلفظ می شوند: B = [v], H = [n], C = [s] و P = [r] پس الان رمز گشایی لغت روسی PECTOPAH نباید برای شما سخت باشد – یعنی رستوران و نویسه گردانی آن RESTORAN می شود.

شکل حروف را با اشیای آشنا ربط دهید

سعی کنید شکل حروف را با اشیای آشنا ربط دهید: امکان دارد بعضی از حروف مشابه حروف یا اعداد الفبای شما باشد، بقیه امکان دارد شما را به یاد حیوانات، اشیا یا افراد بیندازد. کتبی که به بچه ها چگونگی خواندن را می آموزند از این تکنیک ها استفاده می کنند و اگر شما آن ها را گیر بیاورید، مفید خواهند بود.

تمرین باعث عالی شدن می شود

تا جایی که امکان دارد نوشتن حروف را تمرین کنید. یادگیری روش استاندارد برای فرم دادن به حروف: یعنی شکل، جهت و ترتیب چیزها، در حفظ کردن آن ها به شما کمک خواهند کرد. اگر امکان دارد، یک کلاس خوش نویسی بگذرانید، به خصوص اگر در حال یادگیری چینی یا ژاپنی هستید. این شما را قادر می کند تا دست خط خود را تقویت کنید و دست خط های بقیه را بخوانید.

نویسه گردانی

نوشتن چیزها با الفبای جدید را تمرین کنید و بعد آن ها را به الفبای خودتان نویسه گردانی کنید. سپس سعی کنید تا آن ها را دوباره به الفبای جدید نویسه گردانی کنید. همچنین سعی کنید تا زبان خود را در الفبای جدید بنویسید.

شما همچنین با داشتن یک دفتر خاطرات/ یا با نوشتن به دوستی اینترنتی که به آن زبان صحبت می کند، نوشتن خود را تمرین کنید. شما در سایت www.mylanguageexchange.com دوستانی اینترنتی پیدا می کنید که به یادگیری زبان ها و کمک به دیگران برای یادگیری زبان خودشان علاقه مند هستند.

خواندن

تا جایی که امکان پذیر است خواندن متون نوشته شده با الفبای جدید را تمرین کنید. حتی اگر شما تمام حروف یا سمبل ها را بلد نیستید، قادر خواهید بود تا معنی بعضی از لغات را پیدا کنید و بعضی دیگر را حدس بزنید. حواستان به اسامی افراد و مکان ها و لغات قرضی زبان خودتان باشد چون پیدا کردن و کشف این ها نسبتا راحت است.

اول شما شاید متوجه شوید که قبل از پیدا کردن لغات باید حروف را به طور جداگانه تفکیک بدید. سرانجام شما قادر خواهید بود که لغات را از طریق شکلشان شناسایی کنید و فقط باید حروف لغات ناآشنا را تفکیک کنید. شما احتمالا موقع یادگیری خواندن به زبان بومی خود، فرایند مشابه را گذراندید.

چیزهای در خانه و محل کار را با الفبای جدید برچسب گذاری کنید و ترجمه را به زبان خود بنویسید. این رویارویی شما را با الفبای جدید افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا لغات و عبارات اصلی را شناسایی کنید.

سعی کنید هر منبعی که گیر می آورید را بلند بخوانید. لینک هایی برای روزنامه ها و مجلات آنلاین به زبان های مختلف زیادی در صفحات مرتبط صفحه ی این سایت وجود دارد. اگر شما گویشوری بومی را می شناسید که می خواهد کمک کند، از او بخواهید مطالب را بلند بخواند. سپس شما سعی کنید تا کار مشابه را انجام دهید و از دوست خود بخواهید تا اشتباهات شما را درست کند.

ایجاد یک سیستم نوشتاری الفبایی جدید برای یک زبان با سیستم نوشتاری جالب، فرآیند الفباسازی نام دارد مثل وقتیکه مردم جمهوری چین جنبه‌های الفباسازی زبان چینی را از رسم‌الخط لاتین، سیریلیک و عربی و حتی اعداد مطالعه کردند.