چگونه زبان اسپانیایی را آموزش دهید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز بررسی می کند که چگونه زبان اسپانیایی را آموزش دهید و بتوانید بهترین نتیجه را از کلاس های خود داشته باشید. برای این کار حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

چگونه زبان اسپانیایی را آموزش دهید
چگونه زبان اسپانیایی را آموزش دهید

اما چگونه زبان اسپانیایی را آموزش دهید

هر مدرس زبان خارجی، روش خاص خود را در کمک به دانش آموزان برای برخورد با یک زبان جدید دارد، اما برخی راهنمایی های ضروری را برای آن‌هایی که اسپانیایی آموزش می‌دهند، کاربردی است بگونه ای که بیشترین فرصت را برای زبان آموزان خود فراهم کنند. همانند هر زبانی، تدریس زبان اسپانیایی می تواند تا حدی وابسته‌ به‌ فرمول‌ باشد، هرچند روش های متنوع بسیاری در این زمینه وجود دارد. معلمانی که برای اولین بار تدریس می‌کنند به هنگام تدوین برنامه‌ی درسی خود می توانند برخی از راهنمایی های متداول را از همکاران با تجربه ی خود یاد بگیرند تا آنها را در درس های اسپانیایی و یا برنامه های دوره ای برای هر زبان آموزی از جوانان تا بزرگسالان بکار ببرند.

۱٫ ابتدا تلفظ را آموزش دهید.

یکی از اصولی که معلمان هرگز نباید فراموش کنند، تلفظ است. دانش آموزان معمولا در تلفظ مشکل دارند که ممکن است در مابقی یادگیری آنها مشکل ایجاد کند. قبل از پرداختن به درس های دیگر، برای پرداختن به صداهای اصوات و مصوت وقت کنار بگذارید.

 • دانش آموزانی که زبان انگلیسی را بعنوان زبان اول یاد می گیرند، نباید از آواهای اسپانیایی هراسی داشته باشند چون اینکه از یک سیستم خیلی پیچیده به یک سیستم به مراتب ساده‌تر وارد می شوند.
 • مصوت‌های زبان اسپانیایی در افت و خیز صوت تفاوتی ندارند، و وقتی هم که تغییری رخ می دهد، زیاد مهم نیست.
 • تلفظ اسپانیایی بیشتر مربوط به مصوت‌ها است( کلمات همانطور که به نظر می رسند تلفظ می شوند) با این حال دانش آموزان سعی می کنند با صدای “r” اسپانیایی (زبان در بالای دهان لوله می‌شود) و واقعیت این است که “ll” با صدای “y” تلفظ می شود.

۲٫ بر تلفظ لهجه ها و نشانه های تکیه در کلمات متمرکز شوید.

تکیه‌ی کلام از اهمیت اساسی برخوردار است، زیرا تکیه های متفاوت می توانند کل کلمه را تغییر دهند. فرم های ضعیف، (در سطح زبان) و ریتم (در سطح جمله) با تکیه ارتباط دارند. باید دوباره تأکید کرد که دانش آموزان انگلیسی‌زبان خوش‌شانس هستند، بخاطر اینکه سیستم زبان اسپانیایی از زبان انگلیسی ساده تر است.

 • برای مثال ” piso”، (“pea-so” تلفظ می شود) به معنای”I tread”، “floor” و”apartment”است. ” piso” (که peaso تلفظ می شود): اگر روی “s/he/it treaded” درست تسلط نداشته باشید، منجر به برداشت اشتباه در هر دو زبان می شود.
 • هنگامی که تکیه‌ی کلام را تغییر می‌دهید تا تفاوت دو بین تکیه ی سیلاب دوم و سیلاب اول را به دانش آموزان نشان می دهید،کلمات انگلیسی”command” و “transfer” را باهم مقایسه کنید.
 • اسپانیایی یک زبان نسبتاً آسان برای یادگیری است (خصوصا هنگامی که زبان انگلیسی با املای نامناسب و معنای کلمه مقایسه می شود).

۳٫ افعال را  صرف کنید.

یکی از مهم ترین مفاهیم در آموزش زبان اسپانیایی، صرف افعال و کمک کردن به دانش آموزان برای فهم این است که کلمات چگونه با زمانها و کاربرد آنها تغییر می کنند. بیشتر افعال اسپانیایی با قاعده هستند، “er”، “ar” یا “ir” نشانه های فعل هستند. اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان بر اشکال متداول فعل تسلط پیدا کرده اند، به این ترتیب آنها در مسیر رسیدن به درک بهتر زبان به عنوان یک کل قرار خواهند گرفت.

 • به دانش آموزان منابع آنلاین و وب سایت هایی که نمودارهای صرف افعال را به نمایش می‌گذارند، نشان دهید. برای آنها مشخص کنید که اینها اصول یادگیری زبان هستند و لازم است افعال با قاعده و بی قاعده را حفظ کنند.

۴٫ به افعال بی قاعده بپردازید.

مانند زبان انگلیسی، اسپانیایی اساساً از یک شکل بی قاعده برای فعل “رفتن” برخوردار است که بصورت بی قاعده ترجمه می شود. شامل تغییرات کلمات “ir”به “va”( شکل برو) و “fue” ( او رفت) و غیره است. در آغاز صرف فعل، این یک فعل ضروری است که دانش آموزان باید یاد بگیرند.

۵٫ ضمایر رسمی و غیر رسمی را آموزش دهید. بخش بزرگی از آموزش پایه ی زبان اسپانیایی ضمایر هستند. ممکن است دانشجویان فقط بخواهند ضمایر رسمی یا غیر رسمی را بیاموزند. در برخورد با ضمایر احتیاط کنید، اطمینان حاصل کنید دانش آموزان از آنها استفاده می کنند.

 • زبان اسپانیایی برخلاف انگلیسی، از هر دو شکل غیر رسمی شما (tu) که هنگام صحبت کردن با همسالان مورد استفاده قرار می گیرد، بهره می‌برد و یک شکل “شما” (usted) زمانی استفاده می شود که با بزرگترها صحبت می کنید. به دانش آموزان آموزش دهید که چه زمانی از آنها استفاده کنند اما آنها را تشویق کنید که از کلمه ی (tu) در کلاس استفاده نمایند.
 • شما همچنین باید به دانش آموزان جنسیت را آموزش دهید، زیرا اسامی در زبان اسپانیایی دارای جنسیت مردانه یا زنانه هستند.. 

  واژگانی که معمولا استفاده می شوند را ارائه دهید. افزایش دایره ی لغات دانش آموزان طی سالهای آموزش حائز اهمیت است. به جای اینکه به آنها کلمات رمزی آموزش دهید، تمرکز خود را بر روی کلماتی بگذارید که مربوط به زندگی روزمره ی آنها هستند و براحتی قابل استفاده می‌باشند. به نیاز های خاص یک گروه از دانش آموزان توجه کنید.

  • زبان اسپانیایی واژگان هم‌ریشه‌ی بسیاری ( کلماتی که صدا و معنای یکسانی دارند) با انگلیسی دارد. برای مثال دانش آموزان شما براحتی می توانند بگویند (humburgesa) به چه معناست.
  • به این دلیل است که بسیاری از معلمان زبان اسپانیایی با تجربه در مورد اسپانیایی برای گردشگری، اسپانیایی برای کار یا واژگان خاصی صحبت می کنند.
  • از آن‌جا که به دانش‌آموزان درس می‌دهید، آموزش واژگان مربوط به وسایل مدرسه و مطالعات علمی به دانش آموزان می تواند مفید واقع شود.
  • همچنین واژگان مربوط به مسائل مورد علاقه برای نوجوانان را تدریس کنید : غذا، فناوری، موسیقی، رسانه های محبوب (تلویزیون و فیلم) و غیره مفید است .
  1. کلاس را بر صحبت کردن به زبان اسپانیایی متمرکز کنید.

  در حالیکه لازم است دانش آموزان قادر باشند اسپانیایی بخوانند و بنویسند، اگر آنها مدام در کلاس صحبت کنند یادگیری برای آنها بسیار جذب کننده‌تر خواهد بود.

  • دانش آموزان خود را به اشتباه کردن و تلاش برای عبارت ها و ایده های پیچیده تر تشویق کنید. در صورتی که دانش آموزان اشتباهات جدی و مکرری مرتکب می شوند، آنها را درست کنید، اما بطور کل، نقش شما باید تشویق دانش آموزان و پیشرفت آنان باشد، نه سرزنش کردنشان.

  ۸٫ جملات کامل و اصطلاحات متداول را آموزش دهید. هدف معلمان باید آموزش جملات کامل باشد، اگر آنها فقط با لغات غیر همبسته و نمودار آن آشنا باشند، دانش آموزان قادر به برقراری ارتباط در هر سطحی نخواهند بود. به دانش آموزان اصطلاحات متداولی مانند مثال های زیر را یاد دهید:

  • ¿Quién va repartir los cuadernos de trabajo hoy? (امروز چه کسی می خواهد در مورد کتاب کار بحث کند؟)
  • ¿Alguien ha visto un texto en Español de camino al Colegio? ( آیا کسی متنی اسپانیایی را در راه آمدن به مدرسه خوانده است؟ )

برای شرکت در دوره های آموزش زبان اسپانیایی با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.