چگونه آموزش کلمات می تواند موثر باشد؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز بررسی می کند که چگونه آموزش کلمات می تواند موثر باشد؟ و چطور می توان روش هایی را ایجاد کرد که یادگیری کلمات رد زبان خارجی موثر تر صورت بگیرد. پس با ما همراه باشید.

اما چگونه آموزش کلمات می تواند موثر باشد؟

چگونه آموزش کلمات می تواند موثر باشد؟
چگونه آموزش کلمات می تواند موثر باشد؟

اصول ضروری برای آموزش لغات مستلزم این است که به شاگردان یاد دهید چه طور از یک دیکشنری برای یافتن لغاتی که نمی دانند، استفاده کنند، معنای یک لغت را از بافت متنی اش تشخیص دهند و تعریفی از یک لغت با استفاده از ریشه‌ی لغات، پیشوندها و پسوندها ارائه کنند.

کمک به دانش‌آموزان در پیدا کردن تعاریف

دانش‌آموزان باید بدانند اغلب دیکشنری‌ها چگونه کار می‌کنند. آن‌ها باید:

  • لغات را به تربیت الفبایی پیدا کنند
  • آموزش ببینند که اکثریت دیکشنری ها لغت را با ارائه‌ی مترادف‌ها تعریف می‌کنند.
  • راهنمای تلفظ در دیکشنری را بیاموزند و بدانند چگونه از آن نشانه‌ها برای کمک به بهتر شدن تلفظ صحیح لغاتشان استفاده کنند.

بنابراین نشان دادن یافتن لغات به دانش‌آموزان باید گام اساسی ابتدایی در آموزش واژگان به افراد کم سن باشد.

آن گاه شما می توانید لیستی از لغات را در اختیار آن ها قرار دهید تا به صورت روزانه به دنبالشان بگردند و کمک کنید تا این مهارت ها را تمرین کنند. برای این که یادگیری را جالب تر سازید، آن ها می توانند بازی هایی را انجام دهند مانند مسابقات دیکشنری تا متوجه شوند که چه کسی می تواند در سریع ترین حالت هر لغت را بیابد.

به شاگردان بگویید تا همیشه یک دیکشنری را همراه خود داشته باشند، و آن ها را تشویق کنید تا موقعی که به لغتی بر می خورند و از تعریفش مطمئن نیستند همیشه به دنبال آن بگردند. شاگردان باید یک دفتر یادداشت لغات داشته باشند تا تمام لغاتی را که نمی دانند و در دیکشنری خود به دنبالشان می گردند در آن بنویسند.

پیدا کردن تعاریف و مترادف ها در  YourDictionary راحت است. فقط لغاتی را که به دنبالشان می گردید، وارد کنید تا اطلاعات لغات انتخاب شده تان را مشاهده کنید.

کمک به شاگردان در فهمیدن پیشوندها، پسوندها و ریشه های لغات
معلمان و والدین باید تعریف ریشه های لغات، پیشوندها و پسوندها را برای شاگردان فراهم کنند و معنای ریشه های لغات رایج، پیشوندها و پسوندها را به آن ها آموزش دهند.

آموزش واژگان شامل چند بخش می‌شود. اول قطعاً می‌خواهید دانش‌آموزان معنای صحیح یک لغت را یاد بگیرند و قادر باشند آن کلمه را به حافظه بسپارند. با اینحال به خاطر میلیون‌ها لغت در زبان انگلیسی و بسیاری لغات تخصصی، آموزش صحیح واژگان چیزی بیش از کمک به دانش‌آموزان در حفظ کردن لغات است. راجع به یاد دادن مهارت‌های لازم به دانش‌آموزان است که وقتی با لغتی که بلد نیستند روبرو می‌شوند، بدانند چکار باید کنند. راجع به آموزش کنجکاوی مادام‌العمری برای یادگیری واژگان و میل همیشگی به بیشتر دانستن درباره‌ی زبان است. اگر بتوانید این مهارت‌ها را برای دانش‌آموزان بیان کنید، دایره واژگان‌شان به رشد ادامه می‌دهد و دانش‌آموزان گیرایی قوی‌تر و محکم‌تری برای صحبت در دنیای ادبیاتی خواهند داشت. این در تمام طول زندگی برای‌شان مفید خواهد بود.

کمک به شاگردان در فهم بافت متنی
در حالی که یادگیری لغات مفید است، برای شاگردان غیر ممکن است تا هر لغتی را که با آن روبه رو می شوند، بیاموزند. بنابراین، ضروری است که همچنین به شاگردان بیاموزید که چگونه از عهده ی لغاتی برآیند که نمی دانند و نمی توانند معنایشان را پیدا کنند. این مهارت به خصوص برای شاگردانی مفید است که روزی باید در امتحان SAT یا ACT
شرکت کنند، و هر دوی این امتحانات دارای مولفه ی لغات هستند.
شاگردان باید قسمت های متعددی از اطلاعات را درباره ی انباشتن معنای یک لغت از بافت متنی بیاموزند. شاگردان باید:
•  بیاموزند تا به دنبال سرنخ ها در خودِ جمله باشند؛ لغاتی که اجازه دهند تا آن ها بدانند معنای آن لغت ناآشنا احتمالاً چیست.
•  روی مسیر لغات تمرکز کنند که نشان می دهد آیا آن لغت با لغات دیگر در جمله مشابه است یا تفاوت دارد.
•  شروع کنند به تلاش برای تشخیص این که آیا آن لغت احتمالاً لغتی مثبت است یا منفی.
•  ادات سخنِ را از بافت متنیِ جمله شناسایی کنید.

برای شرکت در کلاس های آموزش زبان با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.