چگونه از دیکشنری استفاده کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز اینکه چگونه از دیکشنری استفاده کنیم را برایتان شرح می دهد. شاید استفاده از دیکشنری کمی راحت به نظر برسد اما اینطور نیست. با دانستن برخی نکات می توانید بازده بیشتری در استفاده از دیکشنری داشته باشید.

چگونه از دیکشنری استفاده کنیم
چگونه از دیکشنری استفاده کنیم

اما چگونه از دیکشنری استفاده کنیم

همه‌ی ما از دیکشنری استفاده کرده‌ایم چه برای جستجوی لغتی ناآشنا در زبان مادری‌مان بوده یا ترجمه به یک زبان خارجی. اما همچون هر وسیله‌ی دیگری دیکشنری‌ها نیز پتانسیل آسیب‌رساندن را در صورت عدم استفاده‌ی درست دارند.

بیایید نگاهی به یکسری انواع متداول دیکشنری و چگونگی بهتر به کار بردن آن‌ها در مطالعاتتان بی‌اندازیم!

دیکشنری‌های دوزبانه

سطح: مقدماتی- پیشرفته

کاربرد: جستجوی ترجمه‌های واژگانی

یک دیکشنری دو زبانه ترجمه‌هایی مستقیم را بین دو زبان مختلف ارائه می‌کند. این ابزاری ضروری برای زبان‌آموز جدی به حساب می‌آید و همچنان هم مزایایی قابل توجهی در استفاده از دیکشنری کاغذی نسبت به نسخه‌ی دیجیتال آن وجود دارد.

در یک دیکشنری دوزبانه‌ی خوب می‌توانید موارد زیر را بیابید:

  • ترجمه‌ی یک کلمه در زبان بومی خود
  • املا و تلفظ صحیح یک کلمه و اطلاعات گرامری درباره‌ی آن لغت
  • رجیستر (سطح رسمی بودن) یک کلمه در جملات و اصطلاحات نمونه.

چه زمانی‌ از دیکشنری دو زبانه استفاده کنید

اگر شما برای هر لغت جدیدی که می‌بینید یا می‌شنوید به دیکشنری رجوع کنید، سریع خسته می‌شوید و دیگر ‌از استفاده‌ی زبان لذت نمی‌برید.

زبان آموزان کارآمد در انتخاب پیدا کردن معنی لغات، و زمان مناسب برای انجام آن دقت می‌کنند.

وقتی به لغتی بر می‌خورید که معنی‌اش را نمی‌‌دانید،‌ تا وقتی به آخر جمله یا حتی بهتر از آن، ‌به آخر‌ پاراگراف برسید، به خواندن ادامه دهید. اگر به انتهای متن رسیدید و لغت هنوز مهم به نظر می‌آید، و شما هنوز معنی آن را حدس نزده‌اید، آن را در دیکشنری پیدا کنید.

به طور مشابه، وقتی شما لغت جدیدی را در کلاس یا کنفرانس می‌شنوید، به گوش کردن ادامه دهید. احتمال دارد آن‌چه که گوینده در ادامه می‌گوید مفهوم بیشتری را به شما بدهد و معنی لغت را مشخص کند. اگر لغت مهم است، سریع آن را یادداشت کنید و بعداً از معلم یا هم‌کلاسی خود بپرسید. این همچنین ابزاری ضروری برای پیدا کردن لغت درست در زبان مقصد شما است. مثلاً شما می‌خواهید بدانید چه طور ‘jumper’ را به زبان ایتالیایی بگویید.