چگونه از دیکشنری مصور برای زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز بررسی می کند که چگونه از دیکشنری مصور برای زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنیم ؟ بیایید نگاهی کوتاه و مفید به نحوه استفاده از دیکشنری های تصویری داشته باشیم.

چگونه از دیکشنری مصور برای زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنیم
چگونه از دیکشنری مصور برای زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنیم

اما چگونه از دیکشنری مصور برای زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنیم :

به عنوان یک یادگیرنده ی انگلیسی مهم است که بدانید چگونه از یک دیکشنری مصور استفاده کنید. در حقیقت، باید بگویم که در کنار دیکشنری باهم‌گذاری‌ها، یک دیکشنری مصور می‌تواند به هنگام یادگیری واژگان جدید، حکم سلاحی مخفی را داشته باشد. البته که همیشه به یک دیکشنری استاندارد مخصوص زبان‌آموزان نیاز خواهید داشت اما انواع دیگر واقعاً به شما کمک می‌کنند که دایره واژگان‌تان را سریع گسترش دهید.

تفاوت بین دیکشنری مصور و دیکشنری نرمال چیست؟

دیکشنری تصویری از طریق تصاویر آموزش می‌دهد.

به جای اینکه معنای یک لغت را به شما بگوید، آن‌ را نشان‌تان می‌دهد. تصویر، عکس، نمودار یا سایر شکل‌هایی را نشان می‌دهد که لغتی را توصیف می‌کنند. البته این به معنای این است که دیکشنری‌های مصور عموماً اسامی را آموزش می‌دهند. بهتر است بگوییم چیزهایی که در دنیای ما وجود دارند و به راحتی در تصاویر نشان داده می‌شوند. با این‌حال وقتی اصطلاحات انتزاعی‌تر مانند آزادی یا عدالت را توضیح می‌دهند، دیکشنری تصویری کمک کمی به شما می‌تواند بکند. این قضیه برای احساسات، افعالی کنشی و غیره هم صحت دارد.

تفاوت های دیکشنری مصور

ساختار دیکشنری

استفاده از یک دیکشنریِ استاندارد مستلزم این است که شما از لحاظ الفبایی به دنبال یک لغت باشید. در حالی که این خیلی کمک کننده است، لغات را به موقعیت ها مرتبط نمی کند. یادگیری هر بافتِ زبانی مهم است. دیکشنری های مصور توسط موضوع مرتب شده اند. این به شما اجازه می دهد تا یک شیء را در بافتش متوجه شوید و ارتباطات قوی تری را با لغات دیگر بسازید. این در عوض، فهم شما را تقویت می کند، به علاوه فوری دانشِ لغات را برای موقعیت های مخصوص گسترش می دهد.

بعضی از دیکشنری های مصور توضیحات لغات کلیدیِ مرتبط با یک موضوع را ارائه می دهند و بافت و لغات مرتبط بعدی را فراهم می کنند.

مترادف ها و متضادها

یکی از جنبه های منفیِ دیکشنری های مصور این است که لغاتی را ارائه نمی دهند که معنای مشابه (یا متفاوتی) دارند. دیکشنری های سنتی به زبان آموزان اجازه می دهند تا زبان را از طریق خواندن تعریف ها کشف کنند.

دیکشنری ها از طریق توضیحات به شما کمک می کنند تا لغات جدید را یاد بگیرید. این در مورد دیکشنری های مصور صدق نمی کند.

تلفظ

بسیاری از دیکشنری های تصویری، تلفظ لغات را تأمین نمی‌کنند. اکثر دیکشنری‌ها هجاهای آوایی را برای نشان دادن تلفظ ارائه می‌کنند. دیکشنری‌های مصور بجز تعدادی از دیکشنریهای تصویری، از جهت تلفظ کمکی نمی‌کنند.

چطور باید از یک دیکشنری مصور استفاده کنم؟

وقتی می‌خواهید موقعیت یا موضوعی معین را درک کنید از دیکشنری تصویری بهره ببرید. برای مثال اگر بخواهید اسامی بخش‌های مختلف یک ماشین را یاد بگیرید، دیکشنری تصویری راه حلّی عالی است. می توانید اسامی بخش ها را یاد بگیرید، ارتباط آنها را کشف کنید و مثال‌هایی از کارهای معمول و مربوط به استفاده از ماشین را ببینید.

دیکشنری‌های تصویری مخصوصاً برای آن‌هایی مفید هستند که می‌خواهند انگلیسی را برای یک شغل یاد بگیرند. شما با انتخاب موضوعات مرتبط با حرفه‌ی انتخابی‌تان قادر خواهید بود که واژگان مشخص را سریع یاد بگیرید. این برای مهندس‌ها و سایر حرفه‌های مرتبط با علم بسیار مفید است.

بهترین استفاده از دیکشنری‌های تصویری این است که جهان فیزیکی را جستجو کنید. صرفاً نگاه کردن به نمودارها نه تنها به شما لغات جدید از واژگان انگلیسی را یاد می‌دهد، همچنین به شما کمک می‌کند که درک تان از عملکرد جهان را توسعه دهید.

دیدن و یادگیری واژگان جدید با موضوع به شما کمک می‌کند سیستم‌ها را درک کنید و یاد بگیرید که نام اجزای آن سیستم را بگویید. برای مثال یک دیکشنری مصور ممکن است تصویر یک آتش فشان را نشان دهد. توضیحات مربوط به اصطلاحات مرتبط نه تنها به شما لغات جدید را آموزش می‌دهد بلکه نشان می‌دهد که چه چیزی باعث انفجار آنشفشان می‌شود.

چه زمانی باید از دیکشنری «نرمال» استفاده کنم؟

وقتی کتابی را می‌خوانید و دانستن معنای دقیق یک کلمه مهم است، از یک دیکشنری استاندارد استفاده کنید. البته همیشه بهتر است که اقدام به فهم کلمه در بافت متنی کنید. اگر نمی‌توانید یک موقعیت را بدون متوجه شدن معنای لغتی مشخص درک کنید، دیکشنری بهترین دوست‌تان خواهد بود.