آزمون زبان چینی HSK 2022

همه چیز در مورد مدرک زبان چینی HSK 2022

آزمون زبان چینی HSK تنها آزمون استاندارد زبان چینی است که برای افراد غیر چینی زبان طراحی شده است. این آزمون توسط سازمان HANBAN اجرا می شود که یک سازمان غیر دولتی است که در ارتباط با وزارت آموزش کشور چین می باشد. آزمون HSK معادل آزمون تافل در زبان نگلیسی در نظر گرفته می شود و مدرک آزمون زبان چینی HSK بدون هیچ محدودیت در کشور چین کاملا مورد قبول است. این آزمون به زبان چینی ساده شده Simplified Chinese برگزار می شود و  علاوه بر این کسانی که نمره بسیار خوبی را در آزمون زبان چینی HSK کسب می کنند  می توانند از بورسیه تحصیلی کشور چین برخوردار شوند. برای شناخت بهتر این امتحان و دانلود منابع و نمونه سوالات برای آمادگی حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

آزمون چینی HSK
آزمون چینی HSK

مدرک HSK زبان چینی چیست؟

آزمون زبان چینی HSK در سال ۱۹۸۴ توسط دانشگاه زبان و فرهنگ کشور چین ارائه شد و در سال ۱۹۹۲ آزمون HSK یک آزمون استاندارد ملی شد. HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) یا آزمون مهارت‌ چینی، یک آزمون استاندارد بین‌المللی است که مهارت‌های زبان چینی را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند. این آزمون توانایی چینی‌ زبانان غیربومی را در استفاده از زبان چینی در زندگی روزمره، تحصیلی و حرفه‌ای ارزیابی می‌کند. آزمون HSK در سال ۱۹۸۴ توسعه یافت و اولین آزمونِ برون‌ کشوری HSK، در سال ۱۹۹۱ برگزار شد. از آن‌موقع، مراکز تعیین سطح زبان چینی در سرتاسر کشور و در خارج از کشور نیز گسترش یافت.

آزمون HSK  2.0

آزمون HSK  توسط دانشگاه فرهنگ و زبان پکن (BLCU) طراحی شد. آزمون جدید HSK 2.0 ، در مارس ۲۰۱۰ معرفی شد. این آزمون حاصل تلاش و همکاری کارشناسان رشته‌های مختلف از جمله آموزش زبان چینی، زبان شناسی، روانشناسی و سنجش آموزش است.

آزمون HSK 2.0 ترکیبی از مزیت‌های آزمون HSK اصلی با ترندهای آموزشی اخیر زبان چینی، همراه با تحقیق و استفاده از جدیدترین کشفیات آزمون‌های بین‌المللی است.

آزمون HSK 2.0  دارای ساختار و سبک جدید برای ارزیابی زبان است. زمانی که ساختار آزمون HSK 1.0  اغلب به دلیل ارزیابی زبان رسمی و غیرکاربردی موردانتقاد قرار می‌گرفت، آزمون HSK 2.0 برای ارزیابی زبان روزمره و کاربردی طراحی شد.

نمره بندی آزمون HSK 2.0

آزمون HSK 2.0  شامل یک آزمون نوشتاری و یک آزمون مکالمه است که به صورت جداگانه برگزار می‌شوند. آزمون نوشتاری شش سطح دار

A1 (مبتدی)HSK (سطح I)
A2HSK (سطح II)
B1HSK (سطح III)
B2، HSK (سطح IV)
C1HSK (سطح V)
C2 (پیشرفته)و HSK (سطح VI)

آزمون مکالمه سه سطح دارد؛ یعنی آزمون مکالمه HSK (سطح مبتدی)، آزمون مکالمه HSK (سطح متوسط) و آزمون مکالمه HSK (سطح پیشرفته). در حین آزمون مکالمه، صحبت های داوطلبان ضبط می شود.

آزمون HSK 3.0 جدید

حدس و گمانه‌زنی‌های زیادی درمورد آزمون جدید HSK 3.0  وجود دارد، اما چیزی که در حال حاضر می‌دانیم، این است که استانداردهای جدید سطح‌بندی مهارت زبان چینی برای آموزش بین‌المللی زبان چینی توسط وزارت آموزش و پرورش منتشر شده است. همچنین، یکی از مقامات HSK  اعلام کرده است که آزمون جدید HSK 3.0  به سه مرحله و نه سطح تقسیم می شود.

  • مبتدی:  سطح ۱-۳
  • متوسط:  سطح ۴-۶
  • پیشرفته:  سطح  7-9

برگزاری آزمون‌ها با آزمون آزمایشی مرحله پیشرفته جدید (سطوح ۷-۹) و در دسامبر ۲۰۲۱ آغاز می‌شود. آزمون رسمی مرحله پیشرفته نیز قرار است در مارس ۲۰۲۲ برگزار شود. مرحله پیشرفته از یک آزمون تشکیل می‌شود. داوطلبان  براساس عملکرد کلی در آزمون، به سطح ۷، ۸ یا ۹ رتبه بندی می‌شوند.

آزمون سطوح HSK 1-6 ، فعلا تغییری نمی کند. محتوای آزمون فعلی، گواهینامه‌ها و مطالب آموزشی تا آینده‌ نه چندان دور، هنوز معتبر است. انتظار می‌رود هرگونه تغییر عمده در آزمون سطح HSK 1-6 در سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ انجام شود.


نمره بندی آزمون زبان چینی HSK

HSK (سطح I)

داوطلبان می‌توانند عبارات بسیارساده چینی را درک کنند، از آن‌ها استفاده کنند و درحد ابتدایی ارتباط برقرار کنند. همچنین می‌توانند برای ادامه تحصیل خود در زبان چینی آماده شوند.

  (جزئیات و دانلود)

HSK (سطح II)

داوطلبان در حد ابتدایی، تسلط خوبی به زبان چینی دارند و می توانند برای تبادل اطلاعات درخصوص مسائل ساده شناخته‌شده و کارهای معمولی و روزمره به راحتی ارتباط برقرار کنند.

(جزئیات و دانلود)

HSK (سطح III)

داوطلبان می توانند در زندگی روزمره، دانشگاه و کار خود در سطح ابتدایی به زبان چینی ارتباط برقرار کنند. همچنین هنگام سفربه چین می‌توانند اکثر معاشرت‌ها و ارتباطات را به زبان چینی پیش ببرند. 

(جزئیات و دانلود)

داوطلبان می توانند درمورد طیف گسترده‌ای از موضوعات به زبان چینی صحبت کنند و می‌توانند با چینی زبانان بومی در سطح بالایی ارتباط برقرار کنند.

HSK (سطح IV)

(جزئیات و دانلود)

HSK (سطح V)

داوطلبان می‌توانند روزنامه‌ها و مجلات چینی را بخوانند، فیلم‌ها و نمایش‌های چینی را تماشا کنند و کاملاً به زبان چینی صحبت کنند.

(جزئیات و دانلود)

HSK (سطح VI)

داوطلبان می‌توانند به‌راحتی اطلاعات نوشتاری و گفتاری را به زبان چینی درک کنند و به بهترین نحو هرچه که می‌خواهند را به زبان چینی، هم به صورت شفاهی و هم روی کاغذ، بیان کنند.

(جزئیات و دانلود)


هزینه آزمون HSK سال ۲۰۲۲

هزینه‌های آزمون ممکن است به دلیل تفاوت نرخ ارز در کشورهای مختلف متفاوت باشد. داوطلبان برای اطلاع از هزینه‌های آزمون باید با مرکزآزمون خود تماس بگیرند. لیست زیرهزینه آزمون HSK  برای مراکز آزمون پکن و شانگهای به RMB(یوان چین) است:

سطحآزمون مهارت نوشتاریآزمون مکالمه
۱۱۵۰۲۰۰ (سطح مبتدی)
۲۲۵۰۲۰۰ (سطح مبتدی)
۳۳۵۰۳۰۰ (سطح متوسط)
۴۴۵۰۳۰۰ (سطح متوسط)
۵۵۵۰۴۰۰ (سطح پیشرفته)
۶۶۵۰۴۰۰ (سطح پیشرفته)

تاریخ های برگزاری HSK سال ۲۰۲۲

تاریخ تست های آنلاین HSKآخرین مهلت ثبت نام
Mar-26, 2022Feb-27, 2021
Apr-9, 2022Mar-13, 2022
Jun-12, 2022May-16, 2022

از آنجا که ممکن است تاریخ ها دچار تغییر شوند حتما با موسسه زبان ایران اکسفورد آخرین و نزدیکترین تاریخ ها را چک کنید


زمان ازموننوع تستمهلت ثبت نامزمان اعلام نتایج
Paper-basedOnline ExamPaper-basedOnline Exam
26/03(Saturday)HSK27/0216/0326/0411/04
09/04(Saturday)HSK13/0330/0316/05※۲۵/۰۴
۱۴/۰۵(Saturday)HSK17/0404/0514/0630/05
12/06(Sunday)HSK16/0502/0612/0727/06
16/07(Saturday)HSK19/0606/0716/0801/08
21/08(Sunday)HSK25/0711/0821/0905/09
17/09(Saturday)HSK21/0807/0924/10※۱۰/۱۰※
۱۶/۱۰(Sunday)HSK19/0906/1016/1131/10
11/19(Saturday)HSK23/1009/1119/1205/12
04/12(Sunday)HSK07/1124/1104/01/202319/12

ثبت نام آزمون Hsk

می‌توانید به‌ صورت آنلاین از طریق سایت  www.chinesetest.cn در آزمون HSK  ثبت نام کنید‌.

اعلام نتایج

داوطلبان سه هفته پس از برگزاری آزمون می‌توانند نتایج آزمون HSK  خود را دریافت کنند.


کاربردهای مدرک HSK

  1. مرجعی برای موسسات آموزشی جهت جذب، طبقه‌بندی و اعطای اعتبار به دانش‌آموزان و همچنین معاف کردن آن‌ها از برخی دوره ها
  2. مرجعی برای کارفرمایان جهت استخدام، آموزش و ترفیع کارکنان
  3. مرجعی برای زبان‌آموزان چینی برای تقویت درک و مهارت خود در زبان چینی
  4. مرجعی برای موسسات یا سازمان‌های آموزش زبان چینی برای ارزیابی استانداردهای آموزشی و اثربخشی آموزش‌های مختلف  آزمون HSK  توسط مرکز آموزش و تعاون زبان CLEC) ) برگزار می‌شود. این آزمون که برای ارائه منابع و خدمات آموزشی زبان چینی در سراسر جهان است، برای برآورده‌ کردن نیازهای زبان آموزان خارجی زبان چینی، کمک به توسعه چند فرهنگی و ایجاد جهانی هماهنگ تلاش می‌کند.

نمونه سوالات HSK


منابع آزمون HSK

برای آمادگی هر آزمونی نیاز به منابع استاندارد و به روز آن آزمون وجود دارد. برای مدرک HSK هم شما نیاز به منابع معتبر آن دارید. درادامه کتاب امتحان HSK برای شما قرار داده شده است که می توانید به صورت PDF دانلود نمایید و از آن استفاده کنید.

برای دانلود PDF کتاب HSK کلیک کنید.


کلاس های آمادگی آزمون HSK در ایران آکسفورد

موسسه ما برگزار کننده دوره های آموزش زبان چینی به صورت فوق تخصصی می باشد. این کلاس ها برای افرادی که قصد یادگیری زبان چینی برای مهاجرت یا تحصیل را دارند طراحی شده اند و شما را به صورت فوق فشرده برای این آزمون ها آماده می کند.

برای آشنایی با دوره های آموزش زبان چینی و HSK کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این آزمون با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما در مورد آزمون های زبان چینی و کلاس های آموزش زبان چینی مطلع شوید.

به طور خلاصه

آزمون زبان چینی HSK در چین و بسیار از کشور های دیگر برگزار می شود. معمولا ثبت نام در آزمون HSK سی روز قبل از زمان تست برگزار می شود و در آزمون های کامپیوتری HSK این زمان به ده روز کاهش می یابد. نتایج آزمون زبان چینی HSK نیز ۳۰ روز پس از پایان تست در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

سوالات متداول

اولین سطح آزمون HSK چه سطحی است؟

HSK 1 و HSK 2 اولین سطح ها و سطح های مقدماتی آزمون هستند. معمولا برای مهاجرت و تحصیل در چین این سطوح از شما خواسته می شوند.

هزینه آزمون HSK در ایران چند است؟

اولین سطح این آزمون در حال حاضر ۲۱۰ یوان می باشد. البته هزینه HSKK هم ۲۸۰ یوان می باشد.