تکامل زبان انسان

تکامل زبان انسان
در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ زبان در جهان وجود دارد که چند عدد از آنها تنها توسط تعداد بسیار کمی صحبت می شود. اما تا به حال فکر کرده اید سیر تکامل زبان انسان چگونه بوده است. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد این روند را از نظر تئوری دانشمندان مختلف بررسی می کند و نظریه های بسیار معتبر و در برخی مواقع متفاوت را به صورت یک time Line در این بخش بیان می کند.

تکامل زبان انسان
تکامل زبان انسان

دهه ۱۷۷۰ میلادی
فیلسوف ها اولین کسانی بودند که به ریشه یابی زبان علاقه نشان دادند. شاید به دلیل اینکه اصولا فلسفه به دنبال چیستی همه چیز است. فیلسوفی به نام Jean Jacques Rousseau زبان را راهی برای بیان عواطف دانست. برخی از فیلسوف ها هم نژاد های مختلف را دلیل تکامل زبان انسان دانسته اند.
سال ۱۸۶۰
پزشکی فرانسوی به نام Pierre Paul Broca ناحیه از مغز را کشف کرد که اسمش را Broca گذاشت. آسیب به این نقطه باعث می شد شخص نتواند جملات درست از نظر گرامری بیان کند. پزشک آلمانی دیگری به نام Karl Wernicke ناحیه را در مغز را کشف کرد که با آسیب به آن اشخاص جملات درست بیان می کردند ولی جملات از نظر معنایی درست نبودند. این اکتشافات باعث شد دوره ای ایجاد شود که نظریه های سیر تکاملی زبان بیشتر به فیزیک مغز ارتباط پیدا کند. کسانی مثل چارلز داروین بیان کردند که زبان از توانایی های ارتباطی حیوانات نشات گرفته است. در این دوره دانشمندان عقیده داشتند تکرار رفتار ها باعث ایجاد آن می شود و مکتبی به نام Behaviorist را بنا کردند.
سال ۱۹۵۰
چامسکی زبان شناس دانشگاه ماساچوست نظریه داروین را به طور کامل رد کرد و بیان کرد که زبان خوصیتی است که فقط به انسان مربوط است. او با معرفی مفهوم Universal Grammar بیان کرد که همه زبان ها از قاعده های پایه یکسانی برخوردارند و همه انسان ها توانایی کسب ان را دارند.
۲۰۰۱
Steven Pinker دانشمند MIT که زبانشناس معروفی است سعی کرد چامسکی را با رفتار گرا ها تلفیق کند و بیان کرد سیر تکاملی زبان بر اساس انتخاب طبیعی شروع شده و در ادمه به یک خصوصیت انسانی تبدیل شده است.
امیدواریم تواسنته باشیم تئوری های مختلف را هر چند مختصر بیان کنیم. اما برای دیدی دقیق تر باید مطالعه بسیار دقیق تر به مفهوم زبان داشته باشیم.