دوستت دارم به زبان سوئدی + ویدیو

چگونه به زبان سوئدی بگویید دوستت دارم؟

«دوستت دارم» یک عبارت قوی و احساسی است که در هر زبانی وزن سنگینی را متحمل است. سوئدی هم از این قاعده مستثنا نیست. چه بخواهید معشوقه ی سوئدی خود را تحت تأثیر قرار دهید یا صرفاً بخواهید این عبارت را برای کاربردهای آتی یاد بگیرید، خوشبختانه یادگیری «دوستت دارم» خیلی سخت نیست. به طور عمومی باید برای ابراز علاقه ی خود به کسی از “Jag älskar dig” استفاده کنید اگرچه راه های دیگری هم برایش وجود دارد که در ادامه این مطلب خواهید دید. پس حتما این مطلب را تا انتها ببنید و ویدیو را برای درک بهتر تلفظ گوش دهید تا بتوانید به راحتی دوستت دارم به زبان سوئدی را به زبان بیاورید.

اگر به دنبال آموزش آزمون Swedex سوئدی هستید این مطلب را حتما بخوانید

یادگیری دوستت دارم در زبان سوئدی

۱٫ بگویید “Jag”

 این کلمه صورت فاعلی ضمیر اول شخص (یا I در انگلیسی) است. گرامر سوئدی دقیقاً مشابه با انگلیسی نیست اما کلمات در مورد این عبارت به همان ترتیبی هستند که در “I love you,” قرار دارند، پس I در ابتدا قرار می گیرد.

 • “Jag” به طور تقریبی شبیه به “Jah.”تلفظ می شود. در نظر داشته باشید که g صامت است – این کلمه به صورت jog تلفظ نمی شود.
 • برخی از گویشوران سوئدی به خاطر لهجه ی محلی شان این کلمه را با صدای Y (“Yah“) تلفظ می کنند. اینکه از J و یا از صدای Y استفاده کنید به خودتان مربوط می شود.

فیلم آموزشی دوستت دارم به زبان سوئدی

ویدیو آموزشی دوستت دارم به زبان سوئدی

۲٫ بگویید älskar

این در زبان سوئدی صورت حال کلمه ی love به حساب می آید. با افزودن یک r به انتهای “älska” (دوست داشتن) ساخته می شود.

 • تلفظ این کلمه برای غیر سوئدی‌زبانان می تواند سخت باشد. به طور تقریبی elskuh تلفظ می شود.حرف ä شبیه به ‘e’ در کلمه ی “fell” هست (اگرچه در برخی گویش ها بیشتر شبیه به ‘a’ در کلمه ی  “hang” تلفظ می شود).
  حرف r در انتها کم و بیش صامت است – اگر تلفظش کنید باید خیلی سبک و نرم ادا شود.

۳٫ بگویید dig  

این کلمه صورت مفعولی “you” می باشد.

 • اجازه ندهید نحوه ی هجی کردن این کلمه گول تان بزند. Dig تقریباً شبیه به کلمه ی انگلیسی “day” تلفظ می شود. اصلاً نباید شبیه به کلمه ی انگلیسی dig تلفظ شود.

۴٫ عبارت I Love you به زبان سوئدی

کلمات را در قالب یک عبارت ترکیب کنید:  Jag älskar dig. گفتن هر کلمه را به تنهایی تمرین کنید تا از بابت هر سه تا اطمینان داشته باشید. وقتی آماده بودید آنها را کنار هم قرار دهید. گفتن این کلمات با این ترتیب به شما معادل سوئدی برای “I love you.” را می دهد.

 • کلّ عبارت تقریباً به صورت “Jah elskuh day”  تلفظ می شود. همچنین فراموش نکنید که می توانید از صدای Y در اول کلمه استفاده کنید تا به شما “Yah elskuh day” را بدهد.

یادگیری عبارات رومانتیک مرتبط در سوئدی

۱٫ من هم تو را دوست دارم به سوئدی

برای عبارت «من هم تو را دوست دارم» از “Jag älskar dig med” استفاده کنید. از این عبارت در زمانی استفاده کنید که کسی به شما می گوید: “Jag älskar dig” و شما هم احساس مشابه را دارید. “Med”  می تواند به عنوان حرف اضافه ی “with” در موقعیت های دیگر به کار برود اما در اینجا معنای “/همچنینtoo” یا  “also/ نیز.” را دارد.

 • “Jag älskar dig med”  تقریباً شبیه به “Jah elskuh day mah.” تلفظ می شود. در نظر داشته باشید که سه کلمه ی اول دقیقاً مشابه بخش بالا تلفظ می شوند. “Med” یک d صمات دارد و از صدایی کوتاه استفاده می کند (مانند a در کلمه ی apple). شبیه به کلمه ی “mad” تلفظ می شود که d را از انتهای آن حذف کرده اند.

۲٫ من عاشق تو شده ام به زبان سوئدی

برای عبارت «من عاشق تو شده ام» از “Jag är kär i dig” استفاده کنید. درست مانند انگلیسی، معنای این عبارت کمی از جمله ی «من دوستت دارم» متفاوت است. شما می توانید دوستان نزدیک، اعضای خانواده، حیوانات خانگی و حتی اشیاء را دوست داشته باشید اما اگر عاشق کسی باشید قطعاً باید در مورد شریک احساسی تان باشد.

 • این عبارت Jah eh SHAAAHD ee day تلفظ می شود. حرف k  وقتی پیش از یکسری مصوت ها به کار برود صدای “sh” یا “ch” را دارد. حرف r در انتهای “kär” صدایی شبیه به d نرم دارد (تقریباً شبیه به r در اسپانیایی).
 • در انتها توجه داشته باشید که “kär” نسبت به سایر کلمات با تأکید و طول بیشتری تلفظ می شود. این مهم است – در زبان سوئدی طول صداهایی که در یک کلمه می سازید می تواند بخشی از تلفظ مناسب آن باشد.

۳٫ ازت خوشم می آید در زبان سوئدی

برای «ازت خوشم می آید» بگویید “Jag tycker om dig”. اگر از زمانی که با کسی می گذرانید لذت می برسد اما برای رابطه ای احساسی آمادگی ندارید از این عبارت استفاده کنید. در مقایسه با گفتن «عاشقتم» وزن به مراتب کمتری دارد.

 • این عبارت به صورت “Jah teek-ed OHMMM day.”  تلفظ می شود . R  در اینجا هم دوباره صدای d نرمی می گیرد که با تکان دادن زبان در مقابل سقف دهان ایجاد می شود. “Om” از صدای o بلندی مانند آنچه در کلمه ی blow آمده استفاده می کند. این کلمه درست مانند صدای “ohm” که از دهان افراد در حال کسب آرامش خارج می شود، تلفظ می گردد. این لغت را با تأکید بیان کرده و کمی بیش از باقی کلمات نگاه دارید.
 • اگر کسی این را به شما بگویید می توانید بگویید “Jag tycker om dig också” که یعنی «من هم از تو خوشم می آید.» این هم به همان صورت تلفظ می شود با این تفاوت که “också,” شبیه به oak-soh بیان می شود.

۴٫ اصطلاح احساسی در زبان سوئدی

برای «من به تو علاقه دارم» بگویید “Jag längtar efter dig”. اگر می خواهید با استفاده از تعریف پرزینت سوئدی، شریک احساسی خود را تحت تأثیر قرار دهید از این عبارت استفاده کنید. چیزی نیست که سوئدی ها هر روز از آن استفاده کنند اما اگر هوشمندانه به کار برود می تواند تأثیری عمیق بگذارد.

 • این به صورت Jah LAANG-tahd efteh day تلفظ می شود. ä در کلمه ی  “längtar” صدایی بلند می گیرد (مانند “ray”). هجای ابتدایی کلمه ی “längtar” را تلفظ کنید و بیش از بقیه ی هجاها نگهش دارید.

۵٫ تشکر کردن از ابراز احساسات در زبان سوئدی

وقتی از شما تعریف کردند بگویید “Tack”. اگرچه از نظر سوئدی ها جالب نیست که تحسین ناصادقانه ی زیادی دریافت کنند اما وقتی در قرار و مدار احساسی به سر می برید حتماً چند موردی را خواهید شنید. وقتی اینطور شد می توانید با کلمه ی “tack!” به طور مؤدبانه پاسخ دهید. ممنون!

 • این کلمه شبیه به کلمه ی انگلیسی “talk.” تلفظ می شود. صدای “ah” را همانطور که در برخی گویش های انگلیسی رایج است، کش ندهید. کل کلمه، یک هجای شکننده ی تکی است.
۶٫ سورپرایزی برای دوستداران زبان سوئدی! این جمله هم می تواند برایتان جالب باشد

برای اینکه ببینید کسی دوست دارد همسر شما شود یا خیر از “Känner du för en bebis?” استفاده کنید. ترجمه ی تقریبی آن می شود: «آیا دوست داری همسر من شوی؟» از این عبارت با احتیاط استفاده کنید! فقط وقتی باید از آن استفاده کنید که برای تان واضح است می خواهید با کسی رابطه ی طولانی مدت داشته باشید (یا اگر واضحاً در حال شوخی کردن هستید).

 • این به صورت “SHEEN-eh doo for en behbess?”  تلفظ می شود. یادتان نرود که بر روی هجای اول känner که به صورت صدای e کوتاه تلفظ می شود تأکید کنید (مانند کلمه ی red).