نکاتی برای تسلط بر سوالِ Cue Card اسپیکینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران اکسفورد به نکاتی برای تسلط بر سوالِ Cue Card اسپیکینگ آیلتس که بخش دوم اسپیکینگ ایلتس است اشاره می کند. این بخش می توانید اعتماد به نفس مناسبی به شما بدهد و شما را برای قسمت بعدی آیلتس نیز آماده کند.

به نکاتی برای تسلط بر سوالِ Cue Card اسپیکینگ آیلتس توجه کنید:

سوالِ Cue Card در آیلتس قسمتی از مدول امتحان اسپیکینگ است. این دومین تسک از سه تسک است که شما باید موقع شرکت در امتحان کامل کنید. این امتحانات مستلزم مهارت هایی هستند که در طول زمان پرورش یافته باشد تا قادر باشید به طور موثر از عهده ی آنها برآیید.

وقتی همه ی توجهات در امتحان اسپیکینگ به طرف شما است مجموعه ای از چیزها می توانند به نجات شما بیایند – آمادگی، اعتماد به نفس، تنفس درست، چک کردن زبان بدن خود و لبخند زدن می توانند موقع نیاز به عنوان سپر یا سلاح استفاده شوند.

طی امتحان یک Cue Card در اختیارتان خواهد گرفت که شامل یک سوال اصلی و ۳-۴ سوال است که در مورد چگونگی جواب دادن به سوالِ پرسیده شده شما را راهنمایی می کند. هیچ گزینه ای برای تغییر سوالی که به شما داده شده است وجود ندارد و برای آماده کردن جواب یک دقیقه وقت دارید. یک خودکار و کاغذ به شما داده خواهد شد تا افکار خود را بنویسید. ممتحن به شما خواهد گفت که صحبت خود را متوقف کنید، اما تا موقعی که این کار را انجام دهد باید به صحبت کردن ادامه دهید.

نمونه سوال:

در اینجا یک نمونه سوال آورده شده است که می تواند به عنوان تمرین برای فهم آن نوع از سوالاتی استفاده شود که احتمالاً در تسک می آیند. نمونه سوال شامل فعالیت و همچنین روش هایی است که شما می توانید جواب سوال داده شده را بیان کنید.

Q. Talk about a new activity that you recently discovered. You should say:

  • What activity it is
  • Why you took part in it
  • How did you find out about it
  • And share your feelings about this experience

پس شخص چه طور برای چیزی آماده می شود که باید در همان موقع بگوید؟ ما می توانیم توصیه هایی را کنیم که موقعی که توجهات به طرف شما است بتواند به برجسته شدنتان کمک کند.

چیزهایی که شما باید قبل از امتحان خود برایشان آماده باشید:

  1. در یک دقیقه یادداشت برداری را تمرین کنید

آن یک دقیقه ای که قبل از شروع اسپیکینگ در اختیار شما قرار می گیرد ضروری است. شما باید یاد بگیرید که چه طور از این زمان استفاده کنید. شما می توانید از تکنیک زیر برای تمرین استفاده کنید:

  • در هر cue زیر لغات مهم خط بکشید
  • ·        ۲-۳ لغت کلیدی را در مقابل موضوع و هر cue بنویسید.

۲- اسپیکینگ را حداقل برای ۳-۴ دقیقه تمرین کنید

اگر شما فکر می کنید که این راحت است، در آن صورت ذهنتان شما را گول می زند تا باور کنید از آنچه که در واقعیت هستید بهترید. به مدت ۴ دقیقه درباره ی یک موضوع بلند صحبت کنید و آن وقت است که می فهمید واقعاً چه قدر سخت است. آنچه را که می گویید ضبط کنید تا به بعداً به زیر و بمی صدا و انسجامش گوش دهید.

۳- همه ی سوالات فعلیِ cue card را پیدا کنید

در اینترنت جستجو کنید تا لیست موضوعاتِ سال را که شاگردان در قسمت ۲ امتحان اسپیکینگ با آنها روبه رو می شوند پیدا کنید. این نه تنها به شما کمک می کند تا پیش بینی کنید بلکه در ساختن دایره ی لغاتتان درباره ی آن موضوع هم کمکتان می کند. برای مثال، وقتی از شما پرسیده می شود که درباره ی خانواده ی خود صحبت کنید، لغاتی مانند parents, siblings, maternal grandfather, uncle, aunt, niece, and nephew – باید قسمتی از لیستی باشد که شما برای آماده سازی در امتحان آن را تهیه می کنید.

چیزهایی که شما بایدآنها را در امتحان انجام ندهید

۴- مکث کردن

اگرچه مکث کردن مورد علاقه ی مردم باهوش است در اینجا خیلی محبوب نیست. وقتی برای یادداشت برداری به شما زمانی داده می شود، آنها را به ترتیب انجام دهید. به محض اینکه نوشتید فقط باید به آن تکه کاغذ رجوع کنید تا در جریان صحبت به شما کمک کند. مکث طولانی در گذشته باعث کم شدن نمره شده است.

۵- ارائه ی جواب در یک کلمه یا جملات کوتاه

وقتی موضوعی در اختیارتان قرار می گیرد، از شما انتظار می رود حتی اگر می توانید سوال را در ۳۰ ثانیه جواب دهید تا حداقل ۲ دقیقه صحبت کنید. اگر لازم بود صحبت را طولانی کنید تا مسائلی را که از شما خواسته نشده است در آن شامل کنید.

مثلاً یک سوال درباره ی چیزی است که تا نسل ها در خانواده تان بوده است، احتمال دارد که شما چنین چیزی را در خانواده ی خود نداشته باشید اما در مجموع می توانید درباره ی اهمیت یادگارهای خانوادگی صحبت کنید.