مدیریت زمان در قسمت Cue Card آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به مدیریت زمان در قسمت Cue Card آیلتس و استفاده از یک دقیقه زمان تان برای دادن یک پاسخ مناسب برای کسب نمره بالاتر از ۷ اشاره می کند. پس با ما همراه باشید تا Task 2 اسپیکینگ آیلتس را بهتر بشناسید.

اما مدیریت زمان در قسمت Cue Card آیلتس را چطور انجام دهید:

همان طور که می دانید، شما برای آماده شدن در cue card برای قسمت ۲ امتحان اسپیکینگ یعنی قسمت cue card ۱ دقیقه زمان خواهید داشت. شما چه طور از این زمان استفاده می کنید؟ آیا شما از آن زمان بهترین بهره را می برید تا به طور موثر صحبت کنید؟ این مقاله که شک شما را نسبت به این برطرف می کند بخوانید.

آموزش آیلتس را باید با آخرین تغییرات آن دنبال کنید. برای این کار حتما مطلب آموزش آیلتس ما را ببنید.

در واقع، cue card اسپیکینگ آیلتس برای شاگردان هراس آورترین قسمت است چون باید برای مدتی طولانی درباره ی یک موضوع صحبت کنند. شکی که شاگردان معمولاً در ذهن خود دارند این است که در ۱ دقیقه زمانِ آماده سازی چه کار کنند.

در این سناریو، آماده کردن یک استراتژی از قبل کمک بزرگی خواهد بود.

استراتژی

 • از ۱ دقیقه زمان عاقلانه استفاده کنید تا فوری به ایده هایی درباره ی موضوعی که می خواهید صحبت کنید فکر کنید. لغات کلیدی مرتبط را که به ذهنتان می آید بنویسید. این فرصتی است که شما می توانید به محتوایی که می خواهید بگویید فکر کنید و در نتیجه، روشی است که با استفاده از آن می توانید نحوه ی صحبت خود را تقویت کنید. اگر شما از استراتژی ۱ دقیقه استفاده کنید بهتر و برای مدتی طولانی صحبت می کنید.

اجازه دهید تا به مثالی بپردازیم که نشان می دهد چه طور استراتژی ۱ دقیقه را به کار ببریم.

ممتحن cue card زیر را به همراه یک خودکار و کاغذ به شما می دهد:

Describe a party you had attended and enjoyed

 • What party it was
 • Where it was held and who went to the party
 • What you did in the party

Describe why you enjoyed that party a lot

ممتحن به شما ۱ دقیقه وقت می دهد تا خود را برای این cue card آماده کنید.

حالا شما می توانید مشابه قسمت زیر و بدون هدر دادن زمان شروع کنید به نوشتن لغات کلیدی:

 1. Birthday party, youngest brother
 2. Grand Hotel, New Delhi, last year
 3. Family members, close relatives, friends, colleagues
 4. Dancing, playing, singing, gossiping, eating delicious dishes
 5. Fun, relief from stress, amazing, memorable

بعد از اینکه ۱ دقیقه به پایان رسید (در این زمان همه ی لغات کلیدی در ذهنتان نقش می بندد)، مشابه قسمت زیر با استفاده از این لغات کلیدی درباره ی موضوع صحبت کنید:

I have attended many parties in my life but the one I would like to talk about is the party that was held last year. It was birthday party of my youngest brother and was held at Grand Hotel, New Delhi. It was a grand party where we had invited our family members and some other close relatives. Apart from that, some friends of my brother as well as colleagues of my father were also invited.
The party started when everyone gathered in the main hall. People were greeting each other and they were served with some cold drinks. Then around 11 am, everyone grouped together around the cake stand and my youngest brother cut the cake being at the centre of the group. All clapped and congratulated him by giving him best wishes for his future life ahead. They presented some wonderful gifts to my brother. Everyone enjoyed eating snacks with tea while gossiping with each other.
In the afternoon, lunch was organized and I could see a great variety of dishes including fast foods such as pizza, burger and traditional food such as rice and curry. Other than this, some mouth-watering sweets and ice-creams were also available which I loved the most. After having lunch, some exciting games were organized especially for kids but their parents also enjoyed those activities a lot.
In the end, Bollywood songs were being played and people were dancing on the beats though some were just singing together and watching others dancing on the floor. It was a great fun and I enjoyed a lot because after a very long time, I had attended that party which provided me great relief from my hectic schedule and stressful life. On the whole, it was an amazing party which made me feel extremely happy and hence, it was one of the memorable parties I had attended in my life.

 • نقشه ی ذهنی هم روش خیلی موثری برای به یاد داشتن چیزی است که می گویید و اینکه چه طور آن را می گویید. شما در نقشه ی ذهنی علاوه بر نکاتی که صحبت می کنید باید درباره ی موارد زیر فکر کنید.
 • لغات: اغلب شاگردان فراموش می کنند که موقع صحبت از حروف ربط استفاده کنند. شما می توانید فقط دو حرف ربط را که استفاده می کنید بنویسید، به خصوص برای نتیجه گیری، تا انسجام را در آنچه که می گویید نشان دهید.
 • اصطلاحات: شما باید موقع تقویت دایره ی لغات خود اصطلاحات را درباره ی موضوعات مختلف یاد گرفته باشید. الان زمان استفاده از آن است. حداقل سه اصطلاح را که به فکرتان می رسد بنویسید. شما همان طور که صحبت می کنید می توانید این اصطلاحات را شامل کنید تا حیطه ی گسترده ی لغات خود را نشان دهید.

تعدادی نکته ی مهم برای آماده سازیِ ۱ دقیقه ای و صحبت کردن

 1. سریع به موضوعی که باید درباره اش صحبت کنید فکر کنید.
 2. موضوع را خیلی خوب متوجه شوید. گاهی شاگردان موضوعِ cue card را اشتباه برداشت می کنند و اگرچه زیاد اما غیر مرتبط صحبت می کنند.
 3. موقع صحبت همه ی لغات کلیدی نوشته شده را در فکر خود نگه دارید.
 4. احتمال دارد همان موقع که دارید لغات کلیدی را می نویسید ممتحن به برگه تان نگاهی بیندازد. مضطرب یا هشیار نشوید، فقط روی cue card تمرکز کنید.
 5. جملات کامل را ننویسید که وقت خود را هدر دهید. به جای آن لغات کوتاه یا عبارات را بنویسید.
 6. مطمئن شوید که به فکر کردن درباره ی ایده ها ادامه می دهید.
 7. موضوعاتِ cue card موضوعات آشنایی هستند که شما احتمالاً در رابطه با آنها تجربه ای شخصی داشته اید، از بقیه شنیده اید، در فیلم ها تماشا کرده اید یا در بعضی از کتاب ها خوانده اید. همیشه به دنبال ایده هایی در رابطه با موضوعات آشنا باشید تا برای یافتن محتوا در صحبت کردن احساس راحتی داشته باشید.
 8. لغات کلیدی را به طور واضح بنویسید که به خوبی هم در ذهنتان نقش ببندند. اما خیلی آرام ننویسید و تلاش کنید تا نکات پایه ی همه ی سوالات را در cue card پوشش دهید.
 9. لغات کلیدی را به جای اینکه به شکل کلمات شانسی بنویسید در حالتِ نقطه گلوله ای بنویسید.
 10. برای داشتن ایده های بهتر شروع کنید به مجسم کردن موقعیت یا ساختنِ تصویری در ذهن خود.
 11. شما احتمالاً بعضی از لغات را که می توانید موقع صحبت کردن استفاده کنید می نویسید.
 12. وقتی نوشتن لغات کلیدی را به پایان رساندید، فوری به آن نگاهی بیندازید و سپس وقتی ممتحن پرسید صحبت کنید.