نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ + فیلم

نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ چه مواردی را شامل می شود؟

این نظرات مورد یک ممتحن آیلتس بسیار معتبر می باشد که برای بخش اسپیکینگ آیلتس بیان شده است. در این نظرات نکاتی به مدرسین آیلتس و هم چنین داوطلبین آیلتس وجود دارد که بسیار حائز اهمیت هستند. در این مطلب شما مشکلات متداول را می بینید و می توانید با استفاده از این اطلاعات نمره اسپیکینگ خود را بسیار بالا ببرید. پس حتما به نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ آیلتس توجه بیشتری کنید.

مشکلات متداول در ماژول اسپیکینگ آیلتس شامل طولانی صحبت کردن، صحبت کردن راجع به موضوعات نامربوط و مدیریت مکالمه می شود.

اضطراب هم می تواند در اسپیکینگ آیلتس ایجاد مشکل کند، پس معلم آیلتس باید هر از گاهی در کنار مهارتهای یک معلم زبان، حساسیت یک مشاور را هم داشته باشد!

اگر با آیلتس آشنا نیستید، حتما این اطلاعات آزمون آیلتس دردتان می خورد

خب اسپیکینگ آیلتس دقیقاً شامل چه چیزهایی می شود؟ همانطور که حتما می دانید (این آزمون) مصاحبه ای کوتاه (۱۱-۱۴ دقیقه) به صورت رو در رو هست که هفت روز پس از آزمون کاغذی صورت می گیرد. ماژول اسپیکینگ آیلتس شامل سه بخش می شود:

  • بخش اول: مصاحبه (۵-۴دقیقه)
  • بخش دوم: فردی (۳-۴ دقیقه)
  • بخش سوم: مباحثه (۵-۴دقیقه)

ارزیابی بر اساس چهار سنجه انجام می شود که به یک اندازه مهم هستند:

  • flunecy و انسجام: داوطلب چگونه پاسخ ها را به خوبی توسعه می دهد و ایده ها را مرتبط می سازد.
  • منبع لغوی: گستره ی واژگانی داوطلب و آگاهی او از باهمگذاری ها
  • گستره ی گرامری و میزان درستی: استفاده ی داوطلب از صورت های مناسب گرامری
  • تلفظ: استفاده ی داوطلب از گستره ی ویژگی های تلفظی

در زیر به نه نکته اشاره شده که به شما کمک می کند اسپیکینگ آیلتس را آموزش دهید، کلاس تان را بهتر مدیریت کنید و  از دانش آموزان تان بخواهید طوری صحیت کنند که با سنجه های رسمی ارزیابی هم راستا باشد.

نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ آیلتس
نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ آیلتس

۱- تمرین دوتایی را جدی بگیرید

از آنجا که ماژول اسپیکینگ آیلتس مانند مصاحبه ای نفر به نفر می باشد بهترین کار این است که در تمرین هم از این الگو پبروی کنید. از تمرین های گروهیِ کلاسی تا حد ممکن اجتناب کنید و در عوض زمان برای تمرین های دونفره را تا حد ممکن افزایش دهید. این یک افسانه ی متداول در آموزش زبان است که زبان آموزان در قالب زوج به راحتی اشتباهات یکدیگر را تکرار می کنند. تحقیق نشان می دهد که آنها در گروه دونفره و در مقایسه با کار کردن با یک گویشور بومی، استراتژی های رایزنی و توضیحی پیشرفته تری را ابداع می کنند.


۲- دانش آموزان را مجبور کنید که به سؤال گوش دهند

مشکل تمرین دونفری این است که دانش آموزان ندرتاً می توانند سؤال را نخوانند و این در حالی است که شریک شان حتی سؤال را برایشان می خواند! شما باید مهارتهای لیسنینگ آن ها را در بخش ۱ و ۳ فعال کنید وگرنه وقتی نتوانند سؤالات را در آزمون واقعی متوجه شوند به مشکل بر می خورند. عادت خواندن سؤال را از سرشان بیرون کنید، به این ترتیب که مصاحبه شونده را مجبور کنید در طول بخش ۱ و ۳ کتابش را ببندد یا کارتهای پرسشی متفاوتی برای هر کدام از دو نفر آماده کنید. یک دست برگِ زبان اضطراری هم برای بررسی سؤآل می تواند مفید باشد.


۳- نمونه برای انواع نمره

اغلب دلیل اینکه دانش آموزان نمی توانند پیشرفت کنند صرفا این است که نمونه های داده شده توسط معلمان خیلی بالاتر از توانایی آن ها است تا حدی که اصلاً نمی دانند چگونه آن ها را در اسپیکینگ به کار ببرند. درک نصیحتهای زبانشناسی بر اساس سنجه ی نمره دهی اغلب برای دانش آموزان سطح پایین سخت است. تکنیک مؤثرتری در کلاس درس می تواند ارائه ی پاسخ های نمونه برای نمره ی ۴، ۵، ۶ و ۷ باشد به این صورت که تغییراتی حداقلی در هر پاسخ ایجاد شود تا دانش آموزان به درستی متوجه شوند چه تغییراتی باعث بالاتر رفتن نمره شده است.


۴- زبان سودمند تا وقتی خودتان آن را سودمند نسازید بی فایده خواهد بود.

اکثر کتابهای آیلتس زبانی سودمند را برای پاسخ دادن به پرسش های تمرینی پیشنهاد م یکنند اما تعداد کمی از آنها انگیزه ی واقعی برای استفاده از زبان سودمند را فراهم می کنند. در کمال تعجب وقتی دانش آموزان تصمیم شان را برای چگونگی پاسخ دادن گرفته اند بسیاری از مؤلفین زبان سودمند را درست بعد از پرسش ها قرار می دهند! دانش آموزان را وادار کنید با یک دست روی سؤال را گرفته و بر اساس زبان نمونه پرسش را حدس بزنند. این کار مجبورشان می کند زبان نمونه را عمیق تر پردازش کنند و آن را واقعاً سودمند سازند!


۵- یکسری لغات و عبارات مشخص را ممنوع کنید

دانش آموزان مرتباً می پرسند که چگونه می توانند نمره ی اسپیکینگ آیلتس خود را همزمان که دست از واژگان و عبارات مورد علاقه ی شان بر نمی دارند، بالا ببرند: I think; I agree; For example; So; Because; fun; interesting. اگر واقعا می خواهید که دانش آموزان تان از منطقه ی راحتی شان در اسپیکینگ در بیایند باید برای استفاده از یکسری واژگان و عبارات مشخص جریمه تعیین کنید. جریمه های احتمالی شامل گفتن پنج مترادف پس از پایان نوبت شان است.


۶- شنونده را هم دخیل کنید

یک مشکل در کلاس درس به هنگام آموزش اسپیکینگ آیلتس وقتی رخ می دهد که دانش آموزان به پاسخ های شریک خود گوش نمی دهند به این دلیل که شدیداً مشغول تفکر درباره ی جواب خودشان هستند. چندین تکنینک وجود دارد که می توانید برای دخیل کردن دانش آموزان وقتی شریکشان صحبت می کند، از آن ها استفاده کنید؛ مخصوصا در طول بخش  2 یعنی صحبت های فردی. یکی از تکنیک ها این است که از همه بخواهید سؤالی برای پیگیری بپرسند. تکنینک دیگر این است که از دانش آموزان بخواهید هر سؤال در بخش ۲ را بعد از اینکه جوابشان داده شد، خط بزنند. یک تکنییک دیگر این است که سؤآل را از یکی از دو نفر پنهان کنید تا مجبور شود محتوای سؤآل را بر اساس پاسخ شریکش جواب دهد.


۷- گروهی از استراتژی را جهت افزایش پاسخ ها در بخش سوم آموزش دهید

روش های بسیاری برای پاسخ دادن به بخش سوم سوالات اسپیکینگ آیلتس وجود دارد. اگر دانش آموزان از رویکرد ” من به x  بعلت Y فکر میکنم منحرف نشوند ، فعالیت‌های عملی را در نظر بگیرید که آن‌ها را مجبور به گسترش روش‌های دیگر می‌کند . یک تکنیک این است که این کارت‌ها را در اختیار داشته باشد که شامل یادآورهایی مانند ، مثال از دانش ، سه دلیل ، حق امتیاز ، امتیاز بهره‌برداری ، پیشنهاد ، پیش‌بینی ، مقایسه ( کشور ) ، یا مقایسه ( گذشته / حال ) باشد. پاسخ گاهی مبهم و یا حتی غیر واقعی است , اما این می‌تواند به جذابیت تمرین بیافزاید .


۸- از خطاهای رایح در اسپیکینگ یادداشت بردارید

تمرین های آزمایشیِ اسپیکینگ آیلتس فرصتی عالی برای جمع آوری اطلاعات درباره ی رایج ترین خطاهای زبان آموزان است که بعد می تواند به دروس آتی اضافه شود. با تجربه ای که من دارم، زبان آموزان به تصحیحِ همراه با جزئیات در موقعیت های آموزشیِ یک نفره رغبت دارند، اما در فضاهای گروهی بهتر است روی خطاهایی که زبان آموزان مرتکب می شوند تاکید نکرد. همچنین بهتر است که خطاها را به جای اینکه موقع تمرین تصحیح کرد بعد از تمرین صحیح کرد‌. یادداشت های شما می توانند بعداً اساسِ یک کارگاه گرامری را شکل دهند، کارگاهی که بیشتر از تمرین های کتاب به احتیاجات واقعی زبان آموزان مرتبط است.

۹- ابزارهای بازخورد را در اختیار زبان آموزان خود قرار دهید

وقتی زبان آموزان ابزار مناسبی را برای ارائه ی بازخورد در اختیار دارند تمرین گروهی بسیار باارزش تر می شود. آیلتس آکادمیک بر اساس معیار نمره دهی اسپیکینگِ آیلتس برگه ی بازخورد ساده ای را درست کرده است. برگه هر چهار معیار نمره دهی را به سه مهارت اصلی که زبان آموزان شما باید از خود نشان دهند تقسیم بندی کرده است، و زحمت توضیحِ توصیف کننده های نمره ی پیچیده تر و پر از اصطلاحات مخصوص را از روی دوش شما برداشته است.

برای نکات ممتحن آیلتس برای اسپیکینگ آیلتس می توانید از ویدیو های بیشتر ما در بخش ویدیو مراجعه کنید.