قسمت سوم لیسنینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به قسمت سوم لیسنینگ آیلتس و نکات و استراتژی های لازم برای موفقیت در این بخش و به دست آوردن نمره بالاتر در این بخش اشاره می کند. پس با ما همراه باشید تا نتیجه بهتری بگیرید.

ielts listening part 3
ielts listening part 3

قسمت سوم لیسنینگ آیلتس را با نکات کامل برای نمره بالا بشناسید:

ماژول لیسنینگ آیلتس از ۴ قسمت تشکیل شده است: قسمت ۱، قسمت ۲، قسمت ۳، و قسمت ۴٫ از میان همه ی اینها، قسمت ۳ قسمتی است که شما به یک مکالمه ی ضبط شده بین ۴ نفر گوش می دهید.

این احتمالاً یکی از سخت ترین قسمت ها است چون شما باید به صحبت چند نفر گوش دهید. دلیلش این است که شما در قسمت ۳ لیسنینگ آیلتس احتمالاً به خاطر صداها و مکالمه گیج می شوید و وقتی تلاش می کنید تا این صدای ضبط شده را به سوال ربط دهید دنبال کردن و فهمیدن برایتان سخت می شود.

اجازه دهید تا حالا به طور جزئی وارد بحث شویم که چه طور در قسمت ۳ امتحان لیسنینگ آیلتس عملکردی عالی داشته باشید:

شما در قسمت ۳ لیسنینگ آیلتس می توانید هر سوالی را پیدا کنید مانند table completion، MCQs (سوالات چهار گزینه ای)، matching headings، flowchart یا diagram. با این حال، form filling  و sentence completion معمولاً در این قسمت آورده نمی شوند.

تعدادی نکته ی منحصر بفرد وجود دارد که به یاد بسپارید، موارد پایه ای که شما می توانید موقع جواب دادن به قسمت ۳ امتحان لیسنینگ آیلتس روی آنها تمرکز کنید برای همه نوع سوالی مشابه باقی می مانند. اجازه دهید تا با استفاده از مثالی از نوع MCQs، رویکردی را که شما می توانید برای قسمت ۳ امتحان لیسنینگ آیلتس اتخاذ کنید مورد بحث قرار دهیم.

زیر لغات کلیدی خط بکشید

خط کشیدن زیر لغات کلیدیِ مهم در سوال، موثرترین استراتژی برای حل کردن قسمت ۳ لیسنینگ آیلتس است. شما برای این می توانید از ۱ دقیقه ای که قبل از گوش دادن به مکالمه ی ضبط شده در اختیارتان قرار می گیرد بهره ببرید. اجازه دهید تا به این بپردازیم که چه طور زیر لغات کلیدی خط بکشید:

MCQ ساده

Joy has been working in the hospital for

  1. Three years
  2. One year
  3. Four years

در سوال بالا، لغات کلیدی اصلی که شما می توانید روی آنها تمرکز کنید “Joy”، “working” و “hospital” هستند. در نتیجه، شما می توانید با خط کشیدن زیر لغات کلیدی روی آنها تاکید بگذارید. بعد از آن وقتی صدای ضبط شده شروع به پخش کرد فقط این لغات کلیدی را در ذهن خود داشته باشید تا اصل مطلب را در سوال متوجه شوید.

پس شما فقط باید از بین آن سه عدد جواب را انتخاب کنید و این چنین قادر خواهید بود تا این نوع سوال را به راحتی حل کنید. شما می توانید از استراتژی مشابه برای سوالِ کمی سخت تر هم استفاده کنید:

MCQ سخت

اجازه دهید تا حالا نوعِ سختِ MCQs را مورد بحث قرار دهیم:

John was successful in his business because he

  1. recruited hundred more employees
  2. was the highly skilled professional
  3. could reach out to maximum customers

در سوال بالا که تمرکز کردن روی آن سخت است، شما می توانید زیر لغات کلیدی را خط بکشید همان طور که در بالا روی آنها تاکید شده است. حالا، اجازه دهید تا تعدادی از نکات مهم را پیدا کنیم تا برای حل کردن قسمت ۳ لیسنینگ آیلتس به آنها توجه کنید.

نکات ضروری برای قسمت ۳ لیسنینگ آیلتس:

  1. به مقدمه و مثال ضبط شده به درستی گوش دهید تا قادر باشید صداهای مختلف را به خوبی تشخیص دهید.
  2. موقعی که روی لغات کلیدی که در سوال زیرشان را خط کشیده اید تمرکز می کنید، مهم است که سوال را هم متوجه شوید چون بعضی از لغات کلیدی در گزینه ها یا خودِ گزینه ی کامل احتمالاً در صدای ضبط شده نقل بیان شده است.
  3. استفاده از ۱ دقیقه برای بررسی قسمت به شما کمک می کند تا با سوالات آشنا شوید.
  4. به یاد داشته باشید که موقع گوش دادن به صدای ضبط شده شما باید به اندازه ی کافی سریع باشید تا کل سوال و همچنین گزینه ها را بخوانید تا به خوبی هم ترازِ صدای ضبط شده قرار بگیرید و هیچ شانسی برای رد کردن یک سوال نداشته باشید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که اطلاعات موجود در صدای ضبط شده همیشه به همان ترتیب سوال آورده می شود. پس، شما به جای اینکه به عقب برگردید و دنبال سوالات بی جواب یا جواب های نامطمئن باشید باید با رفتن به سوالِ بعدی ادامه دهید.