نکات اساسی آزمون آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به نکات اساسی آزمون آیلتس می پردازد که برای شروع یک کلاس خوب و آزمون موفق به آنها حتما نیاز خواهید داشت. پس حتما این مطلب را دنبال کنید تا با انواع مختلف آیلتس و هم چنین نکات کلی و اساسی آن آشنا شوید.

نکات اساسی آزمون آیلتس را ببینید:

ielts main points

۱- کدام آزمون آیلتس مناسب است؟

دو نوع امتحان آیلتس وجود دارد: آکادمیک و عمومی. افراد در آیلتس آکادمیک شرکت می کنند تا وارد دانشگاهی انگلیسی زبان شوند یا در حرفه ای مانند مراقبت های بهداشتی در خارج از کشور کار کنند. آیلتس عمومی برای مهاجرت و اهداف تابعیت است، و تسک های ریدینگ و رایتینگ بیشتر روی کاربرد روزانه از انگلیسی متمرکز هستند.

۲- خود را با ساختار امتحان آیلتس آشنا سازید

امتحان آیلتس شامل چهار ماژول است: لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ. آیلتس یک آزمون کاغذی است به جز ماژل اسپیکینگ که یک مصاحبه ی رو در رو است. هیچ کامپیوتری دخیل نیست. امتحان در مجموع سه ساعت طول می کشد و قسمت اسپیکینگ اغلب در روزی جداگانه برگزار می شود.

برای آشنا شدن با آیلتس حتما مطلب آزمون آیلتس چیست؟ را مطالعه کنید

آزمون های آزمایشی شرکت کنید.

نمرات آیلتس از صفر تا ۹ متغیر است و هدف اغلب زبان آموزان کسب نمره ی ۵ تا ۷ است. دانشگاه ها اغلب برای هر چهار قسمت الزاماتی را فراهم می کنند و زبان آموزان اغلب می خواهند تا به طور مخصوص روی یک یا دو قسمت تمرکز کنند.
زبان آموزان آیلتس می توانند احتیاجات کاملاً متفاوتی داشته باشند. آنهایی که نمرات بالاتری در لیسنینگ و اسپیکینگ می گیرند احتمالاً زمانی را در یک محیط انگلیسی زبان گذرانده اند و حالا باید با انگلیسی آکادمیک آشنا شوند. برعکس آنهایی که نمرات بالاتری را در ریدینگ و رایتینگ می گیرند احتمالاً سال ها کتاب ها را مطالعه کرده اند و حالا روش های برقراری ارتباط را لازم دارند.

۴- یک کتاب آیلتس را انتخاب کنید

شما در این مرحله احتمالاً این را در نظر می گیرید که از کدام کتاب استفاده کنید. برای گرفتن ایده، Top 5 IELTS Textbooks for Classroom Use را چک کنید. مزایای کتاب ها واضح است: امتحان آزمایشیِ معتبری را ارائه می دهند، بیشتر بار برنامه ریزی درسی را از دوش شما برمی دارند، و بیرون از کلاس فعالیتی را برای زبان آموزان فراهم می کنند. همزمان، شما همچنین می توانید با هدایت زبان آموزان خود از طریق یک دوره ی مطالعه یاد بگیرید که چه طور آیلتس را آموزش دهید. بعداً وقتی شما تجربه ی بیشتری در آموزش آیلتس پیدا کردید کمتر به کتاب ها اتکا می کنید.

۵- از فرصت های تمرین کردن استفاده کنید

شما برای کمک به آماده سازی خود کتاب آیلتس لازم ندارید. شما می توانید با انتخاب منابع یا طراحی فعالیت هایی شروع کنید که تقریباً با تسک هایی که زبان آموزان در امتحان با آنها روبه رو می شوند مطابقت دارند. خیلی از اینها در کلاس ها کاملاً رایج هستند:
• به اطلاعات گوش دهید
• مقالات طولانی را بخوانید و متوجه شوید (فقط آیلتس آکادمیک)
• متون نوشتاری ساده را بخوانید و متوجه شوید (فقط آیلتس عمومی)
• توصیف کوتاهی برای یک نمودار بنویسید (فقط آیلتس آکادمیک)
• یک نامه ی غیر رسمی کوتاه بنویسید (فقط آیلتس عمومی)
• یک مقاله ی کوتاه بنویسید
• به سوالات شخصی در یک مصاحبه جواب دهید
• برای ۱-۲ دقیقه درباره ی یک موضوع شخصی صحبت کنید
• عقاید خود را درباره ی موضوعات مورد بحث مختلف بیان کنید
هدف این پنج مرحله فقط این است که شما شروع کنید. برای یادگیری چگونگی آموزش موثر آیلتس، شناخته شده ترین کتاب ها را روی زبان آموزان خود امتحان کنید، اما فقط به یک منبع اتکا نکنید. برای آموزش آیلتس منابع خیلی زیادی وجود ندارد اما قسمت  IELTSدر این وبسایت شامل نکات و منابع آموزشی است.