مهم ترین نکات در ریدینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مهم ترین نکات در ریدینگ آیلتس اشاره می کند که برای زبان آموزان می تواند بسیار مفید باشد و در هر دو ماژول ریدینگ آکادمیک و جنرال مورد استفاده قرار می گیرد. پس با ما همراه باشید.

ielts reading most important tips
ielts reading most important tips

آیلتس تغییرات زیادی داشته است، برای شناخت آخرین تغییرات آیلتس مطلب آخرین متد های آموزش آیلتس را ببینید.

به مهم ترین نکات در ریدینگ آیلتس توجه کنید:

تعدادی موارد است که شما باید انجام دهید تا مطمئن شوید که نمره ی خوبی در امتحان ریدینگ آیلتس می گیرید. مطمئن شوید که این نکات پایه را دنبال می کنید تا بیشترین استفاده را از زمان کرده و نمره ی خود را بالا ببرید.

زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید

مدیریت زمان توانایی تقسیم زمان خود بین تسک های ریدینگ به طور موثر است. بسته به اینکه شما در آیلتس آکادمیک شرکت می کنید یا آیلتس عمومی باید زمان خود را بین تعداد متن های مختلفی تقسیم کنید. شما برای آیلتس آکادمیک ۶۰ دقیقه زمان خود را بین سه متن تقسیم می کنید. برای آیلتس عمومی سه قسمت وجود دارد. قسمت ۱ شامل ۲-۳ متن کوتاه یا متن های متعدد کوتاه تر است؛ قسمت ۲ شامل ۲ متن و قسمت ۳ شامل یک متن طولانی است.

مطمئن شوید که زمان زیادی را فقط به یک متن اختصاص نمی دهید – شما باید برای تکمیل هر متن زمان کافی را در نظر بگیرید! برای انجام این کار شما می توانید از استراتژی های مختلفی استفاده کنید (مانند آنهایی که در قسمت زیر آورده شده اند) و تا جایی که امکان دارد سریع هر مجموعه از سوالات را بخوانید. شما به این روش زمان کم نمی آورید.

یاد بگیرید که متن را به طور سطی بخوانید

خواندنِ سطحی، خواندنِ فوریِ یک متن یا پاراگراف است تا ایده یا موضوع کلی را متوجه شوید. یعنی هر لغت را به طور جزئی نخوانید، فقط فوری بخوانید تا ایده ی کلی موضوع یا هدف متن را متوجه شوید.

برای مثال این پاراگراف را به طور سطحی بخوانید از خود بپرسید: موضوع کلی این پاراگراف چیست؟

Helium itself is not rare; there is actually a plentiful supply of it in the cosmos. In fact, 24 percent of our galaxy’s elemental mass consists of helium, which makes it the second most abundant element in our universe. Because of its lightness, however, most helium vanished from our own planet many years ago. Consequently, only a miniscule proportion – ۰٫۰۰۰۵۲%, to be exact – remains in earth’s atmosphere. Helium is the by-product of radioactive decay from the elements thorium and uranium. The helium is mostly trapped in subterranean natural gas bunkers and commercially extracted through a method known as fractional distillation.

فکر می کنید این پاراگراف درباره ی چیست؟

ما از خواندنِ سطحی می توانیم بگوییم موضوع پاراگراف این است:

helium, where it is found, and how it is extracted on earth.

یاد بگیرید که به طور اجمالی بخوانید

مرور اجمالی مشابه خواندنِ سطحی است اما کمی تفاوت دارد. مرور اجمالی یعنی همه ی متن را خیلی سریع بخوانید تا متوجه شوید درباره ی موضوع مخصوصی چه می گوید، مانند تاریخ یا آمار.

برای مثال: این سوال را بخوانید:

۸) What did researchers identify as the ideal time to wake up in the morning?

حالا این دو پاراگراف را به طور اجمالی مرور کرده و تلاش کنید تا جواب را بیابید. سرنخ: به دنبال لغات کلیدی باشید! مانند “wake up”؛ time of day؛ am/pm و غیره. متن احتمالاً از مترادف ها هم استفاده می کند.

Knowledge of chronobiological patterns can have many pragmatic implications for our day-to-day lives. While contemporary living can sometimes appear to subjugate biology – after all, who needs circadian rhythms when we have caffeine pills, energy drinks, shift work and cities that never sleep? – keeping in sync with our body clock is important.

The average urban resident, for example, rises at the eye-blearing time of 6.04 a.m., which researchers believe to be far too early. One study found that even rising at 7.00 a.m. has deleterious effects on health unless exercise is performed for 30 minutes afterward. The optimum moment has been whittled down to 7.22 a.m.; muscle aches, headaches and moodiness were reported to be lowest by participants in the study who awoke then.

A) 6.04
B) 7.00
C) 7.22
D) 7.30

جواب درست (C) است.

هم خواندنِ سطحی و هم مرور اجمالی به شما کمک خواهد کرد تا زمان بخرید و سریع تر بخوانید. همان طور که قبلاً گفتیم مهم است که زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید.

تنبل نباشید! همه ی پاراگراف را بخوانید

همان طور که می توانیم در پاراگراف بالا مشاهده کنیم زمان های زیادی لیست شده اند: ۶٫۰۴am, 7.00am, 7.22am. به محض اینکه به موردی بر خوردید که فکر کردید جواب درست است فقط انتخابش نکنید! مطمئن شوید که اول پاراگراف را با دقت می خوانید تا آن را تایید کنید. مهم است که سریع باشید اما مهمتر از آن این است که درست بگویید!

مترادف ها را بدانید

همان طور که در متن بالا مشاهده کردیم سوال و متن از لغات مختلفی (مترادف ها) استفاده می کنند که معنای مشابهی (یا تقریباً مشابهی) دارد. در سوال لغتِ “ideal” استفاده شده است اما در متن مترادفش – “optimum” – آمده است. همچنین در این پاراگراف به جای استفاده از عبارتِ “wake up” از مترادف ها استفاده شده است مانند: “rouse”، “rise” و “awake” که در این بافت همگی به معنای “to wake up” هستند.