محاسبه نمره آیلتس

نحوه محاسبه نمره آیلتس

حتما شما هم از خود این سوال را پرسیده اید که چگونه نمره آیلتس محاسبه می شود. بعد از زدن هر نمونه سوال IELTS نیاز دارید که تعداد جواب های صحیح خود را بدست آورید و بر اساس جدول نحوه محاسبه نمره آزمون آیلتس بتوانید نتیجه نهایی خود را بدانید. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش تمام اطلاعاتی که برای تبدیل نیاز دارید اشاره می کند.

ielts band score calculation
ielts band score calculation

محاسبه نمره لیسنینگ آزمون آیلتس

بخش لیسنینگ ایلتس در هر دو نوع آکادمیک و جنرال یکسان است. این بخش امتحان آیلتس دارای ۴۰ سوال است. برای اینکه بتوانید نمره آیلتس خود را محاسبه کنید باید تعداد جواب صحیح درست خود را در امتحان بدست آورید.

IELTS Score نمره آیلتس لیسنینگ‌Raw Score (تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست)
۲٫۵۴-۵
۳۶-۷
۳٫۵۸-۱۰
۴۱۰-۱۲
۴٫۵۱۳-۱۵
۵۱۶-۱۷
۵٫۵۱۸-۲۲
۶۲۳-۲۵
۶٫۵۲۶-۲۹
۷۳۰-۳۱
۷٫۵۳۲-۳۴
۸۳۵-۳۶
۸٫۵۳۷-۳۸
۹۳۹-۴۰

 برای شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس آنلاین رایگان ایران آکسفورد کلیک کنید


محاسبه نمره ریدینگ آزمون آیلتس Academic

همانطور که گفته شد آزمون IELTS در بخش ریدینگ دارای دو ماژول می باشد: Academic و جنرال. هر کدام از این آزمون ها دارای جدول تبدیل نمره می باشند. این بخش هم دارای ۴۰ سوال می باشد که باید در یک ساعت به آن پاسخ دهید. جدول زیر نحوه محاسبه نمره ریدینگ آیلتس آکادمیک را نشان می دهد.

IELTS score نمره آیلتس ریدینگ آکادمیکRaw Score (تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست)
۲٫۵۴-۵
۳۶-۷
۳٫۵۸-۹
۴۱۰-۱۲
۴٫۵۱۳-۱۴
۵۱۵-۱۸
۵٫۵۱۹-۲۲
۶۲۳-۲۶
۶٫۵۲۷-۲۹
۷۳۰-۳۲
۷٫۵۳۳-۳۴
۸۳۵-۳۶
۸٫۵۳۷-۳۸
۹۳۹-۴۰

محاسبه نمره ریدینگ آیلتس جنرال

ریدینگ آیلتس جنرال هم دارای ۴۰ سوال می باشد. برای بدست آوردن نمره مورد نظر خود باید تعداد تست های صحیح خود را از ۴۰ تست در جدول زیر در نظر بگیرید. زمان مورد نیاز برای پاسخ دادن به این بخش هم ۶۰ دقیقه می باشد.

IELT score نمره آیلتس ریدینگ جنرالRaw Score (تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست)
۲٫۵۶-۸
۳۹-۱۱
۳٫۵۱۲-۱۴
۴۱۵-۱۸
۴٫۵۱۹-۲۲
۵۲۳-۲۶
۵٫۵۲۷-۲۹
۶۳۰-۳۱
۶٫۵۳۲-۳۳
۷۳۴-۳۵
۷٫۵۳۶
۸۳۷-۳۸
۸٫۵۳۹
۹۴۰

نحوه محاسبه نمره رایتینگ آیلتس

در بخش رایتینگ آیلتس نمره شما توسط ممتحن آیلتس محاسبه می شود. همانطور که میدانید بخش رایتینگ آیلتس هم در Academic و General با هم متفاوت هستند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به شما موارد مهمی که در نمره آیلتس بسیار موثر است را بیان می کند.

اطلاعات بخش رایتینگ آیلتس

بخش رایتینگ آیلتس دارای دو Task است. Task 1 در آزمون جنرال معمولا نوشتن یک نامه است و در آیلتس آکادمیک تحیلی یک نمودار است. Task 2 یک Essay ۲۵۰ کلمه ای است و در هر دو نوع جنرال و آکادمیک یکسان است.

زمان بخش رایتینگ: ۶۰ دقیقه

نکاتی که باید در رایتینگ آیلتس در نظر بگیرید:

یکی از مهم ترین مسائل در Writing آیلتس و کسب نمره خوب در این بخش تعداد کلمات است. در Task 1شما باید ۱۵۰ کلمه و در Task 2 شما باید ۲۵۰ کلمه بنویسید. اگر کمتر از این تعداد بنویسید حتما از شما نمره کم خواهد شد ولی بیشتر نوشتن نمره ای به شما اضافه نمی کند.

علاوه بر آن نکته دیگر Off-Topic بودن یا خارج از موضوع بودن است که امتیاز منفی دارد. باید توجه داشته باشید که حتما در موضوعی که به شما گفته شده است بنویسید و خارج از آن نباشید زیرا از نمره شما کم خواهد شد.

موارد مهم در کسب نمره در Task 1 رایتینگ آیلتس

 • انجام دقیق نکات بیان شده در سوال امتحان رایتینگ
 • منسجم نوشتن متن (Coherence & Cohesion)
 • دامنه واژگان استفاده شده در رایتینگ
 • نکات گرامری و درست نوشتن

موارد مهم در کسب نمره در Task 2 رایتینگ آیلتس

 • جواب دقیق و درست به سوال مطرح شده
 • انسجام معنایی و گرامری متن
 • استفاده از واژگان و گرامر مناسب و کامل

نحوه محاسبه نمره اسپیکینگ آیلتس

در قسمت اسپیکینگ IELTS هم نمره شما توسط ممتحن یا Examiner به شما ارائه می شود. این قسمت آیلتس حدود ۱۵ تا ۱۶ دقیقه زمان می برد و به صورت یک مصاحبه رو در رو است.

نکات مهم برای کسب نمره در اسپیکینگ آیلتس

 • صحبت روان و منسجم Fluent & Coherent
 • دایره واژگان مناسب
 • تلفظ خوب
 • گرامر مناسب و بیان جملات درست

به عنوان مثال اگر نمره شما در fluency 7 باشد و در دایره واژگان ۷.۵ و تلفظ ۷ و گرامر ۶.۵ باشد نمره کل شما میانگین این نمرات است یعنی ۷

حالا که با سیستم نمره دهی آزمون آیلتس آشنا شدید می توانید به راحتی سطح خود را بشناسید و بتوانید نمره خود را تخمین بزنید.


نمرات آیلتس نشان دهنده چه سطحی هستند

نمره ۱ تا ۳ آیلتس

نمره ۱ تا ۳ پایین ترین نمراتی است که داوطلب می تواند کسب و کند و نشان دهنده سطح بسیار پایین داوطلب است. داشتن این نمرات نه باری مهاجرت و نه برای ادامه تحصیل کار آیی ندارد.

نمره ۴ آیلتس

نمرات ۴ و ۴.۵ سطح داوطلب در سطح Basic زبان انگلیسی را نشان می دهد. در این سطح شخص تقریبا حدود ۲۵٪ به زبان انگلیسی مسلط است و می تواند مکالمات بسیار معمولی داشته باشد. مدرک ۴ یا ۴.۵ آیلتس برای کشور های غیر انگلیسی زبان ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

نمره ۵ آیلتس

نمره ۵ یا ۵.۵ سطح متوسط یا intermediate زبان انگلیسی را نشان می دهد. در این سطح شخص می تواند اشتباهات زیادی داشته باشد. کسی که مدرک آیلتس ۵ را دارد می تواند برایتحصیل درکشورهای غیر انگلیسی زبان مثل هند یا مالزی یا ترکیه یا ایران اقدام کند.

نمره ۶ آیلتس

نمره ۶ یا ۶.۵ جزو نمرات خوب آیلتس است و کسی که مدرک ۶ آیلتس را دارد می توان گفت سطحی بالاتر از متوسط در زبان انگلیسی را دارد. با داشتن نمره ۶ شما می تواند حتی برای مهاجرت به کشور های انگلیسی زبان مثل کانادا، انگلیس، استرالیا و آمریکا اقدام کنید. همچنین تحصیل در بسیاری از دانشگاه های این کشور ها امکان پذیر است.

نمره ۷ آیلتس

یکی از بهترین نمره های آیلتس نمره ۷ یا ۷.۵ است. این نمرات به شما امکان می دهند تقریبا در ۹۹٪ از دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان مثل دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج یا هاروارد بتوانید تحصیل کنید. هم چنین با داشتن مدرک آیلتس ۷ یا ۷.۵ شما می توانید به هر کشور انگلیسی زبانی مهاجرت کنید.

نمره ۸ آیلتس

نمره ۸ و ۸.۵ آیلتس نشان دهنده سطح بسیار عالی در زبان انگلیسی است. مثلا نمره ۸ لیسنینگ آیلتس به معنای زدن ۳۵ تست از ۴۰ تست است و نشان دهنده کمترین اشتباه ممکن در آزمون است. شما با داشتن مدرک ۸ هیچ مشکلی از نظر پذیرش زبان انگلیسی در هیچ دانشگاهی و مهاجرت به هیچ کشوری نخواهید داشت.

نمره ۹ آیلتس

بالاترین نمره آیلتس نمره ۹ می باشد. کسی که نمره ۹ دارد می تواند حتی به عنوان ممتحن آیلتس هم شروع به کار کند.

تعیین سطح آیلتس آنلاین

اگر دوست دارید در یک تعیین سطح آنلاین و استاندارد شرکت کنید و بدانید آیا برای شرکت در کلاس های آیلتس آماده اید می توانید در تعیین سطح آنلاین آیلتس ایران آکسفورد شرکت کنید و در کمتر از ۱۰ دقیقه سطح خود را بشناسید. به شما پیشنهاد می کنیم در این تعیین سطح آنلاین شرکت کنید، زیرا در انتها کلاس مناسب شما هم به شما معرفی می شود.

برای شروع تعیین سطح آنلاین آیلتس رایگان کلیک کنید

آموزش آیلتس به صورت تضمینی در ایران آکسفورد

موسسه زبان ایران آکسفورد مرکز تخصصی برگزاری دوره های آموزش تضمینی آیلتس در ایران می باشد. ما در تمام دورهها با برگزاری آزمون های آزمایشی منظم آیلتس و داشتن بهترین اساتید آیلتس شما را برای کسب مدرک آیلتس آماده می کند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد:

 • تنها آموزشگاه ثبت شده در British Council می باشد.
 • تنها نماینده برگزار کننده آزمون های دانشگاه یورک کانادا York در ایران
 • تنها آموزشگاه زبان عضو کانون دبیران دانشگاه آکسفورد

برای شرکت در دوره های آموزش آیلتس کلیک کنید.

ما در دوره هایمان آزمون آیلتس آزمایشی را نیز برای آشنایی بیشتر زبان آموزان با ساختار آیلتس برگزار می کنیم. در آزمون های آزمایشی ما با تقریب بسیار مناسب نمره دقیق زبان آموز سنجیده شده و اعلام می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از ساعات و روز های تشکیل کلاس آیلتس و هم چنین تاریخ های برگزاری آزمون آزمایشی با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرهمند شوید.


پیش بینی نمره آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتقد است پیش بینی نمره آیلتس نیاز به قدرت ماوراطبیعه و یا چیزی شبیه آن ندارد. شما با انجام چند عمل ساده می توانید حدس بزنید که چه نمره ای در آیلتس بدست می آورید. این کار ها را برای تخمین نمره ایلتس خود انجام دهید:

شرکت در آزمون ازمایشی

پس از شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس و بدست اوردن نمره خود باید بدانید که نمره کسب شده توسط شما کمی دست بالاست. یعنی با اضافه کردن فاکتور های دیگری همانند ترس ، اضطراب ، سختی آزمون و مشکل در سخت افزار مرکز آزمون امکان دارد نمره شما کمتر باشد.

اعتماد به نفس شما در امتحان موثر است

این قسمت به آزمون آیلتس بستگی ندارد. در کل باید بدانید که افراد با اعتماد به نفس بیشتر معمولا در آزمون آیلتس Ace the Test می کنند و عملکرد فوق العاده ای نشان می دهند. این مسئله دو دلیل عمده دارد:

در بخش Speaking معمولا ممتحنین حتی اگر نخواهند هم به افراد با اعتماد به نفس بیشتر نمره بهتری می دهند.

آزمون آیلتس آزمونی بدون بازگشت است ( از آنجا که در آزمون Listening و reading به دلیل محدودیت زمانی امکان پخش دوباره و یا برگشتن و صرف زمان زیاد وجود ندارد داوطلبینی که به دلیل استرس بخشی از تست را از دست می دهند تا آخر امتحان عماکرد خوبی نخواهند داشت)

اگر خود را فرد با اعتماد به نفسی میدانید بیشتر از نیم نمره۰٫۵ از نمره آزمایشی خود کم نکنید.

قسمت های Writing و Speaking

یکی از نقاط ضعف آیلتس که توسط بسیاری از کارشناسان بیان شده اند، سلیقه ای تصحیح شدن آن است. اگرچه برگزار کنندگان آزمون تاکید دارند که چنین موردی درست نیست اما اگر به تجربه افراد مختلف مراجعه کنید می بینید که تقریبا بسیاری از آنها این تجربه را داشته اند.

بهترین راه برای پیش بینی نمره آیلتس شرکت در ۳ الی ۵ آزمون شبیه سازی شده است. برای این کار می توانید با شماره های آموزشگاه زبان ایران اکسفورد تماس بگیرید.


سوالات متداول آیلتس

آیا آیلتس نمره منفی دارد؟

نه! آیلتس نمره منفی ندارد و شما با اشتباه زدن یک سوال در بخش ریدینگ یا لیسنینگ ایلتس نمره ای را از دست نمی دهید.

نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا چند است؟

این مسئله بسته به نوع مهاجرت شما دارد. ولی معمولا نمره بالاتر از ۶ تا ۷.۵ می تواند برای مهاجرت به کانادا مورد استفاده قرار بگیرد.

بالاترین نمره آیلتس چند است؟

بالاترین نمره آیلتس نمره ۹ است.

آیلتس از چند نمره است؟

آزمون آیلتس از ۱ تا ۹ نمره بندی شده است. نمره ۱ پایین ترین نمره و نمره ۹ بالاترین نمره این آزمون است.