آیا زبان چینی برای حافظه مفید است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یکی از بهترین آموزشگاه های زبان در آموزش زبان چینی می باشد. بسیاری از زبان آموزان از ما می پرسند که آیا زبان چینی برای حافظه مفید است؟ امروز این سوال را مورد بررسی قرار می دهیم. با وجود سختی در یادگیری، ماندارین دائماً شاهد علاقه‌ی روزافزون از طرف زبان‌آموزان خارجی است. چرا؟ بسیاری از دانش‌آموزان درسهای چینی را می گذرانند به خاطر جایگاه آن به عنوان زبان انتخابی در چرخه‌های بازرگانی در چین و کشورهای همسایه اش مانند تایوان، مالزی و هنگ‌کنگ.

همچنین، این حقیقت که تقریباً یک چهارم جمعیت کره‌ی زمین چینی است باعث می شود این زبان بیشترین گویشور را در تمام دنیا داشته باشد. به علاوه، میلیون‌ها چینی در صدد تشکیل شرکت‌های چندملیتی هستند که احتمال شنیدن یا دیدن گویشوران چینی را بدون نیاز به سفر به چین بالا می برد. این همچنین باعث تأمین فرصت‌های شغلی برای آن‌هایی می‌شود که در زبان چینی ماهر هستند.

آیا زبان چینی برای حافظه مفید است؟
آیا زبان چینی برای حافظه مفید است؟

جدای از مزایای شغلی و حرفه‌ای برای یادگیری چینی، یکی دیگر از دلایل یادگیری ماندارین این است که توانایی های ذهنی زبان‌آموز را بالا می برد. خواه چهارده یا پنجاه ساله باشید، یادگیری چینی غذایی سالم برای مغز است. برای اطلاع بیشتر به خواندن این مقاله ادامه دهید.

اما آیا زبان چینی برای حافظه مفید است؟

از هر دو طرف راست و چپ مغز استفاده کنید

ماندارین بر خلاف انگلیسی، زبانی آوایی است که در آن اصوات پایه بسته به لحنی که بیان می شوند معانی متفاوت می‌دهند. برای مثال در ماندارین سیلابل “ma” بر اساس لحن می تواند معنای اسب، اوقات تلخی، بوته‌ی شاه‌دانه یا مادر را داشته باشد.

وقتی صحبت از انگلیسی و زبان های غیر آواییِ دیگر می شود، احتمال دارد که آوا اطلاعات برانگیزاننده را در رابطه با گویشور انتقال دهد، اما هیچ چیزی درباره ی معنای عبارتی که گفته شده است را در بر نداشته باشد. چون گویشوران زبان ماندارین برای مشخص کردن معناهای مختلفِ لغاتِ مخصوص از تکیه ی صدا استفاده می کنند، این منجر به فعال سازیِ هر دو طرف راست و چپ مغز ما می شود تا آن چه را که گفته می شود، متوجه شویم.

مردمی که انگلیسی صحبت می کنند فقط از طرف چپ مغز خود استفاده می کنند، ناحیه ای که برای صحبت کردن بلافاصله به سراغش می‌ روند. بنابراین، با فعال سازی طرف راست مغز به علاوه ی طرف چپ، اندازه و ظرفیت مغز گویشوران چینی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

رشد ذهنی

یادگیری چینی نوشتاری، مخصوصاً هزاران کاراکتر موجود در زبان چینی موجب بیشتر شدن رشد مهارت‌های حرکتی به علاوه‌ی ذهنی چابک می‌شود. سیستم نوشتاری چینی منحصربفرد است و سبک خاص نوشتاری ارائه می‌کند. سایر زبان‌های نوشتاری از یک تبار زبانی مشترک مربوط به تمدن‌های باستانی آسیای غربی در قرن‌ها پیش ریشه گرفته‌اند.

در حالیکه روند اصلی انگلیسی خطی است و از چپ به راست نوشته می شود، کاراکترهای چینی به طور قابل ملاحظه ای ساختار پیچیده ای دارند و در چهار جهت نوشته می شوند: چپ و راست. حرکت زمانی انگشتان و دست برای نوشتن کاراکترها باعث تحریک فعالیت عصبی در فکر کردن، کار کردن و حافظه ی فضایی در ذهن زبان‌آموزان می‌شود.

مهارت های ریاضی

مطالعات همچنین به ارتباط مثبت بین یادگیری زبان ماندارین و توانایی ریاضی اشاره می کنند‌. تحقیق نشان داده است که بچه های بومیِ آسیایی که موضوعات مختلفی به زبان چینی به آن ها آموزش داده شده است در مقایسه با همتایان خود در کشورهای انگلیسی زبان، فهم بهتری از مفاهیم ریاضی کسب می کنند.

تحقیقات دریافته اند که گویشوران بومیِ انگلیسی و چینی اعداد را با نیمکره هایِ مجزایی از قشر مغز پردازش می کنند و یافته ها نشان می دهند که انواع متفاوت زبان، شامل انگلیسی و چینی، می توانند روی روشی که محتوای مرتبطِ غیر زبانی تفسیر می شود، اثر بگذارند. دقیق تر بگوییم گویشوران چینی فعالیت بیش تری را در مرکز فضایی و بصری مغز تجربه می کنند. به علاوه، رویکرد ساده ی توصیف اعداد در زبان چینی باعث می شود تا گویشوران موقع حساب ریاضی کم تر به فرایند زبان وابسته باشند.

جای هیچ شکی نیست که شرکت در دوره ی زبان ماندارین نه تنها شما را قادر می سازد تا روان صحبت کنید بلکه ظرفیت مغزی شما برای درک مفاهیم را نیز افزایش می دهد. اگرچه یادگیری چینی آسان نیست و زمان‌بر می‌باشد، سرمایه گزاری در یادگیری چگونگی صحبت و نوشتن کاراکترهای چینی نهایتاً از طریق افزایش فرصت‌های کاری و شغلی در کنار رشد ذهنی برای شما سودمند خواهند بود.