آیا آموزش زبان با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به یک نظریه در آموزش زبان می پردازد. آیا آموزش زبان با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟ این سوال شاید برای خیلی ها وجود داشته باشد. در جوابی قاطع باید گفت نه ! هیچ تحقیق علمی اثبات شده ای این مسئله را اثبات نکرده است . اما در این مقاله به نظر یک زبانشناس اشاره می کنیم که شاید کمی شما را بیشتر به فکر فرو ببرد.

آیا آموزش زبان با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟
آیا آموزش زبان با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟

اما آیا آموزش زبان با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟

این ممکن است باعث تعجبتان شود اما هیپنوتیزم یک حالت عادی ذهنی است. حالتی که آن را به طور طبیعی می‌شناسد. در واقع ما گاهی اوقات بدون آنکه بدانیم در حالت هیپنوتیزم هستیم … برای مثال وقتی کاملاً در یک فیلم جذب شده بودید، ممکن است فکر کرده باشید که فیلم تنها چند دقیقه طول کشیده است … در صورتی که واقعاً بیش از یک ساعت و نیم طول کشیده است. هیپنوتیزم به ما اجازه می‌دهد بر یک موضوع تمرکز کنیم و مسائل دیگر را فراموش کنیم.

آیا واقعاً کار می‌کند؟

هدف از این مقاله پاسخ دادن به این سؤال نیست چون خودمان آن را امتحان نکرده‌ایم. با اینحال شک داریم اما این موضوع جالب به نظر می‌رسد!

مسئله به این ترتیب است که هیپنوتیزم نشان داده ابزاری خوب برای یادگیری زبان‌هاست، به خاطر تمرکز! می‌خواهید بیشتر بدانید؟ خب، این متن را با دقت (با موسیقی آرامشبخش در پس زمینه) بخوانید.

یک درس زبان تحت هیپنوتیزم به شدت شبیه به یک درس زبان سنتی است: معلم متنی را یکبار، دوبار یا سه بار می‌خواند- سپس به سراغ اصطلاحات کلیدی و دستور زبان برای حفظ کردن در متن می‌رود. نهایتاً در طول لحظات پایانی معلم کاملاً در اختیار سؤالات دانش‌آموزان است. پس درس زبان تحت هیپنوتیزم چگونه متفاوت است؟

تفاوت از دانش‌آموزان است: آن‌ها صرفاً روی صندلی نشسته‌اند بلکه بر روی کاناپه‌ای راحت دراز کشیده‌اند و در گوشی‌هایشان به موسیقی آرامشبخش گوش می‌کنند. و همزمان که به درس گوش می‌کنند در حالت آرامش و استراحت هستند- به عبارتی دیگر به خاطر هیپنوتیزم. برخی حتی ممکن است از آن برای چرت زدن استفاده کنند. اما جای نگرانی نیست، بر اساس صحبت‌های ریچارد گراندیسون که استاد و متخصص هیپنوتیزم در کالج پاریس است: «مغز حتی وقتی شما خواب هستید به پردازش اطلاعات ادامه می‌دهد.»