آیا یادگیری زبان عربی سخت است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد کلاس های زبان عربی را برگزار می کند. بد نیست تجربه یک شخص انگلیسی زبان را در مورد زبان عربی را بخوانید.

آیا یادگیری زبان عربی سخت است؟
آیا یادگیری زبان عربی سخت است؟

آیا یادگیری زبان عربی سخت است؟

بسیاری از مردم بر این اعتقادند که عربی زبانی سخت برای یادگیری است. وقتی به مردم می‌گویم که عربی می‌آموزم، معمولاً این عکس‌العمل اول‌شان است. با اینکه به نظرم برخی از جنبه‌های یادگیری عربی مشکل است، این خود زبان نیست که آن‌را مشکل می‌سازد. در رابطه با واژگان و ساختار گرامری فکر نمی‌کنم عربی آن‌چنان سخت‌تر از انگلیسی یا اسپانیایی یا زبان‌های مشابه باشد. در حقیقت یکسری چیزهایی در این‌باره وجود دارد که حتی ساده‌تر از این زبان‌ها هستند.

اما اگر تصمیم گرفتید که عربی را بیاموزید در اینجا به یکسری چالش‌های دیگری که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید اشاره می‌کنیم.

حروف الفبای عربی

یکی از دلایل اصلی که مردم از عربی می‌ترسند، الفبای آن است. من هم موافق هستم، نگاه کردن به آن ترسناک است و شما هم کسی نیستید که صورت‌های تصویری را به‌راحتی به خاطر بسپارید، تلاش به حفظ کردن ممکن است چالش‌برانگیز باشد. اما خبر خوب هم در کار هست؛ برای شروع به صحبت به زبان عربی نیاز ندارید که الفبا را بلد باشید.

من گویش محاوره‌ایِ عربی را چهار سال پیش از اقدام به دیدن الفبای آن یاد گرفتم. در آن زمان به سطح نسبتاً مناسبی از مکالمه دست یافتم. فکر می‌کنم در یادگیری به این روش پیشرفت کردم چون بیشتر از آنکه از خواندن یاد بگیرم از گوش دادن آموختم.

موقعیت تمرین

این چیز دیگری است که یادگیری زبان عربی را به یک چالش تبدیل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، صحبت کردن به یک زبان در موقعیت‌های واقعی برای یادگیری بسیار مهم است. این به همان اندازه‌ی گوش کردن به درس‌های صوتی یا خواندن توضیحات گرامر اهمیت دارد.

در طی سالیان، تلاش بسیاری کردم تا موقعیت‌هایی را برای تمرین زبان عربی خاور نزدیک که آموختم، پیدا کنم. البته روش عالی این است که به کشور سفر کنی. در طول سال‌ها من به سوریه، لبنان، اردن و فلسطین رفتم اما، همان‌طور که شما می‌توانید تصور کنید، پیدا کردن همراهان که با من به این مکان‌ها سفر کنند، راحت نیست. حقیقت این است که وقتی من به این مکان‌ها رفتم، آن‌ها اصلاً به حالت خطرناکی که بیش‌تر مردم فکر می‌کنند نیستند، اما این مربوط به پست بلاگ دیگری می‌شود. اگر شما می‌خواهید زبان عربی استاندارد یا عربی خلیج را یاد بگیرید، می توانید به راحتی به مکان‌های ‘امن’ مثل دوبی برای تمرین کردن، سفر کنید.