درباره ی زبان شناسی ایتالیایی بیاموزید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مسائل زبان ایتالیایی از حوزه زبانشناسی می پردازد و کمک می کند که درباره ی زبان شناسی ایتالیایی بیاموزید . پس با ما همراه باشید.

درباره ی زبان شناسی ایتالیایی بیاموزید
درباره ی زبان شناسی ایتالیایی بیاموزید

اما درباره ی زبان شناسی ایتالیایی بیاموزید:

به دنیای گسترده ی زبان ها و زبان شناسی زبان های بومی و بیگانه خوش آمدید. زبان ها همزمان با اشتباهات غیر ارادی که سبب ایجاد لحظات به یادماندنی می شوند،  مهیج و خنده‌دار هستند. با این وجود یا شاید به این دلیل بعضی افراد از دشواری ها و پیچیدگی های زبان واهمه دارند. آیا این جمله” من نمیتوانم زبان های خارجی را بیاموزم ” برای‌تان آشناست؟ زبان شناسی _ مطالعه ی زبان ها_ بعلت اینکه اغلب بوسیله ی شمار محدودی از موضوعات و گرامر مخصوص که اکثرا از آن تنفر دارند شناسانده شده ، در میان بسیاری افراد شهرت بدی بدست آورده است.

موضوعات زبان شناسی

انسان معمولی اکثرا تمام وقت خود را صرف توجه به تمام محاسبات پیچیده ای که در مکالمه ی روزمره بکار می رود می نماید فقط با توجه به دشواری زبان زمانی که با انتخاب نا مشخصی مواجه می شود که در جمله از “Lie” استفاده کند یا” Lay”؟ بنابراین چرا اینطور است که زبان ها همچنین قدرت گیج کردن، خشم حتی وحشت زده کردن ما را دارند؟ یکی از روزنامه نگاران برجسته راس ریمر گام خود را فراتر نهاد بگونه ای که زبان شناسی را بررسی ” آغشته به خون شعرا، خداشناسان، فلاسفه، زبان شناسان، روانشناسان، زیست شناسان، انسان شناسان و اعصاب شناسان دانسته است. ترسناک بنظر می رسد، درست است؟ زبان شناسی موضوعی بسیار گسترده است که به بحث های اجتماعی می پردازد و افراد و گروه ها را به دفاع از معصومیت زبان مادری در مقابل تهاجم دیگر زبان های فراگیر بوسیله ی کلمات  برمی انگیزاند. این مورد هر زمانی که سهواً قضاوت کنیم و در مورد شخصی با یک لهجه ی سنگین فرضیه سازی نمائیم ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما زبان شناسان همچنین بسیاری از موضوعات روزمره را پوشش می دهد. خودتان را یک ” شخص معمولی” بنامید و بدانید که شروع خوبی داشته اید. شما در حال حاضر در دستور زبان بومی خودتان تخصص دارید. از آن تخصص به بعد، اکثر کار هایی که با زبان انجام می دهید خصوصا برای شخصی که در یک زبان دیگر بطور گذرا کنجکاو است جالب و مفید خواهد بود.

آیا تا بحال این سوال را پرسیده اید، ” چرا نمی توانم ” حقیقت را حفظ کن” [یا هر عبارتی که دوست دارم] را برای خالکوبی ام به ایتالیایی ترجمه کنم؟ یا چرا این منوی تلفنی خودکار آنچه می گویم را متوجه نمی شود؟

پس نترسید. مانند هر حوزه ی دیگری از مطالعه، زبان شناسی می تواند به قطعات کوچکتر تقسیم شود. دو مورد از بزرگترین آنها دسته بندی های چتری زبان شناسی نظری و کاربردی است. در زیر مجموعه ی نظری زبان شناسی، احتمالا سوالاتی مانند یک مورد  tattoo پیدا کنید. این حوزه شامل دسته ی بزرگی از دیگر موضوعات زبان شناختی  یا زبان شناسی تاریخی)، همزمان ( یا زبانشناسی نسبی)، تجویزی، توصیفی، واجشناسی، واژه شناسی، نحو، معناشناسی و غیره است. برای مثال در بخش زبانشناسی کاربردی، این سوال در مورد منوهای تلفن خودکار که ما دوست داریم از آن متنفر باشیم خواهد بود. همانطور که از نام آن پیداست  این حوزه نحوه ی کاربرد زبان شناسی در زندگی روزمره مانند آموزش زبان خارجی، ترجمه، گفتار درمانی و توسعه ی نرم افزار زبان را مدیریت می کند.

تفکیک

معما های بسیاری همراه با یادگیری زبان جدید وجود دارند و احتمالاً برخی تصورات غلط را ایجاد می کنند. در واقع بسیاری از آنها مربوط به فقدان دانش نسبت به زبان بومی‌مان است.

برای تفکیک آن من از قبل چند موضوع جالب و مرتبط از آنهایی که فهرست بندی شده بودند را انتخاب کردم _ واج‌شناسی، واژه شناسی، نحو ومعناشناسی مانند دیگر موضوعات خاص زبان ایتالیایی( پس از همه در مورد زبان ایتالیایی است نه در مورد زبانشناسی). این مباحث برای اشخاص عامی و دارای بخش های مفید، سرگرم کننده و قابل کنترل می باشد. واج‌شناسی علمی است که در پشت سیستم اصوات و زبان ها می باشد. اغلب پیوند نزدیکی با آواشناسی دارد که با چگونگی درک و تولید این اصوات مرتبط است. با همکاری این دو حوزه می توانند به پرسش های مرتبط با املا و لهجه را پاسخ دهند دو مورد از مهمترین موضوعات در تنظیم دقیق دستیابی به یک زبان خارجی هستند.

ریخت‌ شناسی‌ ساخت کلمات و تنوعات زبانی را مورد مطالعه قرار می دهد. در واقع ساده تر است که ببینیم ریخت‌ شناسی در زبانی مانند ایتالیایی که هر فعل باید از لحاظ صرفی طوری باشد که با شخص جمله مطابقت داشته باشد، چگونه کار می کند.

در زبان انگلیسی این کار بسیار ساده است:( I speak, you speak, they speak, we speak and he speaks) من صحبت می کنم، شما صحبت می کنید، آنها صحبت می کنند، ما صحبت می کنیم، آن آقا صحبت می کند. یک تغییر . ساده. در زبان ایتالیایی قضایا کمی پیچیده تر می شود: : io parlo, tu parli, lui parla, noi parliamo, voi parlate, loro parlano. این بر عهده ی ریخت‌شناسی است.

مبحث بعدی بر نحو متمرکز است که ارتباط نزدیکی با دستور زبان دارد. اگرچه به این مربوط می شود که چگونه اجزای کوچک زبانی ( مانند کلمات) برای تشکیل اجزای بزرگتر( مانند عبارت ها و جملات)  ترکیب می شوند اما بسیار گسترده تر از این حرفها است. جملاتی مانند “سگ آدم را گاز می گیرد” ممکن است تفاوت چندانی با “مرد سگ را گاز می گیرد” در زبان لاتین نداشته باشد، یا چرا شما همیشه نمی توانید برای عبارت جذابی که فکر می کنید تتوی فوق العاده ای را درست خواهد کرد، کلمه به کلمه ترجمه کنید، همه در زمره ی نحو هستند. آخرین بخشی که به آن اشاره خواهم کرد، معناشناسی می باشد، که مربوط به مطالعه ی معناست. یکی از اولین و حائز اهمیت ترین پرسش ها که پرسیدن آن را در یک زبان خارجی می آموزید( پس از ” کجا غذا می خورم و میخوابم؟) این است که “چه معنایی می دهد؟” معناشناسی مطالعه ای است که کمک می کند به آن سوال پاسخ دهید.

حل معماها

درک ویژگی های یک زبان خارجی به خاطر آوردن قوانین و نزدیک شدن به تسلط بر زبان بومی را آسانتر می نماید. حتی آنهایی که فقط نسبت به زبان ایتالیایی کنجکاو هستند اما تمایلی به مطالعه ی زبان ندارند، پاسخ این سوالات که همه ی ما را گیج کرده است را می یابند.

کاری انجام ندهید، بیایید کمی تفریح کنیم.

درمورد نویسنده: Britten Milliman (بریتن میلیمن) متولد شهرستان راکلند، نیویورک ، در سن سه سالگی زمانی که پسر عمویش او را به اسپانیایی معرفی کرد، علاقه اش به زبان های خارجی آغاز شد.

علاقه ی وی به زبان شناسی و زبان های سراسر دنیا عمیق است اما ایتالیا و مردمی که به این زبان صحبت می کنند از جایگاه ویژه ای در قلب وی برخوردارند.