آزمون زبان کره ای TOPIK 2022

آزمون زبان کره ای TOPIK

TOPIK (test of Proficiency in Korean) یک آزمون زبان کره ای است که به صورت استاندارد برگزار می شود. آزمون زبان کره ای دو بار در سال برگزار می شود. در ماه های اپریل واکتبر آزمون زبان کره ای TOPIK 한국어능력시험 برگزار می شود. این آزمون توسط سازمان ملی آموزش بین المللی کره ای NIIED برگزار می شود. اگر قصد مهاجرت به کره را دارید و یا دوست دارید تحصیل در کره را تجربه کنید حتما با این مطلب ایران آکسفورد همراه باشید.

آزمون زبان کره ای TOPIK
آزمون زبان کره ای TOPIK

آزمون TOPIK چیست؟

TOPIK یک آزمون مهارت زبان کره‌ای است که به صورت کتبی و برای سنجش مهارت افراد غیرکره ای در بیان و درک زبان کره‌ای طراحی شده است.

 آزمون TOPIK برای سنجش مهارت خواندن، نوشتن و درک‌مطلب شنیداری به زبان کره‌ای است. این آزمون دارای سه سطح مختلف است: مبتدی، متوسط ​​و پیشرفته. برای رتبه‌بندی دقیق‌تر از شش سطح فرعی استفاده می‌شود که هر دو سطح فرعی متعلق به یکی از سطح‌های اصلی (مبتدی، متوسط، پیشرفته) هستند.

آزمون TOPIK در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار معرفی شد و توسط ۲۲۷۴ نفر برگزار شد. در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۸۰۰۰۰ نفر در این آزمون شرکت کردند. تا سال ۲۰۱۲ تعداد افرادی کل افرادی که در آزمون شرکت کردند از یک میلیون فراتر رفت.
در حال حاضر قسمتی برای مهارت Speaking در نظر گرفته نشده است. دو نوع آزمون زبان کره ای TOPIK وجود دارد . آزمون استاندارد و آزمون تجاری یا Business . از سال ۲۰۱۴ به بعد سطح بندی آزمون زبان کره ای TOPIK به صورت زیر می باشد:
TOPIK I : در این سطح دو بخش وجود دارد سطح ۱ و ۲
TOPIK II : در این سطح دو بخش وجود دارد ۳ و ۴
تفاوت دیگری که از سال ۲۰۱۴ در امتحان زبان کره ای TOPIK بوجود آمده است حذف شدن بخش گرامر و واژگان می باشد.
آزمون زبان کره ای TOPIK در کشور های زیادی برگزار می شود. این آزمون در ایران هم برگزار می شود و شما می توانید از آن بهرهمند شوید.
آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون زبان کره ای TOPIK در ایران می باشد. اگر شما قصد تاسیس شرکت در کره جنوبی و یا کار و زندگی در این کشور را دارید می توانید با شرکت در دوره های آموزش زبان کره ای ایران آکسفورد به مدرک زبان کره ای خود دست پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.

آزمون TOPIK چه کاربردی دارد؟

 •  تبلیغ و تعیین مسیر یادگیری زبان کره‌ای برای کره‌ای زبانان غیربومی و کره‌ای‌های خارج از کشور
 •  سنجش و ارزیابی مهارت‌های زبان کره‌ای و استفاده از نتایج برای پذیرش در دانشگاه‌های کره‌ای و جستجوی کار

این آزمون جامع برای کره‌ ای‌ زبانان غیربومی مانند زبان‌آموزان کره‌ای، دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در کره هستند و همچنین افرادی که دنبال کار در شرکت‌ها و موسسات دولتی کره هستند، مناسب است.

همچنین این آزمون فرصتی عالی برای دریافت مدرک رسمی برای کسانی است که قصد دارند در کار خود از زبان کره‌ای استفاده کنند. دانش آموزان کره‌ای که در این آزمون شرکت می‌کنند، یاد می‌گیرند که در تحصیلات آینده بر کدام جنبه‌های زبان بیشتر تمرکز کنند.

چه کسانی می‌توانند در topik شرکت کنند؟

کره‌‌ ای‌ های خارج از کشور و خارجی‌ هایی که زبان کره‌ای، زبان دوم آن‌ها است و کسانی که:

 •  می‌خواهند زبان کره‌ای را یاد بگیرند و برای تحصیلات عالی وارد یکی از دانشگاه‌های کره شوند.
 •    دنبال کار در شرکت‌ها و موسسات دولتی در کره و خارج از کشور باشند.

و کره‌ای‌هایی که خارج از کشور زندگی می‌کنند یا در حال تحصیل یا فارغ‌التحصیل از یک مدرسه خارجی هستند.

مسئولیت نظارت بر آزمون TOPIK به عهده کیست؟

موسسه ملی آموزش بین‌المللی NIIED) ) که مستقیماً زیرنظر وزارت آموزش و پرورش و علم و فناوری کره فعالیت می‌کند، مسئولیت مدیریت کلی آزمون را بر عهده دارد؛ مانند نظارت بر موسساتی که آزمون را در داخل و خارج از کشور برگزار می‌کنند.

چگونه می‌توان در آزمون TOPIK ثبت‌نام کرد؟

اگر در در کشور کره هستید:

اگر در کره هستید، می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق سایت www.topik.go.kr  در آزمون ثبت‌نام کنید. هزینه ثبت‌نام ۳۵۰۰۰ کرون برای TOPIK I (سطح ۱-۲) و ۴۰،۰۰۰ کرون برای TOPIK II (سطح ۳-۶) است. می‌توان از طریق کارت بانکی/اعتباری، بانکداری آنلاین یا به طور مستقیم از خودپرداز بانکی پرداخت را انجام داد.

اگردر سایر کشورها هستید:

در اکثر کشورها، سفارت‌خانه‌های کره و مراکز فرهنگی کره‌ای (한국문화원 ) آزمون TOPIK را برگزار می‌کنند.  برخی از موسسات وابسته نیز این کار را انجام می‌دهند. می‌توانید لیست موسسات وابسته در کشور خود را از طریق صفحه به روز رسانی شده ما دریافت کنید. برای ثبت‌نام، باید با ۲ عکس (به اندازه‌ عکس گذرنامه) و هزینه ثبت‌نام (که از کشوری به کشور دیگر متفاوت است) به سفارت یا موسسه وابسته در کشور خود مراجعه کنید.

تاریخ برگزاری آزمون TOPIK در ایران ۲۰۲۲

تاریخ ثبت نامتاریخ برگزاری TOPIK
2021.12.7 – ۲۰۲۱٫۱۲٫۱۳January 23, 2022
2022.02.08 – ۲۰۲۲٫۰۲٫۱۴April 9 -10, 2022
2022.03.08 – ۲۰۲۲٫۰۳٫۱۴May 15, 2022
2022.05.24 – ۲۰۲۲٫۰۵٫۳۰July 9-10, 2022
2022.08.02 – ۲۰۲۲٫۰۸٫۰۸October 15-16, 2022
2022.09.06 – ۲۰۲۲٫۰۹٫۱۳November 13, 2022

توجه داشته باشید که این تاریخ ها ممکن است شامل تغییر شود. برای اطمینان از تاریخ آزمون ها با ایران آکسفورد تماس بگیرید.

آزمون TOPIK، شش بار در سال برگزار می‌شود؛ یک بار فقط در کره (ژانویه) و ۴ بار در کره و خارج از کشور( در آوریل، مه، جولای، اکتبر و نوامبر). در اغلب کشورها، آزمون TOPIK I صبح و آزمون TOPIK II بعدازظهر برگزار می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید در یک روز در هر دو آزمون TOPIK I و II شرکت کنید. آزمون همیشه در روز یکشنبه (در برخی از کشورها روز شنبه) برگزار می‌شود. می‌توانید تمام تاریخ‌‌های مهم آزمون TOPIK در سال ۲۰۲۲ را  اینجا ببینید.

نمره بندی آزمون TOPIK

آزمون TOPIK دو سطح دارد؛ TOPIK-I  و   TOPIK-II

TOPIK-I ، یعنی سطح مبتدی، دارای دو سطح فرعی ۱ و ۲ است.

درحالی که TOPIK-II ، یعنی سطح متوسط​​-پیشرفته، دارای ۴ سطح فرعی ۳، ۴، ۵ و ۶  است. داطلبان بر اساس نمره کلی‌شان در آزمون، بین سطح ۱تا ۶ رتبه‌بندی می‌شوند.

 به داوطلبان واجد شرایط، یک مدرک رسمی با یکی از این شش سطح داده خواهد شد:

مبتدی سطح پایین (سطح ۱)، مبتدی سطح بالا (سطح ۲)، متوسط ​​سطح پایین ​​(سطح ۳)، متوسط ​​سطح بالا ​​(سطح ۴)، پیشرفته سطح پایین( سطح ۵)، پیشرفته سطح بالا (سطح ۶).

 • سطوح ۱ و ۲- سطح مبتدی
 •  سطوح ۳ و ۴- سطح متوسط
 •  سطوح ۵ و ۶- سطح پیشرفته

چه مواردی در آزمون TOPIK ارزیابی می شوند؟

TOPIK-I (سطح ۱-۲) فقط شامل دو بخش خواندن و شنیدن است.

TOPIK II(سطح ۳-۶)، که ترکیبی از سطح پیشرفته و متوسط ​​است، دارای ۳ بخش خواندن، شنیدن و نوشتن است.

از ۱۰۰ تا ۲۰۰ نمره به عنوان سطح مبتدی و از ۳۰۰ نمره به عنوان سطح متوسط- پیشرفته رتبه‌بندی می‌شود. این آزمون شامل بخش‌های انشا، سوالات شنیداری و چند گزینه‌ای است.

 این آزمون شامل دو جلسه ۹۰ دقیقه‌ای است که بین آن‌ها ۳۰ دقیقه زمان برای استراحت وجود دارد. در جلسه اول واژگان، دستور زبان، نوشتن و در جلسه دوم شنیدن و خواندن ارزیابی می‌شود.

سطوح TOPIK و نمره قبولی

آزمون TOPIK I

نمره کلنمره قبولیسطح
۲۰۰۸۰۱TOPIK I
2001402TOPIK I

آزمون TOPIK II

نمره کلنمره قبولیسطح
۳۰۰۱۲۰۳TOPIK II
3001504TOPIK II
3001905TOPIK II
3002306TOPIK II

سطح‌های TOPIK و مهارت‌های زبانی مورد نیاز

در ادامه درمورد مهارت‌های زبانی لازم برای هر سطح توضیح مختصری داده شده است.

[سطح مبتدی]

 سطح ۱
 • استفاده از جملات‌ و اصطلاحات پایه کره‌ای که در زندگی روزمره با آن‌ها سروکار دارید؛ مانند سلام و احوال‌پرسی، خرید، سفارش و غیره.
 • توانایی صحبت کردن و درک مکالمات ساده روزمره، ساختن جملات ساده و دانستن حدود ۸۰۰ کلمه.
سطح ۲
 • صحبت کردن در مورد موضوعات آشنا با استفاده از حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه. 
 • توانایی تشخیص صحیح موقعیت‌های رسمی و غیر رسمی.

[سطح متوسط]

سطح۳

 • توانایی برقراری روابط اجتماعی و ارتباط با مردم در اماکن عمومی
 • توانایی درک کاربرد صحیح کلمات و استفاده از آن‌ها در مکالمات روزمره.
 • تسلط بر قواعد و اصطلاحات پایه زبان کره‌ای

سطح ۴

 •  فهم مقالات خبری، مسائل عمومی جامعه و …
 •  درک موضوعات اجتماعی و اصطلاحات مربوط به آن
 •  درک موضوعات مربوط به فرهنگ کره‌ای.

[سطح پیشرفته]

سطح ۵
 • تسلط بالا به استفاده از زبان کره‌ای در تحقیقات یا کارهای حرفه‌ای
 • توانایی درک و استفاده از عبارت‌های مرتبط با موضوعات کمتر آشنا در سیاست، اقتصاد و سایر زمینه‌ها.
 •  توانایی استفاده از اصطلاحات مناسب بسته به موقعیت، تشخیص موقعیت‌های رسمی و غیررسمی، تسلط به نوشتار و گفتار
 سطح ۶
 • تسلط کامل به زبان کره‌ای برای تحقیقات یا کارهای حرفه‌ای
 • قدرت بیان بالا و توانایی انتقال افکار با تسلط کامل

** هر چند سطح تسلط فرد، به افراد کره ای نمی‌رسد.

ساختار آزمون TOPIK

 آزمون سطح مبتدی TOPIK-I

TOPIK-Iیک آزمون ۱۰۰ دقیقه‌ای است (۴۰ دقیقه برای بخش شنیدن و ۶۰ دقیقه برای بخش خواندن) و در ۱ جلسه به پایان می‌رسد.  TOPIK-II یک آزمون ۳ ساعته است که به دو جلسه، همراه با زمانی کوتاه برای استراحت بین آن‌ها تقسیم می‌شود. جلسه اول (۱۱۰ دقیقه) و شامل دو بخش است: شنیدن و نوشتن. جلسه دوم (۷۰ دقیقه) و یک بخش دارد: خواندن.

-ترکیب سوالات

 TOPIK-I (سطح ۱-۲) ۷۰ سوال چند گزینه‌ای دارد که شامل خواندن (۴۰ سوال) و شنیدن (۳۰ سوال) است.  TOPIK Iدر مجموع ۲۰۰ نمره دارد و زمان آزمون ۱۰۰ دقیقه است.

 TOPIK II (سطح ۳-۶)  104 سوال دارد که شامل خواندن (۵۰ سوال چند گزینه‌ای)، شنیدن (۵۰ سوال چند گزینه‌ای) و نوشتن (۴ سوال کوتاه‌پاسخ/تشریحی) است. TOPIK II در مجموع ۳۰۰ نمره دارد و زمان آزمون ۱۸۰ دقیقه است.

بخش نوشتن در سطح متوسط ​​و پیشرفته

اطللاعات آزمون Topik

بخش نوشتن فقط ۴ سوال دارد. ۲ سوال پاسخ کوتاهِ تشریحی دارد که باید پاسخ را بنویسید و هیچ گزینه‌ای ندارد. پس از آن دو سوال انشا دارید. یک انشا به مسائل مرتبط با زندگی روزمره مربوط می‌شود که نوشتن آن آسان‌تر است. مقاله دوم توصیفی (استدلالی) است و باید نظر خود را درمورد مسئله خاصی بنویسید. انشای اول کوتاه‌تر (۲۰۰-۳۰۰ حرف) است و برخی از اطلاعات نیز در قالب نکته در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مقاله دوم طولانی‌تر(۶۰۰-۷۰۰ حرف) است.

مدت اعتبار مدرک TOPIK چقدر است؟

 نمره یا مدرک TOPIK به مدت ۲ سال معتبر است.

دانلود کتاب TOPIK

 اگر برای اولین بار می‌خواهید در آزمون TOPIK  شرکت کنید یا نمره خود را برای ورود به سطح بالاتر افزایش دهید، ما به شما توصیه می‌کنیم که مجموعه راهنمای کامل خودآموزی TOPIK را دریافت کنید که یک مجموعه آموزشی دیجیتال است و همه چیزهایی که برای کسب نمره عالی در آزمون TOPIK نیاز دارید، مانند تمام آزمون‌های قبلی TOPIK  همراه با پاسخ، مطالب آموزشی دستور زبان و واژگان، ویدیوهای آموزشی که ساختار آزمون را توضیح می‌دهند، راهکارهایی برای پاسخ به سوالات و موارد دیگر  را در خود دارد.

سایت اعلام نتایج Topik توپیک

 – نتایج آزمون در وب سایتTOPIK (www.topik.go.kr) اعلام می‌شود و گزارش نمرات هر داوطلب، صرف نظر از قبولی یا رد شدن، برای او ارسال می‌شود.

 – برای دیدن نتایج از طریق وب سایت، باید شماره آزمون (مثلا اگر در چهلمین آزمون شرکت کرده‌اید، شماره آزمون شما ۴۰ است)، شماره داوطلبی و تاریخ تولد خود را بدانید.

-سطح داوطلب، نمرات هر بخش، نمره کل، میانگین نمرات و قبولی یا عدم قبولی در گزارش اعلام می‌شود.

هزینه آزمون TOPIK

هزینهآزمون
۴۰ پوندTOPIK I
55 پوندTOPIK II