یادگیری زبان باید جذاب باشد

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد متعهد است که آموزش را همراه با علاقه همراه کند. یادگیری زبان باید جذاب باشد اما چرا؟ شخصی گفت که مشغول کار بر روی لیسنینگ و ریدینگِ بوده است و احساس می‌کرده است که پیشرفتی حاصل نمی‌کرده است. وی احساس نمی‌کرده که میزان درکش نسبت به چند ماه قبل‌تر  شده باشد. او در یک چالش ۹۰ روزه شرکت کرده بوده است.

یادگیری زبان باید جذاب باشد
یادگیری زبان باید جذاب باشد

اما ما مطمئنیم که یادگیری زبان باید جذاب باشد و برای این شخص این اتفاق نیافتاده است.

قصد داریم از آن شخص بپرسم: آیا چیزهایی را می‌شنوی و می‌خوانی که برایت واقعاً جالب هستند؟ به بیانی دیگر آیا محتوای جذاب هستند؟

چنانچه چیزی که می‌خوانید و به آن گوش می‌دهید از جذابیت زیاد برایتان برخوردار باشد و باید اضافه کنیم که اگر چیزی را یاد می‌گیرید که از صدای آن و موضوعش لذت می‌برید و موضوع هم احتمالاً برایتان آشنا است، واقعاً نمی‌فهمیم که چگونه نمی‌توانید بیشتر و بیشتر درک کنید.

اگر از طرف دیگر به چیزی گوش می‌دهید که جالب نیست و بارها و بارها هم گوش می‌کنید، بله، اساساً پیشرفتتان متوقف می‌شود چون مغز چیزهایی را لازم دارد که محرک و مهیّج هستند. حتی در مورد محتوای یادگیری نیز باید به روش‌هایی جذاب باشند.

بعضی وقت‌ها ایده‌ی خوبیست آن‌چه را که مشغول کار بر رویش هستید، ترک کنید. به سراغ کار دیگری بروید، موضوعات دیگری را بخوانید و سپس بر سر آن برگردید. همه‌ی این‌ها به مغز جانی دوباره می‌دهد و مغز بهتر یاد خواهد گرفت، این برخلاف زمانی‌است که تلاش کنید مقادیر زیادی از چیزی را یاد بگیرید یا خودتان را مجبور به یادگیری چیزی کنید که آن‌قدر هم برایتان جالب نیست.

برقراری ارتباط راه درست به جلو رفتن است

ارتباط بهترین راه یادگیری است. ارتباط، چه گوش کردن و چه خواندن باشد، که خود من مصداق برقراری ارتباط می‌دانم یا خواه صحبت‌کردن باشد، کلید یادگیری به حساب می‌آید اما باید جذاب باشد. باید مورد علاقه باشد و هرچه بیشتر جذاب باشد، هرچه صدای آن در گوش شما قشنگ‌تر به نظر برسد، بیشتر به موضوع علاقه‌مند خواهید شد و بیشتر آن را یاد خواهید گرفت.

پس به خاطر داشته باشید که باید جذاب باشد. اگر برایتان خیلی جذاب باشد حتی اگر برایتان دشوار هم باشد، راه و روشش را یاد خواهید گرفت. لذا برقراری ارتباط مهم است اما ارتباط پر معنا و جذاب. آی