یاد بگیرید که در یادگیری زبان توجه کنید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می خواهد شما را برای یک فرآیند جالب در یادگیری زبان آماده کند. شما باید یاد بگیرید که در یادگیری زبان توجه کنید . توجه کردن بسیار مهم است. پس با ما باشید تا اینکه بیشتر با اهمیت این موضوع آشنا شوید.

یاد بگیرید که در یادگیری زبان توجه کنید
یاد بگیرید که در یادگیری زبان توجه کنید

اما واقعا چرا باید یاد بگیرید که در یادگیری زبان توجه کنید ؟

این بسیار مهم است. توانایی توجه کردن احتمالاً برجسته‌ترین تفاوت میان افرادی است که در یادگیری زبان خوب هستند و مردمی که در یادگیری زبان خوب نیستند. پس چگونه توانایی توجه کردن را بهبود می‌دهید؟ تعدادی کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که از طریق گوش دادن، خواندن یا اگر ترجیح می‌دهید تماشای ویدئوها، به میزان زیادی در معرض زبان باشید. تا زمانی که چیزی را ولو تا حدودی به صورت خودآگاه و نیمه‌خودآگاه تجربه نکرده باشید، نمی‌توانید به آن توجه کنید. پس در ابتدا باید به میزان زیادی زبان را فرا بگیرید.

سپس باید توانایی خود در توجه کردن را جلا دهید. اگر مشغول مطالعه باشم معمولاً در زیر اصطلاحات یا لغات مشخصی خط می‌کشم. اگر در حال مطالعه در اینترنت هستم، لغات و عبارات را در پایگاه داده‌ی شخصی خود ذخیره می‌کنم. همین عمل ذخیره کردن آن‌ها کمکم می‌کند که به آن‌ها توجه کنم. وقتی این لغات را به عنوان فلش‌کارت بررسی می‌کنم بازهم به من کمک می کند تا توجه کنم. برخی از لغات در ذهنم می‌ماند و برخی دیگر نمی‌مانند. اما همه‌ی آن‌ها به مرور توانایی من در توجه کردن را افزایش می‌دهد.

اگر کسی ما را تصحیح کند ممکن است به توجهمان کمک شود، ممکن هم هست اینطور نشود. به همین خاطر است که غالباً کتاب‌های دستور زبان را خیلی سریع مرور می‌کنیم، دوباره نه با نیت یا امید به اینکه قانون خاص یا فعل خاصی را به خاطر بسپاریم، بلکه چون بخشی از فرآیند هستند

وقتی به چیزی توجه می‌کنیم، مثلاً بر اثر تصحیح در نوشتارم و سپس وقتی به دنبال آن در هنگام خواندن یا وقتی زبان را می‌شنوم، می‌گردم، به یکباره شروع به توجه به آن در همه جا می‌کنم. همزمان با اینکه به چیزها در زبان توجه می‌کنیم، بخشی از وجودمان می‌شوند و خیلی زود چون اینجا و آن‌جا به آن‌ها توجه کردیم، یکباره و به طرزی اتوماتیک شروع به استفاده‌ی درست از این کلمات، عبارات و الگوها در زبان می‌کنیم.

حال، قضیه‌ی مشابه در مورد تلفظ هم وجود دارد. نمی‌توانید آن‌چه را که نمی‌شنوید تلفظ کنید، لذا باید به شیوه‌ای که زبان تلفظ می‌شود توجه کنید. تنها اصوات انفرادی نیستند که باید مورد توجه شما قرار بگیرند، آهنگ کلام نیز مد نظر است. گوش دادن و تقلید کردن نیز همچنین می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که به شما کمک می‌کند توجه نمایید.

بنابراین چه تلفظ باشد، چه استفاده‌ی صحیح یا انباشتگی کلمات و عبارات، خیلی مهم است که توانایی خود در توجه کردن را جلا دهید. این اتفاق با اشتیاق به توجه کردن یا عزم خودآگاه یا اراده برای گفتن اینکه «من می‌خواهم تلاش کنم به زبان توجه کنم» شروع می‌شود.