آموزش زبان با مکالمه های کوتاه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد آموزش مکالمه زبان های مختلف را برگزار می کند. امروز به بررسی آموزش زبان با مکالمه های کوتاه می پردازیم تا ببینیم چه موضوعاتی را در بر می گیرد.

آموزش زبان با مکالمه های کوتاه
آموزش زبان با مکالمه های کوتاه

اما آموزش زبان با مکالمه های کوتاه را چطور انجام دهیم

گپ خودمانی یک نوع گفتمان غیر رسمی است که هیچ موضوع اصولی از مکالمه یا هیچ داد و ستدی را که نیاز به پرداختن دارد، پوشش نمی‌دهد.

آیا تا به حال در موقعیتی بوده‌اید که دوست داشته باشید کسی را بیشتر بشناسید اما ندانید که چگونه مکالمه را آغاز کنید؟ آیا تا به حال با کسی در آسانسور گیر کرده‌اید و صرفاً می‌خواستید که سکوت را به گفتن چیزی، هر چیزی بشکنید؟

خوب دوستان عزیز، در چنین شرایطی باید از گپ دوستانه استفاده کنید. گپ دوستانه یک مکالمه‌ی مؤدبانه درباره‌ی مسائل بی‌اهمیت یا معمولی است، مخصوصاً در خلال موقعیت‌های اجتماعی یا شرایط ناشیانه، یا وقتی که صرفاٌ در حس گپ زدن هستید.

گپ دوستانه عالیست چون می‌تواند به شما کمک کند درباره‌ی فردی بیشتر بدانید یا بسته به موقعیت صرفاً به آغاز یک مکالمه کمک کند.

نگاهی به یکسری نکات و مثال‌ها بزنید:

صحبت درباره‌ی آب و هوا

این راهی عالی برای شکستن سکوت است. اغلب آدم‌ها درباره‌ی هوا حرفی برای گفتن دارند. عبارت جالب انگلیسی وجود دارد که می‌گوید: «اگر چیزی برای گفتن ندارید، فقط درباره‌ی آب و هوا صحبت کنید!» به تعدادی مثال نگاه کنید:

امروز هوا خوب/ سرد/ بادی است، نه؟

ای کاش الان جایی گرم بودم. تو چی؟

آیا قرار است امروز باران بیاید؟

سؤال درباره‌ی اینکه فرد اهل کجاست

یک آغازکننده‌ی مکالمه وقتی کسی را برای بار اول در کشوری دیگر ملاقات می‌کنید یا حتی در محله‌ی خود می‌بینید، اینست که از شخص بپرسید اهل کجاست.

راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. در اینجا تنها به یکسری اشاره می‌کنیم:

اهل کجا هستید؟

من آن لهجه را می‌شناسم. برای کجاست؟

آیا انگلیسی/ اسپانیایی … هستید؟

گپ زدن دوستانه در رویدادهای اجتماعی

رخدادهای اجتماعی می‌توانند مشکل‌ساز باشند، چراکه ممکن است تنها باشید و واقعاً کسی را نشناسید. استفاده‌ی مختصری از گپ دوستانه می تواند به سرعت باعث گپ زدن شما با کسی شود. می‌توانید پرسش‌هایی بپرسید از قبیل:

حالت چطور است (مارک) ؟

اصلاً فکر نمی‌کردم اینهمه آدم اینجا باشند.

آیا خوش می‌گذرانی؟

سلام! من (تیم) هستم.

سلامً اسم شما چیست؟

کنسرت فوق‌العاده‌ایست، نه؟

صحبت درباره‌ی اخبار/ ورزش‌

بعضی از مردم واقعاً دوست دارند که درباره ی ورزش یا حوادث در جریان گپ بزنند. با اینحال عقلانی است که ابتدا موقعیت و فرد را پیش از ورود به یک بحث سیاسی تحلیل کنیم. اگر فکر می‌کنید ممکن است کسی اصلاً به ورزش علاقه نداشته باشد با وی درباره‌ی ورزش صحبت نکنید. در اینجا به یکسری آغاز کننده‌ی مکالمه اشاره می‌کنیم:

آیا اخبار امروز را تماشا کرده‌ای؟

طرفدار (بارسا/ منچستر یونایتد …) هستی؟

قبلاً خواندم که فردا یک اعتصاب قطار خواهد بود.

دیروز مسابقه‌ی بزرگ بین (آرسنال) و (لیورپول) را دیدی؟

تعریف و تمجید کردن

همیشه خوب است که از افراد تعریف کنیم. این نشان می‌دهد که شما شخصی با رفتار دوستانه هستید و، بیش تر وقت ها، وقتی شخصی بسیار مهربان باشد، باعث خوشحالی مردم خواهد شد. در این جا تعدادی از تعریف و تمجیدها آورده شده است:

من از ساعت شما خوشم می آید. این خیلی خوب است. شما این را از کجا خریدید؟ پسر/دختر شما چند ساله است؟ او واقعا بامزه است! سگ شما رفتار واقعا دوستانه ای دارد. اسم او چیست؟ من از کفش های شما خوشم می آید. آن ها را از کجا خریدید؟

به یاد داشته باشید که داشتن یک گپ خوش دلانه روشی عالی برای شناختن یک شخص و حتی تمرین انگلیسی است. فقط آن را راحت و دوستانه حفظ کنید و آن وقت همه چیز خوب خواهد بود!

اگر شما عاشق این هستید که انگلیسی خود را تقویت کنید و درباره ی موضوعات عالی دیگر یاد بگیرید، با ثبت نام رایگان در آموزش آنلاین ایران آکسفورد به هزاران ها زبان آموز دیگر که از قبل مشغول انجام این کار هستند، ملحق شوید.