آموزش زبان و یک دنیای جدید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک شعار بسیار خوب دارد: زبان شما شخصیت شماست. پس آموزش زبان و یک دنیای جدید می تواند شخصیت شما را نیز دگرگون کند. اما چگونه؟ در این مطلب به برخی از موارد می پردازیم:

آموزش زبان و یک دنیای جدید
آموزش زبان و یک دنیای جدید

آموزش زبان و یک دنیای جدید چگونه ایجاد می شود:

۱- محیط اطراف و زبانی که صحبت می‌کنیم.

این مفهومی است که توسط زبانشناسی به نام گای داچستر ساخته شد و بر اساس اینست که ما موقعیت‌های اطافمان را چگونه توصیف می‌کنیم. داچستر در مصاحبه‌ای با گاردین از عبارت زیر به عنوان مثالی استفاده می‌کند: «پسر در پشت درخت ایستاده است.» او توضیح می‌دهد که طبیعی است فکر کنیم همه‌ی زبان‌ها وقتی چیزی به این سادگی را توصیف می‌کنند به همین شکل رفتار نشان می‌دهند. و این حقیقت قرن‌ها است توسط فلاسفه و انسان‌شناسان آموزش داده شده است که جهت‌های مثل در جلوی، چپ و راست، عناصر ابتدایی و اساسی زبان‌ها و فرآیندهای ذهنی هستند.

۲- توصیف رخدادها

روانشناسی به نام پانو مگما از دانشگاه لنچستر در بریتانیا طی تحقیقی اخیر، آزمایشی را انجام داده است با گویشوران انگلیسی و آلمانی برای مشخص کردن اینکه آن‌ها چگونه وقایع را خواهند دید و درک می‌کنند.

مگما  به این نتیجه رسید که زبان انگلیسی گویشوران خود را متمایل‌تر می‌سازد تا درباره‌ی وقایع زمانی صحبت کنند در حالیکه زبان آلمانی چنین کاری را انجام نمی‌دهد. برای مثال جمله‌ی “I was sailing to Bermuda and saw Elvis” از “I sailed to Bermuda, and I saw Elvis” متفاوت است.

۳- جنسیت و دستور زبان

یکسری آزمایشات که توسط لارا برودیتسکی که در دانشگاه استنفورد روانشناس است انجام شد، نشان داد زبانی که صحبت می‌کنیم شیوه‌ی تصور ما را شکل می‌دهد. بنابراین چیزی به سادگی جنسیت‌ ماهیت‌ها (چیزی که در انگلیسی وجود ندارد اما مطمئنم اغلب شما می‌دانید که برخی زبان‌ها برای اسامی جنسیت قائل هستند) می‌تواند شیوه‌ای را که انسان‌ها چیزی را تصور می‌کنند، تحت تأثیر قرار دهد.

برای مثال وقتی بلندترین پل دنیا Viaduct de Millau در فرانسه افتتاح شد، مطبوعات آلمان آن را با لغاتی این چنینی  توصیف کردند: «معلق در بالای ابرها»، «شکوه و سادگی» و «زیبایی جذاب.»