یادگیری چند زبان به‌صورت همزمان: آیا فکر خوبی است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بر این باور است که بسیاری از شما دوست دارید چند زبان را صحبت کنید. اما سوال اینجاست که آیا یادگیری چند زبان به‌صورت همزمان: آیا فکر خوبی است؟ آیا بهتر است یک زبان را شروع و پس از پایان دادن به آن زبان دیگر را شروع کنید؟ برای در ک بهتر این سوال به توضیحات زیر توجه کنید.

یادگیری چند زبان به‌صورت همزمان: آیا فکر خوبی است؟
یادگیری چند زبان به‌صورت همزمان: آیا فکر خوبی است؟

دیدگاه یک کارشناس در مورد یادگیری چند زبان به‌صورت همزمان: آیا فکر خوبی است؟

با اینکه می‌دانم یکسری افراد چندزبانه‌ هستند- و ویدئوهای آن‌ها را دیدم- که می‌توانند دو، سه، چهار، پنج زبان را به‌طور همزمان فرا بگیرند، من ترجیح می‌دهم این کار را انجام ندهم. پس این یعنی یکسری افرادی هستند که می‌توانند و یکسری که نمی‌توانند. افرادی که دوست دارند آن را انجام بدهند و آن‌هایی که اینطور نیستند. من ترجیح می‌دهم که بر روی یک زبان تمرکز کنم چرا که آن را به قدری جذب کننده می‌یابم که نمی‌توانم به اندازه‌ی کافی از آن ممتنع شوم.

تجربه‌ی من نشان می‌دهد که هرچه تمرکزم بر روی آن زبان بیشتر باشد، نتیجه‌ی بهتری خواهم داشت. من پنج سال، روزی یک ساعت را صرف یادگیری زبان روسی کردم و نه ماه هم روزی هفت ساعت به یادگیری زبان چینی پرداختم. با زبان چینی نتیجه‌ی بهتری کسب کردم.

من متوجه شدم هر چه تجربه شدیدتر باشد، بهتر یاد خواهید گرفت، بیشتر پیش می‌آید که همان لغات یکسان را ببینید، مغزتان اطلاعات بیشتری را وارد می‌کند. مثل این می‌ماند که شدت بیشتر به مغز کمک می‌کند که زبان را جذب کند. به همین دلیل ترجیح من همیشه اینست که در تلاش‌هایم برای یادگیری زبان، تمرکز دست بالایی داشته باشم.

تمرین دادن به مغزتان

شما باید عاداتی را در مغز ایجاد کنید و برای ساختن این عادات هرچه شدت در معرض زبان بودن و تمرین کردن، بیشتر شود، زودتر به کنترل خوبی از آن زبان دست می‌یابید. حتی برای زبان‌های نسبتاً مشابه مانند اسپانیایی و پرتغالی هم این صحبت درست است، چه برسد به زبان‌های سخت یا زبان‌هایی که کاملاً با یکدیگر فرق دارند مانند روسی و آلمانی.

شما از طریق گوش دادن و شنیدن عمیق، بر دایره‌ی واژگانی خود و آشنایی با زبان می‌افزایید. دستور زبان نباید نگرانی اصلی باشد، اگرچه می‌توانید و باید احتمالاً هر از چند گاهی با آن رجوع کنید چون کمکتان می‌کند به چیزها توجه کنید.

سپس باید شروع به صحبت کردن کنید و وقتی‌که صحبت کنید، توانایی خود در توجه کردن را بالا می‌برید، چون چیزهایی را به خاطر می‌سپارید که قبلاً نمی‌توانستید. اگر بتوانید موقعیتی برای غوطه‌وری عمیق و شدید، محاصره شده توسط زبان ایجاد کنید، شاهد نتیجه‌ی زحمت‌هایتان خواهید بود.

 آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آموزش زبان های مختلف در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.