یادگیری روسی توسط فضانوردان ناسا

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های زبان روسی در ایران می باشد و با اساتید بسیار با تجربه به زبان آموزان یادگیری سریع روسی را هدیه می دهد . زبان روسی بسیارکاربردی است. حتی یادگیری روسی توسط فضانوردان ناسا نیز باید انجام شود. اما چه کسانی نیاز به زبان روسی دارند. پس با ما همراه باشید.

یادگیری روسی توسط فضانوردان ناسا
یادگیری روسی توسط فضانوردان ناسا

چرا یادگیری روسی توسط فضانوردان ناسا باید انجام  شود:

چه کارهایی نیازمند آگاهی از زبان روسی هستند؟ شاید فکر کنید سیاستمداران و تجّار در عرصه ی بیم المللی مایل به صحبت کردن به زبان روسی هستند. شاید فضانوردی اولین شغلی نباشد که به ذهن تان می‌رسد. اما فضانوردان ناسا امروزه باید روسی یاد بگیرند. ما در این مقابه نگاهی می اندازیم به چرایی و چگونگی این مطلب.

همه‌ی شاتل‌های فضایی که در طول دهه‌ی گذشته به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده‌اند بر روی فضاپیمای روسی Soyuz پرواز کرده‌اند. به علاوه همیشه یک نفر روسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد. برج مراقبت اغلب اوقات یا حتی همیشه به روسی مکاتبه می‌کند و بنابراین فضانوردان باید در این زبان روان صحبت کنند و دایره واژگان وسیعی داشته باشند.

فضانوردان باید دستورات را متوجه شوند تا بتوانند فضاپیمای خود را در لنگرگاه متوقف کنند و آن را هدایت کنند. زبان آموزی آن‌ها تا حد زیادی روی شغل آن‌ها تمرکز دارد – درست شبیه به تاجری که می‌خواهد لغات بازرگانی را برای بهتر کردن کارش یاد بگیرد، یک فضانورد هم باید راجع به سخت‌افزار، مهندسی و ناوبری بیاموزد. حتی یک دفترچه مخصوص روسی با بیش از ۱۰۰ صفحه از لغات تخصصی و ضروری برای این منظور وجود دارد.

این فرایند زمانی شروع می شود که فضانوردان مجبورند الفبای سیریلیک را یاد بگیرند و سپس با صداهای جدید ناراحت کننده یک زبان خارجی به مباحثه بپردازند. از شروع تا سطح قابل قبول یادگیری فشرده ۶ ماه طول می کشد. آموزش از طریق غوطه‌ورسازی بخش مهمی از پیشرفت فضانوردی بوده است.

فضانورد بریتانیایی (تیم پیک) حتی بیان نمود که یادگیری زبان روسی سخت ترین بخش تمام آموزش های دشوار بود! او گفت که او زبان شناس نیست و همین باعث شد که یادگیری زبانی متفاوت از انگلیسی برایش سخت‌تر هم بشود.

روسی همچنین مبنایی برای تلاش های آموزشی دیگر ناسا ارائه می کند. زمستان های خیلی سرد روسیه جایی عالی را برای آموزش بقا فراهم می کنند. در فاصله ای نه چندان دور از سکوی پرتاب اصلی Star City فضانوردان روسی تحت آزمون های سختی برای توانایی بقا در شرایط دشوار قرار می‌گیرند. مجتمع آموزش مذکور چندین بخش شبیه سازی‌شده‌ی ایستگاه فضایی بین المللی را در اختیار دارد که به فضانوردان روسی و خارجی اجازه ی تمرین مهارت‌های‌شان را می‌دهد.