مهارت های درک مطلب Listening

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مهارت های درک مطلب Listening در زبان انگلیسی اشاره می کند که می توانید در هنگام گوش دادن به یک فایل صوتی و یا یک شخص که به زبان انگلیسی صحبت می کند بسیار مفید باشد. پس در این مطلب آموزش زبان انگلیسی با ما همراه باشید.

مهارت های درک مطلب Listening
مهارت های درک مطلب Listening

به مهارت های درک مطلب Listening توجه کنید:

برای اینکه مهارت‌های خوبی در درک مطلب لیسنینگ در انگلیسی داشته باشید و آن را به صورتی روان صحبت کنید، به عنوان یک زبان‌آموز باید گوش دادن به ابزارهای کمک آموزشی صوتی و تصویری در انگلیسی (مانند دیالوگ‌ها، متون موضوعی و داستان‌های روایی) را تمرین کنید. ترجیحاً محتوای صوتی و تصویری را همراه با متن آن‌ها داشته باشید. همزمان که با کسی دیگر به زبانی خارجی صحبت می‌کنید (در این مورد انگلیسی)، وسوسه می‌شوید که فوراً آن‌ را به زبان بومی خود ترجمه کنید. این وسوسه وقتی کلمه ای را می‌شنوید که معنایش را نمی‌دانید، بیشتر هم می‌شود. ما پیشنهاد می‌کنیم که زبان‌آموزان با اسپیکینگ منظم به ترتیب زیر، درک مطلب لیسنینگ را تمرین کنند:

۱- زبان‌آموزان باید به هر جمله چندبار گوش کنند. همزمان باید هر جمله را در رونوشت ببینید.

۲- زبان‌آموزان باید مطمئن شوند که همه چیز را در هر جمله از جهت تلفظ، واژگان و گرامر به وضوح متوجه می‌شوند.

۳- زبان‌آموزان باید بدون نگاه کردن به رونوشت تلاش کنند هر جمله را دقیقاً عین آنچه شنیده‌اند (بلند) تکرار کنند. زبان‌آموز نمی‌تواند بدون تکرار یک جمله آن را درک کند.

۴- سپس مهم است که زبان آموزان به آن مکالمه یا متن (داستان) مخصوص در پاراگراف ها یا قسمت های کوتاه گوش کنند، هر پاراگراف را بلند بگویند، و آن را با رونوشت مقایسه کنند.

۵- در نهایت، مهم است که زبان آموزان چند دفعه و بدون توقف به مکالمه یا داستانِ کامل گوش کنند، و تلاش کنند تا محتوای مکالمه یا متنِ (داستان) کامل را که شنیدند، بگویند. آن ها می توانند لغات و عبارات کلیدی، یا ایده های اصلی را به عنوان یک برنامه، یا سوالاتِ آن دیالوگ یا متن مخصوص را بنویسند تا انتقال محتوا به انگلیسی برایشان راحت تر شود. برای زبان آموزان مهم است تا آن چه را که گفته اند با رونوشت مقایسه کنند.

این ها نکات بسیار مفید برای تمرین مهارت های درک لیسنینگ انگلیسی است. اما اگر شما واقعاً می خواهید پیشرفت کنید، باید تمرین کنید.