فهم لیسنینگ: مهارت زبانی مهم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بارها بیان کرده است که فهم لیسنینگ: مهارت زبانی مهم به حساب می آید. برای اینکه بهتر بتوانید با این مهارت آشنا شوید می توانید به ادامه این متن مراجعه کنید.

فهم لیسنینگ: مهارت زبانی مهم
فهم لیسنینگ: مهارت زبانی مهم

چرا فهم لیسنینگ: مهارت زبانی مهم به حساب می آید؟

به اسپیکینگ به عنوان قسمتی از یادگیری زبان بیش از حد پرداخته شده است و توضیح خواهیم داد چرا. بسیار به افرادی بر می‌خوریم که می‌گویند ناامید هستند چون نمی توانند به همان اندازه ای که می خواهند به آن زبان صحبت کنند، پس به دلیل قادر نبودن به خوب صحبت کردن ناامیدی به وجود می‌آید. افرادی را ملاقات می کنیم که می‌گویند  خیلی خوب می‌فهمند، ولی نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند. در حالت عادی، با تجربه‌ای که من دارم، موضوع این نیست.

افرادی وجود دارند که به خوبی می‌خوانند و نمی‌توانند صحبت کنند، ولی واقعا یادم نمی آید با آدم‌های زیادی برخورد کرده باشم که زبان گفتاری را به خوبی می‌فهمند و کاملا با گوش دادن و فهمیدنش راحت هستند، اما صحبت کردن برایشان سخت است. افراد زیادی را دیده‌ام که به نظر می‌توانند به آن زبان صحبت کنند ولی وقتی شما با سرعت معمولی با آن ها حرف می زنید، متوجه نمی‌شوند.

بر این باوریم که درک لیسنینگ مهارت مهمی در یادگیری زبان است. چیزی است که شما اول باید به آن بپردازید. اگر شما درک خوبی از لیسنینگ را تقویت کنید، بقیه ی مهارت‌ها می آیند، اسپیکینگ می‌آید، حتی گرامرتان و درست بودن. همه‌ی این‌ها خواهند آمد اگر شما تا حد زیادی در برابر زبانی قرار بگیرید که وقتی یک فرد بومی به آن زبان صحبت می‌کند، می‌فهمیدش.

لیسنینگ مزایای دیگری هم دارد: سازمان‌دهی آن بسیار راحت است. من همین الان شستن ظرف‌ها و تمیز کردن آشپزخانه را تمام کردم. من دو mp3 player مختلف دارم و در هر کدام از آن ها محتوای متفاوت دارم. من گوشی های متنوعی دارم. گوشی بلوتوث دارم تا با سیم‌ها کارها را انجام ندهم. گوشی های دیگری برای مواقع آهسته دویدن یا ورزش کردن دارم. من زیاد گوش می دهم. می‌توانم همیشه این کار را انجام بدهم.

وقتی گوش می دهیم فقط این نیست که به زبان گوش می دهیم، بلکه یا از رمانی لذت می بریم یا درباره ی تاریخ می آموزیم و این برای همه‌ی زبان ها صدق می کند. در حال حاضر منابع فراوانی در دسترس است؛ پادکست‌هایی به زبان آلمانی، چک، روسی، ایتالیایی، پرتغالی، هر زبانی که در حال یادگیری شان بوده ایم ما نمی‌توانیم معلمی را استخدام کنیم که موقع رانندگی کردن کنار ما بنشیند و به زبان ایتالیایی با ما صحبت کند. ما نمی‌توانیم موقع شستن ظروف کسی را کنار خود داشته باشیم که با ما به زبان ایتالیایی صحبت کند اما می توانیم فایل های صوتی را گوش دهیم و از آن نهایت استفاده را کنیم.