ساخت جمله مجهول در زبان اسپانیایی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بحث های مختلف گرامری زبان اسپانیایی را مطرح کرده است. امروز می خواهیم به ساخت جمله مجهول در زبان اسپانیایی اشاره کنیم و نحوه ساخت آن را برایتان بیاوریم. پس با ما همراه باشید.

ساخت جمله مجهول در زبان اسپانیایی
ساخت جمله مجهول در زبان اسپانیایی

ساخت جمله مجهول در زبان اسپانیایی به چه صورت انجام می شود:

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که شاگردان مبتدیِ زبان اسپانیایی که انگلیسی زبان اولشان است مرتکب می شوند استفاده ی بیش از حد از حالات مجهولِ فعل است. جملات با افعال مجهول در زبان انگلیسی خیلی رایج هستند، اما در زبان اسپانیایی خیلی از آن ها استفاده نمی شود – به خصوص در گفتار روزانه.
زمان مجهول چیست؟
زمان مجهول شامل یک ساختار جمله است که کننده ی کار در آن آورده نمی شود، و کار توسط یک حالتِ “to be” (ser‌ در اسپانیایی) نشان داده می شود که به دنبالش اسم مفعول آورده می شود، و روی فاعلِ جمله کار انجام می شود. اگر این واضح نیست، به مثالی ساده در زبان انگلیسی توجه کنید:
“Katrina was arrested.”
در این مورد، مشخص نیست که چه کسی کار دستگیر کردن را انجام داده است، و شخصی که دستگیر شده است فاعلِ جمله است.
همین جمله را می توان در زبان اسپانیایی با استفاده از زمان مجهول بیان کرد:
Katrina fue arrestado.
اما این طور نیست که همه ی جملات مجهول انگلیسی را بتوان به روشی مشابه به زبان اسپانیایی ترجمه کرد. برای مثل این را در نظر بگیرید:
“Jose was sent a package.”
بیان این جمله در زمان مجهول به زبان اسپانیایی کارساز نیست.
“José fue enviado un paquete.”
این جمله در زبان اسپانیایی معنا نمی دهد؛ شنونده اول احتمالاً فکر می کند که خوزه به جایی فرستاده شد.
همچنین، زبان اسپانیایی تعدادی فعل دارد که در واقع در زمان مجهول استفاده نمی شوند. و همچنان بقیه هم در گفتار به شکل مجهول استفاده نمی شوند، اگر چه احتمال دارد که شما در نوشتار روزنامه نگاری یا آیتم های ترجمه شده از انگلیسی با آن ها روبه رو شوید. به بیان دیگر، اگر شما می خواهید جمله ای انگلیسی را با استفاده از یک فعل مجهول به اسپانیایی ترجمه کنید، معمولاً بهتر است که با روشی متفاوت این کار را انجام دهید.
روش های جایگزینِ زمان مجهول
پس چنین جملاتی چه طور باید در زبان اسپانیایی گفته شوند؟ دو روش رایج وجود دارد: برگرداندن جمله به زمان معلوم و استفاده از یک فعل انعکاسی.