آزمون زبان MHLE | آموزش MHLE سال ۱۴۰۱ | ایران آکسفورد

آزمون زبان MHLE چیست؟

امتحان  Ministry of Health Language Exam یا امتحان MHLE آزمونی برای داوطلبین دوره دکتری وزارت بهداشت ایران می باشد. مدرک این آزمون برای داوطلبینی که باید در دوره های دکتری تخصصی و دکتری حرفه ای و از سال ۱۳۹۹ برای همه رشته های در مقطع کارشناسی ارشد زیر نظر وزارت بهداشت و درمان ایران ضروری است.

وزارت بهداشت ایران برای رشته هایی که زیر مجموعه خود دارد همانند رشته های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، بهداشت در مقطع دکتری آزمون MHLE را برگزار می کند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره آموزش آزمون MHLE و کلاس های تخصصی این آزمون می باشد. همانند آزمون MSRT, MCHE, EPT , TOLIMO و .. که در ایران برگزار می شود اعتبار آزمون MHLE هم فقط در ایران است.

MHLE exam
آزمون MHLE

اگر در رشته های که زیر نظر وزارت علوم هستند تحصیل می کنید باید در آزمون MSRT شرکت کنید. برای شناخت آزمون MSRT کلیک کنید.

همچنین اگر در دانشگاه آزاد در مقطع دکتری هستید باید در آزمون EPT شرکت کنید. برای شناخت آزمون EPT کلیک کنید.

انواع MHLE

امتحان MHLE به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. در آزمون کاغذی همان روش سنتی آزمون می باشد و پاسخنامه و برگه سوالات به صورت کاغذی در اختیار شما قرار می گیرد. تفاوتی بین این دو نوع برگزاری از نظر تعداد سوالات وجود ندارد.

آزمون MHLE کامپیوتری یا الکترونیک

از سال ۱۳۹۶ و بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران نسخه کامپیوتری Computer Based امتحان  MHLE هم به نسخه کاغذی اضافه شده است. این امتحان در برخی حوزه قابل برگزاری است و از نظر تعداد سوالات و زمانبندی تفاوتی در امتحان وجود ندارد. ( از آنجا که در امتحان MHLE انلاین یا کامپیوتری هدفون یا گوشی ارائه می شود می تواند تاثیر بسیاری بهتری در نمره های داوطلبین داشته باشد)

نمره بندی امتحان زبان MHLE

آزمون زبان MHLE دارای ۱۰۰ سوال می باشد و به همین دلیل نمره کل آزمون نیز از ۱۰۰ می باشد. امتحان ام اچ ال ای دارای نمره منفی نمی باشد.

نمره قبولی MHLE دکتری در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

برای داوطلبین دکتری که در این امتحان شرکت می کنند نمره قبولی ۶۰ می باشد و نمره ۵۴ نیز به صورت مشروط قابل قبول می باشد.

نمره قبولی در آزمون برای داوطلبین دکتری و کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱

بر اساس اطلاعیه جدید وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ شرکت در آزمون MHLE و کسب نمره ۶۰ از ۱۰۰ برای داوطلبین رشته های مختلف وزارت بهداشت اجباری شده است.( نمره ۵۴ هم به صورت مشروط برای کارشناسی ارشد قابل قبول است)

ساختار آزمون زبان MHLE

امتحان MHLE دارای ۱۰۰ سوال می باشد. این آزمون بر اساس امتحان کاغذی تافل TOEFL PBT می باشد.

نکته بسیار مهم: در نظر داشته باشید که این تافل با امتحان تافل جدید یا تافل اینترنتی متفاوت است. برای اطلاعات در مورد انواع آزمون تافل کلیک کنید

زمان آزمون MHLE

شما برای پاسخ به ۱۰۰ سوال ۹۰ دقیقه زمان دارید. این یعنی برای هر تست تقریبا ۵۴ ثانیه زمان خواهید داشت.

امتحان MHLE دارای ۴ بخش می باشد:

بخش Reading و درک مطلب:

در این بخش به صورت معمول ۴ متن آکادمیک به داوطلبین ارائه می شود. اکثر این متون در مورد حوزه سلامت و درمان می باشد و با رشته های وزارت بهداشت ارتباط دارند.  ۳۰ سوال از ۱۰۰ سوال را بخش درک مطلب یا Reading به خد اختصاص داده است.

بخش شنیداری Listening

این بخش دارای ۳۰ سوال می باشد. قسمت های شنیداری معمولا شامل مکالمات کوتاه Short Conversation و یا مکالمات بلند Long Conversation در مورد موضاعات آکادمیک می باشد.

بخش  واژگان ، ساختار و دستور زبان

این بخش از آزمون به واژگان شما و هم چنین گرامر شما توجه خواهد داشت. این بخش آزمون MHLE دارای ۴۰ سوال می باشد. به طور معمول ۲۰ سوال از دایره لغات (واژگان Vocabuary) می باشد و ۲۰ سوال هم مربوط به دستور زبان یا گرامر Grammar می باشد. سوالات شامل گزینه ای و یا مترادف در قسمت واژگان می باشد. 

مراحل ثبت نام آزمون MHLE سال ۱۴۰۱

ابتدا باید وارد سایت ثبت نام MHLE شوید.

برای این کار می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام امتحان MHLE
مرحله اول ثبت نام امتحان MHLE

مرحله دوم ثبت نام MHLE

بعد از دیدن حوزه هایی که در این تاریخ امتحان را برگزار می کنند بر روی گزینه Send Document and register کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام امتحان MHLE
مرحله دوم ثبت نام امتحان MHLE

مرحله سوم ثبت نام امتحان MHLE سال ۱۴۰۱

می توانید حوزه های مختلف و نوع امتحان MHLE‌ (کامپیوتری یا کاغذی را انتخاب کنید)

مرحله چهارم ثبت نام

کد ملی خود را وارد کنید و ثبت نام خود را با پرداخت هزینه کامل کنید.

مرحله چهارم ثبت نام امتحان MHLE
مرحله چهارم ثبت نام امتحان MHLE

نتایج آزمون MHLE سال ۱۴۰۱

شما با مراجعه به سایت و انتخاب گزینه Exam Result می توانید کارنامه خود را ببنید. همچنین یک کد Registration خواهد بود که برای استعلام استفاده می شود و بدون این کد اعتباری نخواهد داشت.

هزینه آزمون MHLE سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ هزینه امتحان MHLE مبلغ صد و چهل و پنج هزار وهشتصد پنجاه تومان می باشد.

تاریخ های برگزاری امتحان MHLE سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱

به طور معمول امتحان MHLE به تعداد ۶ مرتبه در سال برگزار می شود. در سال ۱۴۰۱ بر اساس اعلام وزارت بهداشت تقویم آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت یا MHLE به صورت زیر می باشد.

شماره امتحان MHLEتاریخ برگزاری
امتحان اول زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۱۹/۱/۱۴۰۰
امتحان دوم زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۲۰/۳/۱۴۰۰
امتحان سوم زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۱۴/۵/۱۴۰۰
امتحان چهارم زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۲۹/۷/۱۴۰۰
امتحان پنجم زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۱۱/۹/۱۴۰۰
امتحان ششم زبان وزارت بهداشت ایران سال ۱۴۰۰۲۳/۱۰/۱۴۰۰
تقویم تاریخ آزمون زبان MHLE

دانلود نمونه سوالات آزمون MHLE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای شما نمونه سوالات امتحان MHLE را به صورت PDF به صورت کاملا رایگان قرار می دهد. همچنین شما می توانید با عضویت در سایت ایران آکسفورد و یا شبکه های اجتماعی ما آخرین نمونه سوالات امتحان MHLE را با ایمیل یا در تلگرام و یا اینستاگرام دریافت نمایید.

دانلود نمونه سوال امتحان MHLE

دانلود نمونه سوال امتحان MHLE قسمت درک مطلب

بهترین منابع آزمون زبان MHLE

همانطور که گفته شد کتاب های امتحان تافل برای آزمون MHLE بهترین منابع به حساب می آیند. لیستی از بهترین کتاب ها برای آمادگی آزمون زبان وزارت بهداشت ایران را می توانید در پایین ببنید:

  • TOEFL Preparation Kit

کتاب تافل  KIT مهم ترین منبع آزمون زبان MHLE می باشد. این کتاب دارای نمونه سوالات زیاد می باشد که کمک بسیار زیادی به شما در این امتحان می کند.

  • کتاب ۵۰۴ کلمه ضروری برای تافل ۵۰۴ Essential Words for TOEFL
  • کتاب Barron’s How to Prepare for the TOEFL
  • کتاب Longman Complete Course For the TOEFL
  • جزوه زبان آزمون وزارت بهداشت MHLE آموزشگاه زبان ایران آکسفورد

این جزوه کاملترین جزوه ممکن می باشد و در اختیار تمام داوطلبین امتحان ام اچ ال ای موسسه زبان ایران آکسفورد به صورت رایگان قرار خواهد گرفت.

دوره آمادگی آزمون MHLE

دوره آموزش امتحان MHLE با کلاس MHLE در آموزشگاه زبان ایران آکسفورد ارائه می شود. ما تنها موسسه هستیم که آزمون آزمایشی MHLE را برگزار می کنیم و دوره ها با تضمین همراه می کنیم. ما هر ماه اقدام به تشکیل کلاس MHLE می کنیم و شما می توانید ثبت نام خود را حضوری و یا غیرحضوری انجام دهید.

تمامی اساتید موسسه زبان ایران اکسفورد از با سابقه ترین اساتید دانشگاه هستند و آشنایی کامل با آزمون وزارت بهداشت ایران در سال های اخیر را دارند. ما دوره تضمینی آموزش MHLE را با ضمانت نامه کتبی همراه می کنیم که در صورت عدم کسب نمره مورد نظر خود هزینه به صورت کامل به شما عودت داده خواهد شد.

نکات خلاصه در مورد امتحان MHLE

این آزمون امتحان وزارت بهداشت برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته های مختلف پزشکی، پیراپزشکی ، پرستاری، بهداشت و.. می باشد. خبر خوش برای دانشجویان این است که نیازی نیست در این آزمون حرف بزنند زیرا Speaking وجود ندارد. این آزمون شامل ۱۰۰ سوال است که ۳۰ سوال شنیداری Listening و ۳۰ سوال نوشتاری و ۴۰ سوال هم از Grammar, Vocabulary می باشد. نمره منفی وجود ندارد پس هیچ تستی را نزده رها نکنید. همانند USMLE آمریکا واژگان تخصصی نیز در این آزمون نقش مهمی دارند.

سوالات متداول در مورد امتحان MHLE

برای آزمون MHLE چی بخونم؟

از آنجا که امتحان MHLE بر اساس آزمون تافل PBT می باشد بهترین کتاب ها همان کتاب های تافل هستند. کتاب های Barron’s و لانگمن از این موارد هستند. برای دیدن لیست کامل کتاب ها به وب سایت ایران اکسفورد مراجعه کنید.

آیا در برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد هم نیاز به MHLE دارم؟

بله! در آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت اعلام شده است که داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هم باید در آزمون شرکت کنند.

آیا MHLE کامپیوتری بهتر است یا MHLE کاغذی؟

از آنجا که تعداد سوالات و نوع سوالات در هر دو آزمون یکی است بهتر است در امتحان کامپیوتری شرکت کنید. زیرا دارای هدفون است و نمره بهتری در لیسینینگ خواهید گرفت.