آموزش MSRT سال ۱۴۰۰ | MSRT چیست؟ + منابع

راهنمای کامل آزمون زبان MSRT سال ۱۴۰۰

این امتحان را می توان همان MCHE قدیمی دانست. آزمون زبان MSRT مخفف Ministry of Science, Research and Technology یا همان وزارت علوم است. امتحان زبان MSRT یکی از آزمون های زبان ایران است که برای تحصیلات عالی طراحی شده است. نمره قبولی در این امتحان در حال حاضر ۵۰ می باشد ولی ممکن است برخی دانشگاه و برخی رشته ها نمره های متفاوتی را درخواست کنند.

آزمون زبان MSRT برای چه کسانی است و چه کاربردهایی دارد؟

امتحان MSRT برای دانشجویان دکتری وزارت علوم و وزارت بهداشت و هم چنین متقاضیان دریافت بورسهای تحصیلی وزارت علوم برای تحصیل در خارج کشور الزامی است.

دانشجویان دانشگاه آزاد هم می توانند در مقطع دکتری مدرک MSRT را ارائه دهند. البته کسانی که در دانشگاه آزاد در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند بهتر است در آزمون EPT شرکت کنند.

برای داشتن اطلاعات در مورد امتحان EPT دانشگاه آزاد، مطلب آزمون EPT را حتما بخوانید

آزمون زبان MSRT در چه تاریخ هایی در سال ۱۴۰۰ برگزار می شوند؟

به طور معمول امتحان MSRT بین ۷ تا ۹ بار در سال برگزار می شود. در سال ۱۴۰۰ هم به طور متوسط هر ماه یک بار آزمون خواهیم داشت. برای داشتن تاریخ های کامل سال ۱۴۰۰ این لینک را دنبال کنید.


نحوه ثبت نام آزمون MSRT سال ۱۴۰۰

مرحله اول – ابتدا وارد سایت سامانه ثبت نام MSRT شوید.( سامانه MSRT در سال ۱۴۰۰ سامانه سجاد می باشد)

در ابتدا باید وارد سایت جدید ثبت نام آزمون MSRT شوید. (برای ورود به سامانه ثبت نام MSRT روی این لینک کلیک کنید)

پس از ورود همانند تصویر زیر تیک با قوانین موافق هستم را بزنید و وارد مرحله بعد شوید.

ثبت نام آزمون MSRT مرحله اول
ثبت نام آزمون MSRT مرحله اول

مرحله دوم – فرم اطلاعات شخصی را پر کنید

همانطور که در تصویر زیر می بینید در این مرحله شما باید اطلاعاتی همانند نام، نام خانوادگی، شماره تماس، کد ملی و رمز عبور را مشخص کنید. ( شماره موبایل و ایمیل خود را با دقت وارد کنید زیرا کد ارسالی به شماره همراه شا جهت تایید فرستاده می شود)

ثبت نام آزمون MSRT مرحله دوم
ثبت نام آزمون MSRT مرحله دوم

مرحله سوم- دریافت نام کاربری و پسورد MSRT

نام کاربری ( کد ملی) شما به همراه پسوردی که قبلا وارد کرده اید برای شما ایمیل می شود.

ثبت نام آزمون MSRT مرحله سوم
ثبت نام آزمون MSRT مرحله سوم

مرحله چهارم ثبت نام امتحان ام اس آر تی

بعد از تکمیل ساختن پروفایل خود در زمان اعلام شده برای آزمون می توانید به سایت مراجعه کند و در تاریخ مشخص نسبت به انتخاب محل برگزاری امتحان MSRT اقدام نمایید.

در انتها با پرداخت هزینه ثبت نام خود را کامل خواهید کرد.

هزینه امتحان msrt در سال ۱۴۰۰

یکی از نکات بسیار مثبت این امتحان را می توان قیمت پایین آن دانست. به نسبت هزینه آزمون آیلتس و یا تافل که حدود چهار میلیون تومان می باشد این آزمون ایرانی بسیار به صرفه تر است و حدود ۶۰۰۰۰ تومان می باشد. البته از آنجا که نتیجه آزمون فقط برای ایران اعتبار دارد پس باید قبل از شرکت در آن بحث هزینه و صرفه را در نظر داشته باشید.


ساختار امتحان MSRT در سال ۱۴۰۰

آزمون MSRT در آخرین تغییرات خود ۴ مهارت زبان انگلیسی داوطلبین را مورد ارزیابی قرار می دهد. در این آزمون ۱۰۰ سوال وجود دارد. ۴ مهارت در آزمون MSRT به صورت زیر است:

 • Vocabulary
 • Reading
 • Listening
 • (Structure (Grammar

آزمون MSRT دارای ۳ بخش است و ۱۰۰ سوال در این ۳ بخش تقسیم شده اند:

Listening comprehension

این بخش امتحان دارای ۳۰ سوال می باشد. در این بخش مهارت شنیداری زبان آموزان مورد ارزیابی قرار می گیرد. دفترچه های این بخش جدا هستند و در ابتدا به داوطلبین ارائه می شوند. مکالمه ها به صورت دیالوگ یا مونولوگ هستند و زمانی حدود ۳۰ تا ۳۵ دقیقه طول می کشد.

Structure and Written Expression

این بخش امتحان MSRT دارای ۳۰ سوال می باشد که هر کدام از قسمت های آن ۱۵ سوال را دارند. یعنی بخش گرامر یا Structure ۱۵ سوال و بخش Written Expression نیز ۱۵ سوال را دارا می باشد. باید توجه کنید که Written Expression به معنی رایتینگ یا بخش نوشتاری کامل نمی باشد بلکه همچنان سوال ها تستی است. این قسمت ۲۰ دقیقه زمان دارد.

Reading Comprehension

مهم ترین قسمت آزمون MSRT بخش درک مطلب و خواندن آزمون می باشد. این بخش شامل ۴۰ سوال است. معمولا ۴ تا ۵ متن به شما ارائه می شود تا بر اساس آن این تعداد سوال را جواب دهید. برای هر متن حدودا ۸ تا ۱۰ سوال نیز آورده می شود. این بخش آزمون حدود ۵۵ دقیقه زمان دارد.

بخش آزمونتعداد سوالزمان
Listening comprehension۳۰۳۵ دقیقه
Structure and Written Expression۳۰۲۰ دقیقه
Reading Comprehension۴۰۵۵ دقیقه
ساختار آزمون MSRT

زمان امتحان ام اس آر تی

امتحان ام اس آر تی دارای ۱۰۰ سوال است و ۱۰۰ دقیقه هم زمان به آن اختصاص داده می شود.


منابع آزمون زبان MSRT

بر اساس اعلام رسمی سایت وزارت علوم هیچ منبع رسمی برای ازمون ام اس ار تی وجود ندارد. تمامی منابع مناسب برای آزمون TOEFL PBT را می توان به عنوان منبع اصلی این امتحان نیز در نظر گرفت. از این رو حتما به شما پیشنهاد می دهیم این کتاب ها را مطالعه نمایید:

 • ۵۰۴ Essential Words for TOEFL
 •  کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 • کتاب Barron’s TOEFL
 • کتاب کلمات تافل

نمونه سوالات آزمون MSRT به صورت PDF رایگان

از آنجا که سوالات MSRT توسط وزارت علوم منتشر نمی شوند، هیچ نمونه سوال رسمی وجود ندارد. اما در ادامه حدود ۵۰ نمونه سوال به صورت PDF را برای دانلود قرار داده ایم که بسیار شبیه به آزمون MSRT می باشند.

دانلود سوالات بخش Reading comprehension

دانلود سوالات بخش Structure and Written Expression


آموزش آزمون زبان MSRT به صورت تضمینی

دوره های آموزشی امتحان ام اس آر تی در موسسه زبان ایران اکسفورد با ارائه ضمانت نامه کتبی انجام می شود. به این صورت که در صورت عدم کسب نمره مورد نظر خود هزینه به شما عودت خواهد شد.

ما بیش از ۱۳ سال می باشد که اقدام به آموزش این ازمون کرده ایم و همه اساتید از اساتیدی هستند که در دانشگاه های مختلف ایران در حال تدریس می باشند و بسیار به تمامی بخش های آزمون احاطه دارند. برای شرکت در دوره های آموزشی ما با شماره های موسسه زبان ایران اکسفورد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.


سوالات متداول امتحان MSRT

برای امتحان زبان MSRT چی بخونم؟

از آنجا که امتحان زبان MSRT بر اساس تافل می باشد، سایت وزارت علوم هم دقیقا منابع آزمون تافل را به عنوان منابع امتحان ام اس آر تی معرفی کرده است. برای دیدن لیست کامل منابع به سایت ما مراجعه کنید.

اعلام نتایج آزمون MSRT در چه تاریخی انجام می شود؟

معمولا یک هفته پس از تاریخ برگزاری امتحان، نتایج در سایت سامانه سجاد اعلام می شوند.

آیا امتحان زبان MSRT نمره منفی دارد؟

خیر! این امتحان نمره منفی ندارد.