یادداشت برداری Note Taking در لیسینیگ تافل

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به نحوه یادداشت برداری Note Taking در لیسینیگ تافل می پردازد. این تکنیک در Listening بسیار مهم است. پس با ما باشید.

اما یادداشت برداری Note Taking در لیسینیگ تافل چگونه انجام می شود؟

یادداشت برداری Note Taking در لیسینیگ تافل
یادداشت برداری Note Taking در لیسینیگ تافل

۱: همان طور که گوش می کنید بنویسید
اولین و مهم ترین نکته ی یادداشت برداری ما برای لیسنینگ این است که همیشه همان طور که به کلیپ های صوتی گوش می ‌کنید، بنویسید. در حالی که امکان دارد شما ترغیب شوید که به طور کامل به کلیپ صوتی گوش کنید و سپس آن چه را که به یاد می آورید بنویسید، این تاکتیک در نهایت شما را از این بازمی دارد که بتوانید تمام جزئیات ضروری را متوجه شوید، جزئیاتی که باید بدانید تا قادر باشید به درستی جواب سوالات را بدهید.

۲: سریع و با دقت به ایده ی اصلی اشاره کنید
به محض این که کلیپ صوتی شروع شد به پخش شدن، تلاش کنید تا متوجه شوید که موضوع اساسی مکالمه یا سخن رانی درباره ی چیست. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا پیش بینی کنید که بقیه ی کلیپ صوتی احتمال دارد روی چه چیزی تمرکز کند و چه نوع جزئیاتی را گوش خواهید کرد‌. در بیش تر کلیپ های صوتی شما باید قادر باشید که ایده ی اصلی مکالمه یا سخن رانی را در چند جمله ی اول متوجه شوید.

۳: سبک سازمان دهی را بفهمید
اگر شما در حال گوش کردن به یک سخنرانی هستید، دانستن این که با چه نوع سبک سازمان دهی شده ای سر و کار دارید مفید است تا بتوانید یادداشت­هایتان را به تناسب آن آماده کنید. بر اساس مراکز آزمون، دو سبک سازمانی اصلی برای سخنرانی­ها وجود دارد:

  • نظریه و مدرک: استاد یک تئوری را معرفی کرده قطعه­های متنوعی از مدرک برای حمایت از آن ارائه می­کند.
  • علت و معلول: این نوع از سخنرانی بر علت چیزی (همچون اتفاق، کشف، یا پدیده­ی علمی) و معلول­ها مختلف آن تمرکز دارد.

۴: به اصطلاحات و مفاهیم مهم توجه کنید

در سخنرانی­ها غالباً می­شنوید که استادی حرف از اصطلاح یا مفهومی مخصوص می­زند که معمولاً همراه است با تصویری از لغت یا عبارتی که روی تخته­ی سیاه نوشته شده است. در این موارد همیشه حواستان باشد که اصطلاح یا مفهوم را در یادداشت­های خود بنویسید. و وقتی استاد معنای آن را توصیح می­دهد، فراموش نکنید که معنی آن را هم یادداشت کنید