جنسیت‌ در اسم های زبان آلمانی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بهترین موسسه زبان آموزش زبان آلمانی در ایران ، در این قسمت به بررسی جنسیت‌ در اسم های زبان آلمانی اشاره می کند. پس با ما همراه باشید.

جنسیت‌ در اسم های زبان آلمانی
جنسیت‌ در اسم های زبان آلمانی

به جنسیت‌ در اسم های زبان آلمانی توجه کنید

آلمانی یاد می‌گیرید؟ بلافاصله به یک تفاوت عمده بین دستور زبان انگلیسی و آلمانی توجه خواهید کرد: جنسیت اسامی آلمانی.

تمامی اسامی آلمانی یکی از سه جنسیت هستند: مذکر، مؤنث یا خنثی.

این برای کسی که به تازگی شروع به زبان آلمانی کرده است می‌تواند واقعاً سردرگم کننده باشد- مخصوصاً که جنسیت‌ها لزوماً منطقی به نظر نمی‌رسند.

برای مثال قاشق و چنگال را در نظر بگیرید. شما die Gabel (چنگال)، der Löffel (قاشق) و das Messer (چاقو) را دارید. یک چنگال مؤنث، قاشق مذکر و چاقو خنثی است. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید اینست که آن‌جا بنشینید و سرتان را بخارانید. این چگونه معنی می‌دهد؟ چه کسی این تصمیم‌ها را گرفته که با آن‌ها شروع کنیم؟!

با اینکه آن‌ها همیشه معنی نمی‌دهند، چیزهایی هستند که باید یاد بگیرید. همانطور که هیچ رنگین‌کمانی بدون باران وجود ندارد، هیچ اسم آلمانی هم بدون حرف تعریف نیست. به این خاطر است که جنسیت یک اسم بخشی از هویت آن است. اگر یک کلمه‌ی آلمانی را بدون حرف تعریف که جنسیت را مشخص می‌کند بگویید یا بنویسید، اسم را به درستی استفاده نخواهید کرد.

چرا زبان آلمانی جنسیت دارد؟

وقتی آلمانی یاد می‌گیرید مهم است که به یاد داشته باشید کلمه و نه چیز، جنسیت دارد.

کلمات انگلیسی هم جنسیت دارند- فقط آن‌ها تمایل به واضح بودن دارند. دلیلش اینست که جنسیت در انگلیسی به جنسیت واقعی اسم مورد ارجاع اشاره دارد. دختر، لغتی مؤنث است، پسر مذکر است و میز خنثی است. این معنی می‌دهد. دختر مؤنث است، پسر مذکر است و میز یک شیء بی‌جان است. میز چگونه می‌تواند جنسیت داشته باشد؟

یادداشت: برخی از اشیاء مانند قایق در انگلیسی جنسیت دارند.

آلمانی متفاوت است. جنسیت در آلمانی بر اساس جنسیت اسم مشخص نمی‌شود بلکه بر اساس معنا و حالت کلمه تعیین می‌شود. جنسیت‌ها در در آلمانی اصلاً هدف مشخص کردن سه دسته‌ی گرامری را داشتند که کلمات در زیر آن‌که گروه‌بندی شوند.

سه دسته عبارت بودند از:

  • پایان‌هایی که نشان می‌دادند یک کلمه مبدأ خنثی دارد.
  • پایان‌هایی که یک گروه از مردم یا چیزها را نشان می‌دادند. این‌ها مؤنث شدند.
  • اسم‌هایی که هیچ پایانی ندارند. این‌ها مذکر باقی می‌مانند.

به جای اینکه بر سر این بحث کنیم که میز باید مذکر باشد یا مؤنث یا خنثی (در ضمن مذکر است-  Der Tisch)، می‌توانیم شروع به درک این مطلب کنیم که چرا اینطور درست است. و می‌توانید درباره‌ی چرایی آن تا وقتی بحث کنید که صورتتان کبود شود، اما حقیقت اینست که جنسیت چیزی است که باید آن را یاد بگیرید.

میانبرهایی برای تمرین جنسیت اسامی آلمانی

با اینکه برخی از کلمات نیاز دارند تا جنسیت آن‌ها را به خوبی یاد بگیرید، موارد بسیاری هستند که می‌توانید به آخر یک کلمه نگاه کرده و جنسیتش را متوجه شوید.

من در این بخش به حروف تعریف معین و حروف تعریف نامعین اشاره می‌کنم. Der، die و das حروف تعریف معین هستند و جایگزین کلمه‌ی انگلیسی “the”, می‌شوند در حالی‌که ein و eine حروف تعریف نامعین برای “a”/“an” هستند و این حروف تعریف برای تشخیص جنسیت اسمی که همراهش استفاده می‌شوند به کار می‌روند.

چگونه اسامی مذکر را در زبان آلمانی تشخیص دهیم (der/ein)

اسامی مذکر آلمانی حرف تعریف معین der (the)  و نامعین ein (a/an) را می‌گیرند.

برای اینکه متوجه شوید یک کلمه مذکر است به پایان کلمات زیر نگاه کنید:

-er, -el, -ling, -ich, -ig, -ner, -ismus, -or, -us, -eich, -ant

با پیروی از این قانون، نزدیک به ۸۰% از مواقع صحیح خواهید بود.

به علاوه هر چیزی که با تاریخ‌های تقویم سر و کار داشته باشد مذکر است- روزها، ماه‌ها و فصل‌ها در زیر این دسته‌بندی قرار داردند.

در آخر حیوانات نر و عناصر آب و هوایی معمولاً مذکر هستند.

از این صحبت می‌توانید نتیجه بگیرید که کلمات زیر مذکر هستند:

  • der Autor (مؤلف)
  • der Vater (پدر)
  • der Mittwoch (چهارشنبه)
  • der Regen(باران)*