زبان رسمی اپک OPEC

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز یکی از مهم ترین سازمان های بین المللی را به شما معرفی خواهد کرد. البته مطمئنا بسیاری از شما OPEC ( Organization of the Petroleum Exporting Countries) را می شناسید. زبان رسمی اپک OPEC شاید برایتان سوال باشد؟ ما توضیحاتی در مورد این مسئله بیان خواهیم کرد. سازمان اپک شاید تنها سازمانی است که توسط کشور های جهان سوم ایجاد شده و توانایی ایجاد تاثیر در قیمت های جهانی همانند دلار و نفت را دارد.

زبان رسمی اپک OPEC
زبان رسمی اپک OPEC

سازمان بین المللی اپک که در سال ۱۹۶۰ و به پیشنهاد ایران تاسیس شد برای کنرل تولید نفت و توانایی کمترل قیمت بازار بنا شد. این سازمان در ابتدا ۵ عضو داشت. در ابتدا این سازمان با ۵ کشور یعنی عراق ، ایران ، عربستان سعودی ، کویت و ونزوئلا ایجاد شد. همانطور که می توان دید زبان بیشتر این کشور ها عربی بوده است اما این دلیل نشد که زبان رسمی اپک OPEC عربی باشد.

تنها زبان رسمی که در این سازمان مورد استفاده قرار می گیرد زبان انگلیسی است. شاید وجود کشور هایی همانند ونزوئلا و ایران در انتخاب زبانی به جز زبان عربی موثر بوده است.

حتی انتخاب مقر اصلی این سازمان نیز به دلیل وجود کشوری همانند ونزوئلا از گزینه هایی همانند بغداد و بیروت رد شدند و وین اتریش انتخاب شد. البته در ابتدا ژنو سوییس برای این کار انتخاب شده بود اما بعد از اینکه این کشور در سال ۱۹۶۵ از این کار سر باز زد ، وین اتریش برای این کار انتخاب شد.

زبان انگلیسی اگر چه زبان رسمی اپک OPEC می باشد اما به دلیل افزایش اعضای این سازمان که در سال ۲۰۱۵ به ۱۴ عضو رسیده است زبان های بسیار مختبفی از سراسر دنیا وارد این سازمان شده اند. زبان هایی همانند مالزیایی باعث شده که این سازمان اعضای بسیار مختلفی را در خود جای دهد.