بازی مافیا کنید و هم زبان انگلیسی یاد بگیرید

برگزاری بازی مافیا به همراه یادگیری انگلیسی در ایران آکسفورد

بازی مافیا آنقدر در سال های اخیر بین دختر و پسر های جوان جهان طرفدار پیدا کرده است که الان کمتر کسی پیدا می شود که این بازی را نشناسد. Mafia Game به دلیل گروهی بودن و در عین حال افزایش مهارت های اجتماعی افراد و سرشار از هیجان بودن توانسته جای خود را در جمع های مختلف افراد باز کند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد اولین موسسه زبان در ایران است که بازی مافیا را برگزار می کند و همچنان آموزش زبان انگلیسی را نیز به شرکت کننده ها در این بازی ها انجام می دهد. اگر شما هم دوست دارید بیشتر با بازی مافیا و شرایط برگزاری آن در ایران آکسفورد آشنا شوید حتما با ما همراه باشید.

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها موسسه در ایران است که دوره های بازی مافیا را به انگلیسی برای دوستداران این بازی برگزار می کند. شرایط شرکت در این دوره ها:

  • سطح مورد نیاز: متوسط تا پیشرفته
  • شناخت مختصر از بازی
  • علاقه مندی به صحبت کردن در جمع و باز ی های گروهی
  • بهترین کلاس برای بهبود مهارت Speaking

برای شرکت در این دوره با تلفن های موسسه تماس بگیرید

کلاس بازی مافیا انگلیسی
کلاس های بازی مافیا انگلیسی

تاریخچه بازی مافیا

دیمیتری دیویداف Dimitry Davidoff برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ این بازی را به جهان معرفی کرد که در سال های بعد به یکی از چالشی ترین بازی های قرن تبدیل شد. این بازی یک بازی استدلالی اجتماعی یا Social Deduction Game است. به زبان ساده تر می توان گفت این بازی جزو بازی هایی است که اشخاص سعی می کنند نقش دیگر بازی کننده ها را حدس بزنند.

نام دیگر این بازی Werewolf یا گرگینه هم می باشد. جایگاه اولیه این بازی دپارتمان روانشناسی دانشگاه مسکو روسیه و به مرور زمان در کلاس ها، کافه ها و بسیاری از محیط های دیگر در سراسر جهان است.

بر اساس سایت معتبر About مافیا به عنوان یکی از ۵۰ بازی تاثیرگزار از نظر فرهنگی و تاریخی در دنیا می باشد که از سال ۱۸۹۰ تا کنون در دنیا ساخته شده است.


قوانین بازی مافیا

بازی مافیا بین دو گروه انجام می شود: گروه مافیا Werewolf و گروه دوم شهروند ها یا Villagers و البته یک داور و یا Moderator که نام های دیگری همانند God یا خدا و راوی Narrator نامیده می شود. راوی در جریان بازی نقشی ندارد و وظیفه اصلی او مدیریت افراد و دادن نقش های متفاوت به بازیکن ها از وظایف راوی یا گاد می باشد. البته می توان از نرم افزار و امکانات دیگر هم برای دادن نقش ها استفاده کرد.

برای اینکه بدانید می توانید در دوره های مافیا به انگلیسی شرکت کنید تنها کافیست در تعیین سطح آنلاین زبان انگلیسی ما شرکت کنید و سطح Intermediate یا بالاتر را داشته باشید.


هدف بازی مافیا

شناسایی مافیا توسط شهروندان هدف اصلی این بازی می باشد. این بازی تا جایی ادامه پیدا می کند آخرین نفر مافیا حذف شوند و یا شهروندان تعدادشان کمتر از مافیا در بازی شود و باز یبه اتمام برسد.

روز

این مرحله از بازی مرحله است که افراد چشمشان باز است و باید با هم صحبت کنند و استدلال های همدیگر را بشنوند. در روز شهروندان سعی می کنند با گوش دادن به حرف های افراد مافیا را تخیص دهند و مافیا هم سعی می کنند تا شهروندان را به اشتباه بیاندازند تا با رای گیری آنها را حذف کنند.

شب

در شب مافیا بیدار می شود و می تواند تصمیم به حذف یکی از شهروندان بگیرند. نقش های مختلف که در ادامه معرفی می شوند هم هر کدام به نوعی روند بازی را در شب می توانند تغییر دهند.

تعداد افراد شرکت کننده در بازی مافیا

این بازی حداقل به ۶ نفر نیاز دارد، اما برای یک بازی ایده آل ما نیاز به ۱۰ نفر و یا بیشتر داریم. به طور معمول تعداد شهروندان دو برابر افراد مافیا است.

به طور مثال در یک بازی ۱۰ نفره، ۷ شهروند و ۳ مافیا وجود دارند.


نقش های اصلی بازی مافیا

بیایید با نقش های متفاوت این بازی آشنا شوید.

خدا God

وظیفه اصلی کسی این شخص را بر عهده دارد پیش بردن بازی و اعلام روز و شب و اختصاص دادن زمان به افراد است. خدا هیچ نقشی در خود بازی به عهده ندارد و تنها به عنوان یک Moderator سعی می کند وظایف افراد را با سوال پرسیدن از آنها انجام دهد.

به عنوان مثال در شب، خدا از مافیا می پرسد که قصد دارید کدام یک از شهروندان را بکشید؟ و ممکن است از نقش کارآگاه در شهروندان بپرسد که به چه کسی شک دارید (که مافیا باشد یا نه) و اگر به کارآگاه بگوید که حدسش درست بوده یا نه.

نقش مافیا

همانطور که قبلا گفتیم معمولا اگر یک گروه بازی ده نفری داشته باشیم معمولا ۳ نفر مافیا داریم که در شب اول توسط God یا خدا به هم معرفی می شوند. پس از آن مافیا نقش خود را در زمان روزها از دیگران پنهان می کنند تا بتوانند شهروندان را به اشتباه بندازند تا در رای گیری ها حذف شوند.

اگر مافیا نقش خود را خوب بازی نکند، سریعا لو می روند و شهروندان با رای گیری آنها را از بازی حذف می کنند.

پدرخوانده Godfather

رییس مافیا و همه کاره گروه مافیا همان نقش پدر خوانده است. در طول هر شب پدرخوانده یکی از اعضای شهروندها را می کشد و از بازی حذف می کند. نقش پدرخوانده در اصل پیش برنده گروه مافیاست و اگر خوب بازی کند می تواند شهروندان تاثیر گذار را حذف کند و بازی را ببرد.

شهروند Villagers

شهروندان گروه اصلی بازیکنان را تشکیل می دهند. آنها باد حدس بزنند که افراد مافیا چه کسانی هستند و با رای گیری آنها را حذف کنند. البته شهروندان در طول بازی همدیگر را نمی شناسند و صرفا باید با حدس و استدلال سعی کنند مافیا را از دیگر شهروندان تشخیص دهند.

دکتر(پزشک) Doctor

نقش دکتر در گروه شهروندان قرار دارد. این نقش می تواند خیلی برای شهروندان مهم باشد زیرا در طول شب توسط God بیدار می شود و می تواند یکی از افرادی را که توسط مافیا کشته شده است را زنده کند. البته دکتر نمی داند که چه کسب توسط مافیا کشته شده است و صرفا باید حدس بزند و به شانس خود تکیه کند.

کارآگاه Detective

نقش کارآگاه هم در گروه شهروندان است. کارآگاه هم در طول شب، می تواند یکی از افراد گروه مافیا را حدس بزند و اگر حدسش درست باشد توسط God خدا به او گفته می شود و اگر هم نتواند هویت مافیا را درست حدس بزند پس مطمئنا نقش آن بازیکن شهروند است.

کارآگاه نقش بسیار جالبی دارد و اگر خوب بتواند پیش برود و دیگران را قانع کند می تواند گروه شهروندان را با یکدیگر متحد کند و مافیا را شکست دهند.

نقش های فرعی

رویین تن Bulletproof

این نقش که ممکن است ضد گلوله هم خوانده شود، در اصل یک شهروند قدرتمند است. کسی که این نقش را دارد اگر در شب توسط مافیا کشته شود می تواند خود را دوباره زنده کند و در بازی حضور داشته باشد. البته توجه داشته باشید که اگر رویین تن از بازی توسط رای گیری حذف شود نمی تواند دوباره به بازی برگردد.

ناتاشا

یکی از نقش هایی است که به افراد مافیا داده می شود. این نقش می تواند یکی از بازیکن ها را لال کند و آن بازیکن دیگر نمی تواند صحبت کند. باید توجه داشت در دو شب متوالی نمی تواند یک شخص را لال کند.

کشیش Priest

این نقش جزو گروه شهروندان است و می تواند بر اساس حدس و گمان یک نفر را از لالی در بیاورد و یا سیو کند. این نقش هم اگر بتواند به خوبی نقش خود را بازی کند می تواند نقش مفیدی در پیروزی مافیا داشته باشد.

مذاکره کننده

این نقش جزو نقش های گروه مافیا است. روش کار او این است که در شب می تواند به خدا بگوید که قصد مذاکره دارد و شخصی از گروه شهروندان را انتخاب می کند. باید توجه داشت که مافیا نمی تواند در همان شب دیگر شهروندی را بکشد. بعد از انتخاب چشم های شخص بسته می شود و خدا بر روی دستان او میزند.

باید توجه داشت که افرادی مثل پزشک، کشیش و کارآگاه که نقش هایی در گروه شهروندان دارند نمی توانند وارد مذاکره شوند و به مافیا تبدیل شوند.

تک تیرانداز Sniper

اسنایپر از گروه شهروندان است و معمولا یک تا ۳ تیر دارد و می تواند به فردی که فکر می کند مافیا است شلیک کند. اگر بتواند شخص مافیا را بکشد آن شخص از بازی حذف می شود.

البته نقش های دیگری همانند شهروند خائن، محافظ، دزد و… وجود دارد که چندان در بازی معمول نیستند.


نحوه انجام بازی

پس از تقسیم بندی گروه ها به شهروند و مافیا بازی شروع می شود. این تقسیم بندی بر اساس یک گروه ۱۰ نفره معمولا به این صورت می باشد:

  • یک کارآگاه
  • یک دکتر
  • سه نفر مافیا
  • پنج شهروند

باید توجه داشت که در طول بازی افراد نمی توانند از نقش خود در بازی صحبت کنند.

شهروندان در طول روز سعی می کنند با شناخت همدیگر از طریق صحبت کردن و رای گیری مافیا را حذف کنند. هر روز در بازی مافیا توسط خدا اعلام می شود و زمان صحبت کردن نیز توسط خدا به هر کدام از افراد داده می شود.

افراد در طول روز می توانند یکدیگر را چالش Challenge کنند تا با بحث کردن بیشتر پی ببرند که شهروند هستند یا نه!

همینطور با تایید یا Like دادن در طول روز نیز می توانند به دیگران نشان دهند که با شخصی موافق یا مخالف هستند و به هیچ وجه نمی توانند در میان صحبت شخصی بدون اجازه و دریافت چالش صحبت کنند.

در ادامه در شب نیز مافیا می تواند یکی از اعضای شهروندان را بکشد و گروه آنها را کمتر کند. افراد با نقش های مختلف نیز در شب می توانند تاثیر خود را در روند بازی داشته باشند.

این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که گروه مافیا تعدادشان بیشتر از شهروندان شود و یا همه اعضای مافیا از بازی حذف شوند.

سوالات پرتکرار

بازی مافیا با چند نفر انجام می شود؟

این بازی می تواند با حداقل ۶ نفر برگزار شود. البته برای رسیدن به یک بازی ایده آل ۱۰ نفر یا بیشتر لازم است.

نقش های بازی مافیا چه مواردی هستند؟

نقش های اصلی مافیا، شهروند، پزشک، رویین تن، کشیش، مذاکره کننده، پدرخوانده، کارآگاه می شود. برای دیدن این نقش ها در انگلیسی به همین مطلب مراجعه کنید.