آزمون PLAB پذیرش پزشکان انگلیس ۲۰۲۲

راهنمای آزمون PLAB پذیرش پزشکان در انگلیس به همراه منابع

اگر پزشک هستید و می خواهید در انگلیس به کار خود ادامه دهید حتما اسم آزمون PLAB را شنیده اید. ایران آکسفورد مرکز تخصصی برگزار کننده دوره های آمادگی PLAB در ایران می باشد. در پروسه مهاجرت به انگلیس که برای پزشکان وجود دارد داشتن مدرک PLAB از اهمیت زیادی برخوردار است.. در این راهنما هر چیزی که باید از آزمون PLAB بدانید در اختیار شما قرار می دهیم.

آزمون PLAB
آزمون PLAB

آزمون PLAB چیست؟

آزمون PLAB برای آن دسته پزشکانی است که برای خارج از کشور واجد شرایط هستند و می خواهند با ثبت نام محدود در انگلستان، پزشکی خود را در انگلیس ادامه دهند. این آزمون توانایی های شما را به عنوان یک پزشک در کارِ درست و قابل اطمینان به عنوان (SHO) Senior House Officer در بیمارستان NHS انگلستان ارزیابی می کند.

 آزمون PLAB به عنوان آزمونی برای صدور مجوز برای ارزیابی اینکه آیا یک فارغ التحصیل پزشکی بین المللی (IMG) واجد شرایط دریافت GMC ثبت نام است یا خیر است برگزار می‌شود. از لحاظ فنی، این آزمون یک تائیدیه نیست، بلکه شما را به سادگی برای ثبت نام کامل GMC واجد شرایط می کند.

 آزمون PLAB چند قسمت وجود دارد؟

دو قسمت وجود دارد:

• قسمت ۱: بعد از یک بخش Review، تعداد سوالات موجود در بخش ۱ آزمون PLAB ( در انگلستان و خارج از کشور) از ۲۰۰ سوال تک پاسخ، در بهترین حالت به ۱۸۰ سوال کاهش یافته است. این امر از آزمون بخش ۱ PLAB و از ژوئن ۲۰۱۸ به بعد تغییر کرده است.

• قسمت ۲ شامل ۱۸ قسمت است که هر کدام هشت دقیقه طول خواهد کشید.

PLAB 1 یک امتحان کتبی است که از ۱۸۰ سوال چند گزینه ای تشکیل شده است که باید درطول سه ساعت به آنها پاسخ بدهید. هر کدام با یک داستان کوتاه و به دنبال آن یک سوال شروع می شود. شما باید از میان پنج پاسخ احتمالی پاسخ درست را انتخاب کنید. همچنین می توانید قسمت ۱ را در تعدادی از کشورها و همچنین در انگلیس بنشینید. در اینجا نگاه دقیق تری به PLAB 1 انداختیم.

PLAB 2 یک آزمون بالینیِ ساختاریافته با هدف عملی است که به عنوان OSCE شناخته می شود. این آزمون از ۱۸ قسمت تشکیل شده است که هر کدام هشت دقیقه به طول می انجامد و هدف آن انعکاس تنظیمات زندگی واقعی از جمله مشاوره ساختگی یا بخش حاد است. امتحانات بخش ۲ فقط در مرکز ارزیابی بالینی GMC در انگلستان در طول سال انجام می شود. در اینجا نگاه دقیق تری به PLAB 2 انداختیم.

قبل از اینکه بتوانید برای ثبت نام با مجوز پزشکی در انگلستان اقدام کنید، باید هر دو قسمت از آزمون را پشت سر بگذارید.

برای شرکت درآزمون PLAB چه مدارکی لازم است؟

شما قبل از اینکه در آزمون شرکت کنید، باید موارد زیر را داشته باشید:

• یک مدرک اولیه پزشکی که برای ثبت نام محدود توسط موسسه ی ذکر شده در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی پذیرفته شده است، و مورد نیاز است.

• مدرک آیتلس: به صورت کلی حداکثر ۷٫۵ و حداقل نمره ۷٫۰ را برای هر چهار مهارت زبان کسب کنید.

لطفا برای اطلاعات بیشتر به وب سایت شورای پزشکی عمومی مراجعه کنید.

آزمون OET هم برای کار پزشکان در انگلیس استفاده می شود، حتما مطلب آزمون OET را ببینید.

 در کجا می توانم در آزمون شرکت کنم؟

• بخش ۱ را می توان در انگلستان و مصر (قاهره) برگزار کرد.

• بخش ۲ فقط در انگلستان قابل برگزاری است.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر مراکز خارج از کشور، به وب سایت شورای پزشکی عمومی انگلیس مراجعه کنید.

تاریخ های برگزاری PLAB

بخش ۱ هر ساله دو بار در قاهره برگزار می شود و آخرین مهلت ثبت نام پنج هفته قبل از تاریخ آزمون است. از آنجا که ممکن است تاریخ ها متغییر باشند حتما از طریق مشاورین ایران آکسفورد از نزدیکترین آزمون PLAB با خبر شوید.

تاریخ های به روز را در وب سایت شواری پزشکی انگلیس ببینید.

چگونه می توانم برای شرکت در بخش ۱ در قاهره اقدام کنم؟

شما باید از طریق وب سایت شورای پزشکی عمومی (GMC)و بصورت آنلاین اقدام کنید. برای اطلاع از چگونگی انجام این کار، به وب سایت شورای پزشکی عمومی مراجعه کنید.

هزینه امتحان PLAB

  هزینه های PLAB
  230$  قسمت اول آزمون PLAB
  840$  قسمت دوم آزمون PLAB

چند بار می توانم در امتحان PLAB شرکت کنم؟

• یک متقاضی می تواند چهار بار در بخش ۱ شرکت کند.

• متقاضی می تواند چهار بار در بخش ۲ OSCE شرکت داشته باشد، به شرطی که قبولی او در آزمونِ بخش ۱ در مدت مجاز فعلی باشد.

برای PLAB 1 می توانید ۴ بار در آزمون شرکت کنید. اگر پس از ۴ بار موفق به قبولی نشده اید، برای واجد شرایط شدن در آزمون مجدداً باید ۱۲ ماه دیگر از تجربه بالینی یا صلاحیت پس از فارغ التحصیلی را گذرانده باشید.

شما باید در طی دو سال از تاریخ قبولی از بخش ۱، بخش ۲ را برگزار کنید و حداکثر چهار بار مجاز به انجام این کار هستید. اگر در طی دو سال پس قبولی از قسمت ۱، قسمت ۲ را برگزار نکنید یا در امتحان چهارم خود موفق نشوید، باید قسمت ۱ و قسمت ۲ را دوباره برگزار کنید.

دانلود منابع PLAB

برای دانلود منابع PLAB به صورت PDF می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دانلود PDF منابع PLAB کلیک کنید.

 بعد از ثبت نام در آزمون PLAB چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه برای آزمون اقدام کردید، و با پایان یافتن مهلت درخواست، ایمیلی از طرف GMC دریافت می‌کنید که ثبت نام، مکان، محل برگزاری و زمان شروع آزمون را تأیید می کند.

روز امتحان PLAB باید چه چیزی را با خودم بیاورم؟

شما باید گذرنامه، نامه ی پذیرش، مداد، پاک کن و مداد تراش خود را همراه داشته باشید.

چه زمانی نتایج را دریافت می کنم؟

حدودا چهار تا شش هفته بعد از شرکت در بخش ۱ و چهار هفته پس از شرکت در بخش ۲, نتایج در بخش امتحانات من در GMC Online قابل مشاهده و دسترسی است.

البته تاریخ دقیق انتشار نتایج در زمان آزمون اعلام می شود. نتایج یک روز پس از ارسال از طریق پست در وب سایت شورای پزشکی عمومی در دسترس است.

GMC با استفاده از آدرس موجود در فرم درخواست شما، نتایج را مستقیماً برای شما ارسال می کند. ما از طریق تلفن، از طریق ایمیل یا از طریق نمابر نتیجه ایی را اعلام نمی‌کنیم.

آیا شرکت کردن  در آزمون PLAB ضروری است؟

اگر از یک دانشکده ی پزشکی خارج از انگلستان، EEA یا سوئیس فارغ التحصیل شده اید، احتمالاً باید در آزمون PLAB شرکت کنید یا یک مدرک تحصیلات تکمیلی شناخته شده به دست بیاورید.

اگر که شما یک پزشک EEA هستید و در یک موسسه EEA دارای شرایط لازم هستید، صلاحیت تحصیلات تکمیلی شما به طور خودکار مهارت ها و معیارهای دانش GMC را برآورده می کند و نیازی به برگزاری آزمون PLAB نیست.

آیا لازم است چیزی را همراه خود به آزمون بیاورم؟

شما باید شناسه، تاییدیه ی ثابتِ رزرو خود را به همراه داشته باشید.

 محل برگزاری آزمون برای شناسایی شما هر یک از موارد زیر را می پذیرد:

• گذرنامه

• سند شناسایی اداره مهاجرت و ملیت انگلستان

• سند سفر وزارت کشور

• تأییدیه رزرو

 تأیید اطلاعات رزرو را همراه با شماره مرجع رزرو GMC خود به همراه داشته باشید

برای لوازم التحریر باید موارد زیر را همراه داشته باشید:

• باید مداد HB، پاک کن و مداد تراش همراه داشته باشید.

چه زمانی نتایج خود را دریافت می کنم؟

نتایج PLAB 1 حدود ۶ هفته پس از شرکت در آزمون در دسترس است.

وقتی نتایج PLAB 2 در دسترس باشد، GMC برای دسترسی به نتایج در بخش “امتحانات من” در حساب آنلاین GMC برای شما ایمیل ارسال می کند.

با داشتن دو مدرک PLAB چه مزایایی خواهید داشت؟

پس از گذراندن هر دو قسمت از امتحانات PLAB ، می توانید برای ثبت نام کامل با مجوز تمرین درخواست کنید. درخواست شما باید ظرف ۲ سال پس از گذراندن قسمت ۲ آزمون تأیید شود. هنگامی که GMC درخواست شما را تأیید کرد، می توانید به عنوان پزشک در انگلستان کار کنید.